ישראמקו מבהירה: "חוות הדעת באשר לתוצאות 'שמשון' טרם התקבלה"

זאת, בתגובה לפרסומים על כך כי בכוונתה להציג שיעורי הסתברויות וכמויות גבוהים יותר מאלה שהוצגו בעבר

ליאור זנו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שותפות ישראמקו מדווחת היום לבורסה כי תוצאות העיבוד מחדש של הבדיקות שבוצעו ברישיון "שמשון" הימי, עדיין לא הגיעו לידיה. זאת, בתגובה לפרסומים מהבוקר על כך כי בכוונתה להציג שיעורי הסתברויות וכמויות גבוהים יותר מאלה שהוצגו בעבר. יחידות ההשתתפות של ישראמקו מתחזקות כעת ב-2%, אלרח שנסחרו בעליות של עד 4% היום.

אתמול הודיעה השותפות, שחתמה רק בשבוע שעבר על הסכם מפעיל עם חברת ATP האמריקאית, כי העבירה את תוצאות ניתוח ועיבוד הנתונים לחברת ייעוץ אמריקאית נוספת. על פי הערכות בשוק, צפויה ישראמקו לפרסם את הנתונים באפריל הקרוב, יחד עם נתוני הסקרים הסייסמים שבוצעו בהיתר "דניאל". על פי הודעת החברה, "חוות הדעת האמורה טרם התקבלה ועם קבלתה, תפרסם השותפות את תוצאותיה".

רישיון "שמשון" משתרע על שטח ים של כ-400 קמ"ר סמוך לקו הגבול הכלכלי שבין ישראל לרשות הפלשתינית. הרישיון מוחזק כיום בידי ישראמקו (79%), שותפות חנ"ל-ים המלח (10%), נפטא (10%) וחנ"ל (1%). רישיון החיפוש ניתן ביוני 2006 לישראמקו ולקבוצת דלק (דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט), שוויתרה לבסוף על אחזקותיה בשטח לטובת רישיון סמוך ("אוהד").

ביוני האחרון דיווחו השותפויות על תוצאות פענוח הסקר הסיסמי התלת-ממדי (3D) שבוצע בשטח, שמהן עלה הפוטנציאל לתגלית גז בנפח 43 BCM או 1.5 TCF בהסתברות של 15%. מדובר אמנם בהסתברות נמוכה יחסית לתגלית לעומת אלה שדווחו לפני קידוח תמר (35%) או לקראת קידוח לווייתן (50%) - אך עדיין מדובר בשיעור סיכוי שהצדיק בעבר קידוחים בעולם, ולכן עשוי עדיין להצדיק יציאה לקידוח.

הסיבה לשיעור ההסתברות הנמוכה יחסית נעוצה בין היתר במבנה הפתוח (דמוי קניון) של אתר הקידוח - לעומת מבנה תמר, למשל, שהיה סגור ובכך הגדיל את הסיכויים למציאת מרבץ גז אגור. מבנה שכזה בשכבות חול דומות נקדח בעבר במצרים - אך לא בישראל. עם זאת, עומק המבנה הגיאולוגי של שמשון דומה לזה של תמר - 4,500 מטר תחת פני הים, מהם 1,200 מטר כשכבת מים.

ישראמקו הציגה חוזה קידוח בשמשון רק בשבועות האחרונים, לאחר דחייה של מספר חודשים, ומחוייבת ביציאה לקידוח עד סוף יוני 2011. עלות הקידוח מוערכת ב-60 מיליון דולר, כאשר והחלטה על ביצוע קידוחי הפקה (טסטים) תייקר את הפרויקט ב-10-15 מיליון דולר נוספים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker