קרן פנסיה בארה"ב הגישה תביעה נגד חברה נכדה של ארקו בסכום של 58 מיליון דולר

החברה, WOC, היא אחת מתוך שורה ארוכה של נתבעים, שהחזיקו בחברה שהחלה בהליך פשיטת רגל ■ בתביעה נטען כי חברה הקשורה ל-WOC לא עמדה בהתחייבויותיה לתשלום הפרשות לפנסיה לעובדים ■ מניית ארקו מגיבה לתביעה בירידה של 4.5%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
תחנת דלק של ולרו. GPM מחזיקה בתחנות של החברה
תחנת דלק של ולרו. GPM מחזיקה בתחנות של החברה צילום: Bloomberg

ארקו החזקות יורדת היום ב-4.5%, לאחר שדיווחה כי קרן פנסיה בארה"ב הגישה תביעה נגד חברה נכדה (WOC) ונתבעים אחרים בסכום של 58 מיליון דולר. בתביעה נטען כי חברה הקשורה לחברה הנכדה לא עמדה בהתחייבויותיה לתשלום הפרשות לפנסיה לעובדים, ולכן החוב שלה, בתוספת ריבית, פיצויים, עלויות משפטיות והוצאות, הועמד לתשלום מיידי.

ב-2015 רכשה ארקו, באמצעות החברה הבת GPM, את מלוא הון המניות של WOC, שהחזיקה בכ-161 אתרי תדלוק בארה"ב בתמורה ל-58 מיליון דולר ("עסקת Midwest"). הרכישה בוצעה מקרן השקעות פרטית.

לפי דיווחי ארקו לבורסה, לחברה שהיתה קשורה בעבר ל-WOC היתה התחייבות לביצוע תשלומים חודשיים בסך של כ-290 אלף דולר בשנה עד ל-2032 לקופת קרן הפנסיה, שנובעים מפרישתה מהקרן בנובמבר 2012. עד לאפריל 2017 עמדה החברה הקשורה לשעבר בכל התשלומים; ואולם לאחר מכן היא נקלעה לקשיים והחלה בהליך פשיטת רגל (Chapter 11).

על פי הוראות הדין והפסיקה האמריקאיים, במקרה שבו החברה הקשורה לשעבר מפרה את ההתחייבות לתשלום, זכאית קרן הפנסיה, בכפוף להודעה, להעמיד לפירעון מיידי את ההתחייבות לתשלום. בנוסף, קרן הפנסיה זכאית לדרוש את התשלום מהתאגידים שהיו בעלי שליטה או תחת שליטה משותפת במועד הפרישה מקרן הפנסיה.

ואכן, בעקבות הפסקת העברת התשלומים, קרן הפנסיה החליטה לתבוע את הגופים ששלטו או החזיקו במניות החברה פושטת הרגל, במטרה שיעמדו מאחורי החוב שלה. יצוין כי WOC היא נתבעת אחת מתוך שורה ארוכה של נתבעים, הכוללים גם את קרן ההשקעות הפרטית ששלטה בעבר ב-WOC.

בשל ההתחייבות שנותרה לקרן הפנסיה, GPM קבעה מראש בהסכם הרכישה מנגנון ("רשת ביטחון"), שיגן עליה במקרה שהחברה הקשורה תפסיק בתשלומים. כך נקבע כי תמורה בסכום של כ-20 מיליון דולר לא תשולם במועד השלמת העסקה – אלא תועבר בדירוג, במנות קצובות, לחשבון נאמנות. יתרת התמורה שלא שולמה עמדה במארס 2018 על 19.1 מיליון דולר, כך ש-GPM עשויה להשתמש בסכום זה ככל שתידרש.

אריק קוטלר

זינוק של 430% בחמש השנים האחרונות

ארקו, שבשליטת אריק קוטלר, פועלת באמצעות GPM בתחום תחנות התדלוק בארה"ב. ל-GPM כ-960 אתרים בהפעלה עצמית, הכוללים חנויות נוחות, שלמרביתן צמודות תחנות דלק, וכן היא מספקת דלקים לכ-130 תחנות דלק המופעלות על-ידי צדדים שלישיים. מנייתה של ארקו זינקה 430% ב-5 השנים האחרונות, כך שהחברה נסחרת לפי שווי של כ-1.5 מיליארד שקל.

על רקע התרחבות מואצת בארה"ב בשנים האחרונות, הכנסותיה של GPM ב-2017 עלו בכ-38% לכ-2.68 מיליארד דולר, בהשוואה לכ-1.95 מיליארד דולר ב-2016. הרווח התפעולי התזרימי המתואם (Adjusted Ebitda) גדל ב-2017 לכ-68 מיליון דולר, עלייה של כ-24% בהשוואה לכ-54.7 מיליון דולר ב-2016.

הרווח הנקי של GPM  ל-2017 הסתכם בכ-15.8 מיליון דולר (מתוכו רווח של כ-8.3 דולר המיוחס לבעלי המניות של GPM), לעומת רווח נקי של כ-15.1 מיליון דולר ב-2016 (רווח של כ-8.3 מיליון דולר המיוחס לבעלי המניות של GPM).

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker