קומפיוג'ן חתמה הסכם רישיון בלעדי עם MedImmune לפיתוח תרופות לסרטן

קומפיוג'ן תקבל 10 מיליון דולר במזומן, תשלומים של עד 200 מיליון דולר עבור השגת אבני דרך ותמלוגים מדורגים מהמכירות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
תאים סרטניים
תאים סרטנייםצילום: DR AMAR / BSIP
יורם גביזון

חברת קומפיוג'ן , שעוסקת בפיתוח כלי תוכנה לגילוי ופיתוח של תרופות אימונותרפיות -  כאלו הרותמות את מערכת החיסון של החולה לתהליך הריפוי - למלחמה במחלת הסרטן, חתמה על הסכם בלעדי עם מדאימיון (MedImmune)  - חברה בת של ענקית הפארמה אסטרה-זנקה, המתמחה בפיתוח תרופות ביולוגיות. על פי ההסכם, קומפיוג'ן - שמנוהלת על ידי ענת כהן-דייג - העניקה למדאימיון רישיון בלעדי להשתמש באחת מתוכניות המחקר שלה לפיתוח נוגדנים בי-ספציפיים ומולטי-ספציפיים לאימונו-אונקולוגיה.

נוגדנים הם רכיב ממערכת החיסון הנקשר ספציפית לחלבון מטרה באמצעות 2 זרועות זהות. נוגדן בי-ספציפי הוא נוגדן שהונדס גנטית, כך שכל אחת מזרועותיו נקשרת לחלבון  מטרה שונה, ואילו נוגדן מולטי-ספציפי הוא נוגדן שהונדס גנטית כך שיוכל להיקשר ל-3 חלבוני מטרה שונים או יותר בו-זמנית. יצירת נוגדנים בי-ספציפיים או מולטי-ספציפיים מאפשרת שימוש בתרופה אחת הפעולת במספר מנגנונים שונים כדי להיאבק במחלה מסויימת.

הרישיון שהעניקה קומפיוג'ן למדאימיון הוא לשימוש באחד האמצעים שפותח על ידיה, המאפשר הנדסה גנטי של נוגדן שאחת מזרועותיו יכולה להקשר למטרה תרופתית שניצבת במרכז אחת מתוכניות הפיתוח של מדאימיון.

על פי ההסכם, קומפיוג'ן תקבל מקדמה של 10 מיליון דולר, ותהיה זכאית לסכום נוסף - של עד 200 מיליון דולר - עבור השגת אבני דרך של פיתוח, השגת אישורי שיווק ומסחור של המוצר הראשון, ותמלוגים ממכירות כל המוצרים הנוספים שתפתח מדאימיון על בסיס הקניין הרוחני נשוא ההסכם שנחתם בין החברות. בנוסף לתמורה הכספית - שתשמש את החברה להשקעה בצנרת מוצריה שבפיתוח - תקבל קומפיוג'ן גם הכרה ביכולתה לגלות ולפתח נוגדנים אימונותרפויטים בתחום הסרטן.

ההסכם הנוכחי נחתם 4.5 שנים לאחר שקומפיוג'ן חתמה על הסכם עם חברת באייר, לפיתוח ומסחור נוגדנים הנקשרים לחלבונים שמעורבים בתהליך הסרטני. עם החתימה על ההסכם קיבלה קומפיוג'ן מקדמה של 10 מיליון דולר וזכאות לתשלומים בגין השגת אבני דרך בפיתוח הפרה-קליני (שלב הניסויים בבעלי חיים) בסך 30 מיליון דולר, ולסכום של 500 מיליון דולר נוספים במידה שיושגו אבני דרך בשתי תכניות הפיתוח, וכן תמלוגים ממכירות המוצרים הסופיים בשיעור חד-ספרתי המוערך ב-7%-8% מהמכירות.

כהן דייג מסרה היום כי באייר תציג את התוצאות של אחת מהתוכניות שנמצאת בשלב פרה-קליני מתקדם בכנס של AACR - האגודה האמריקאית למחקר מחלות הסרטן - שייערך בעוד שבועיים בשיקגו, ואילו התוכנית השנייה הוחזרה לקומפיוג'ן. לדבריה, מלבד התוכנית עם מדאימיון יש לחברה עוד 4 תוכניות פיתוח של תרופות בשלבים שונים.

הטכנולוגיה של קומפיוג'ן מבוססת על גישה שונה מהכימותרפיה המסורתית, שפועלת בצורה לא סלקטיבית בניסיון להשמיד את התאים הסרטניים. אימונותרפיה מנסה לרתום את מערכת החיסון כדי להאט את קצב ההתרחבות של הגידול הסרטני והתפשטותו לרקמות נוספות, והיא מבוססת על הבנה טובה יותר של מנגנון התמודדות התא הסרטני עם מערכת החיסון. האימונותרפיה מבוססת על זיהוי והריסה של חלבון שמשמש כמעין וסת של מערכת החיסון, (Immune Check Point), ושתפקידו למנוע ממערכת החיסון לתקוף רקמות של הגוף עצמו. תפקיד זה, שהוא חשוב במצב רגיל של מלחמה בחיידקים, ממלא תפקיד משמעותי בתהליך הסרטני, בכך שהוא מנטרל את תאי ה-T של מערכת החיסון - שמאפשרים זיהוי וחיסול של תאים סרטניים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker