אלשטיין דיבר על חזרה לעשות עסקים - אך מניית דסק"ש צונחת

מניית דסק"ש נפלה ב–30% ב–3 חודשים — עקב צניחה דומה בסלקום והחשש מרכישת חלל ■ בסקירה של אי.בי.אי בית השקעות נכתב: "התקדמות דסק"ש לרכישת חלל תקשורת היא שלילית מההיבט של החוב, וכנראה תגרור את מניית דסק"ש והאג"ח שלה עוד מטה"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

בכינוס משקיעים השנתי שקיימה קבוצת אי.די.בי לפני כשבוע בתל אביב, דיבר בעל השליטה, אדוארדו אלשטיין, בביטחון רב על כך שחברות בקבוצה חוזרות לעשות עסקים.

למרות הפעילות הענפה בשלושת החודשים האחרונים, מניית דסק"ש — אחד הנכסים המרכזיים של אלשטיין — ירדה בתקופה זו ב–30%, אחרי קפיצה של 63% ב–2017. אחת הסיבות לירידה במניית דסק"ש נובעת מנפילה דומה של 30% שנרשמה בשלושת האחרונים במניית סלקום , אחת האחזקות העיקריות של דסק"ש.

"התקדמות דסק"ש לרכישת חלל תקשורת (55%) היא שלילית מההיבט של החוב, וכנראה תגרור את מניית דסק"ש והאג"ח שלה עוד מטה", כך כתבה דורין צלניר פלאס, מנהלת המחקר באי.בי.אי בית השקעות, בסקירה ללקוחותיה על התפתחויות בקבוצת אי.די.בי.

צלניר פלאס התכוונה למגעים שדסק"ש מנהלת לרכישת השליטה בחברת חלל תקשורת מקבוצת יורוקום של שאול אלוביץ'. המניות הללו, בצד הזכויות של יורוקום נדל"ן בפרויקט מידטאון (37.5%) משועבדות כנגד חוב של 250 מיליון שקל של יורוקום נדל"ן בראשות בנק מזרחי טפחות. דסק"ש מציעה לשלם עבור מניות חלל 160 מיליון שקל, ולהעניק ליורוקום נדל"ן הלוואה של 90 מיליון שקל עד שישתחררו העודפים ממידטאון. בנוסף, צפויה דסק"ש להשתתף בהנפקת זכויות של 210 מיליון שקל שצפויה חלל לבצע.

"לפי הפרסומים, רכישת חלל תחייב הזרמה של 375 מיליון שקל מדסק"ש. בקופת דסק"ש יש מזומנים בסך 1.7 מיליארד שקל וחוב של 5 מיליארד שקל עם פירעונות של 1.1 מיליארד שקל עד לסוף 2019", ציינה צלניר פלאס

אג"ח י"ד של אי.די.בי פיתוח ירדה ב–8% בשלושת החודשים האחרונים לתשואה של 7%. כנגד אג"ח י"ד יש שעבוד ראשון כמעט על כל המניות שאלשטיין מחזיק בדסק"ש (71%). בהקשר הזה מציינת צלניר פלאס: "להערכתנו, ה–NAV (שווי נכסי נקי) הכלכלי (ולא הסחיר) של דסק"ש הוא 15 שקל למניה (55% יותר ממחיר המניה בבורסה) לפני רכישת חלל.

"המשמעות היא שה–LTV (יחס בין גובה החוב לשווי הבטוחות) הכלכלי באג"ח י"ד הוא 75%–80% (לאחר שהבאנו בחשבון דיסקאונט של חברות אחזקה). לחברה יש אפשרות לשרת את החוב עד סוף 2019, בתרחיש של מכירה הדרגתית של מניות כלל ביטוח וללא דיווידנד מדסק"ש. לאור המרווחים המצומצמים בשוק הקונצרני, נראה שזו הזדמנות לאג"ח עם בטוחה בתמחור שמתחיל להיות מעניין".

לגבי דסק"ש, כותבת צלניר פלאס: "הסיכון באג"ח עולה עם רכישת חלל והירידה בשווי החברות המוחזקות. מנגד, דסק"ש רחוקה מאוד מחדלות פירעון. יש אפשרות לשרת את החוב עד לסוף 2020, בצד נכסים נקיים משעבוד וגישה לשוק ההון. ברמות האלו נראה שהמניה יותר מעניינת מהאג"ח, כשקיים אפסייד (פוטנציאל לעליית ערך) של 40% בחישוב NAV כלכלי אחרי דיסקאונט של חברות אחזקה בשיעור של 20%".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker