שערו היציג של הדולר נקבע על 3.656 שקלים - עלייה שבועית של 1%

לאומי: "בטווח הקצר התנהגות הדולר מול השקל תושפע מרמת החששות בעולם והאירועים הגיאו-פוליטיים"

ערן אזרן
ערן אזרן

המסחר בדולר התקיים היום על רקע המשך המהומות בלוב והקרבות נגד משטרו של מועמר קדאפי. במשך שעות הבוקר נסחר המטבע האמריקאי ביציבות יחסית, וננעל בשער יציג של 3.656 שקלים. בסיכום שבועי, השלים הדולר עלייה של של 1%. בדומה לו, היורו התחזק היום ב-0.2% ושערו היציג נקבע על 5.0440 שקלים.

"להערכתנו, בטווח הקצר, התנהגות הדולר מול השקל תושפע מרמת החששות בעולם, כאשר עלייה נוספת במחיר הנפט תשתקף גם בהמשך היחלשותו של השקל. בטווח הארוך יותר, במידה שלא תחול החרפה נוספת בסביבה הגיאו-פוליטית ישוב השקל למגמת ההתחזקות ארוכת הטווח, על רקע האיתנות היחסית של המשק המקומי כפי שהיא משתקפת בנתוני הצמיחה הגבוהים לרבע הרביעי של 2010, ועל רקע פערי הריביות שצפויים להמשיך ולהתרחב", נכתב בסקירת סוף השבוע של בנק לאומי.

גם הבוקר מגיעים דיווחים על המתחולל במדינה הצפון אפריקאית: כוחותיו של קדאפי פשטו אתמול על העיר זאוויה, שנמצאת כ-50 קילומטר ממערב לבירה טריפולי. בשעות הבוקר הגיעו כוחות הצבא אל הכיכר המרכזית שלה והחלו לירות לעבר מפגינים שהתגודדו במקום.

כוחות הנאמנים לקדאפי תקפו גם מסגד, שבו התבצרו אנשי אופוזיציה. הכוחות פתחו בירי אוטומטי על המסגד וירו על הצריח מתותח נגד מטוסים. תושבים דיווחו כי ברחובות נשמעו קולות ירי רבים. במקביל, פעלו כוחותיו של קדאפי בעיר מיסרתה וגם שם נמסר על נפגעים רבים.

בעקבות האירועים חוששים בעולם ממחסור אפשרי בנפט, וזאת מכיוון שלוב היא יצרנית הנפט השלישית בגודלה באפריקה. סוכנות האנרגיה הבינ"ל (IEA) העריכה אתמול כי היצע הנפט בשווקים העולמיים ירד ב-500 אלף עד 750 אלף חביות ביום. הסוכנות ציינה כי הכמות מהווה פחות מ-1% מהצריכה הגלובלית.

דולר/שקליורו/שקל דולר/ליש"טדולר/יורו
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker