גיל בשן: "הפרמטר הדרמטי ביותר לשינוי בשווי המניות הוא הנפט"

ב-IBI מעדכנים מעלה את ההמלצה לדלק אנרגיה וישראמקו, אך טוענים כי זוהי השקעה ספקולטיבית בסיכון גבוה

ליאור זנו
שתפו בפייסבוק

"האירועים האחרונים במצרים העבירו את מניות הגז והנפט סופית לעולם הספקולטיבי" - כך כותב הבוקר האנליסט גיל בשן מ-IBI, ובכל זאת מעלה את המלצתו למניית דלק אנרגיה מ"נייטרלי" ל"קנייה" ולמניית ישראמקו ל"נייטרלי" לעומת המלצתו הקודמת של "הפחת".

מבחינת מחיר היעד, עידכן בשן רק במעט את המחיר שהוא מעניק למניית ישראמקו - מ-38 אגורות בהמלצה הקודמת, ל-40 אגורות - כאשר מחירה הבוקר בשוק עמד על 39 אגורות. לעומת זאת, לדלק אנרגיה מעדכן בשן באופן משמעותי את המחיר מעלה, ל-1,520 שקל - גבוה ב-11% ממחיר השוק שלה הבוקר.

"השקעה במניות אלו היא כיום השקעה ספקולטיבית בסיכון גבוה" כותב בשן ומוסיף כי "בשקלול הגורמים אנו מעריכים כי הפרמטר הדרמטי ביותר לשינוי בשווי המניות הוא הנפט". בשן מתכוון לקידוח לוויתן שמתנהל בחודשים האחרונים בשתי שכבות הקרקע התחתונות, מתחת לשכבת הגז המוכחת, בהן הסתברות נמוכה יחסית למציאת נפט. "בתרחיש של כישלון הקידוחים אנו מעריכים ירידה של עד כ- 10-20% בשווי המניות השותפות, זאת לעומת התרחיש האופטימי של תגלית נפט מסחרית ואז - השמיים הם הגבול" אומר בשן.

"בשורה התחתונה זאת עסקה עם סיכוי רווח אדיר מול סיכון משמעותי אך מוגבל בעוצמתו, מאחר וישנם נכסים אמיתיים שתומכים בשווי, ואירועי הימים האחרונים במצרים מחזקים את שווי אותם נכסים (תטיס ותמר)", כותב בשן וממליץ למשקיעים להגדיל חשיפה, דרך חברות האם קבוצת דלק ודלק אנרגיה, המגלמות לדעתו תמחור יחסי נמוך יותר ויחס סיכוי סיכון אטרקטיבי יותר.

בשן מסביר כי "כבר תקופה שמניות הגז נסחרות על הגבול שבין היכולת לגזור שווי מתוך מודלים כלכליים, לבין שורה של פרמטרים עם טווח הסתברויות כזה שבו כל מספר זוכה. בנוסף לפרמטרים הרגילים בכל הערכת שווי, מחיר הגז, קצב הגידול בביקוש, הזמן אל השוק, או עלויות הקמה, ישנן שאלות אקוטיות כמו מה הסיכוי שיש נפט בר הפקה ובכמות מסחרית בלוויתן, מה הסיכוי שהגז בלוויתן אכן יגיע לכדי ייצוא בעשור הקרוב, מה יהיה בגורל אספקת הגז ממצרים, ומה עם המלצות ועדת ששינסקי".

לפי בשן, "לאף אחד אין תשובה טובה לכל אחת מהשאלות הללו, ובטח שלא לקומבינציה מורכבת של משתנים מקריים שבכוח כל אחד מהם לשנות מהותית את תמונת השווי של שותפויות הגז. לכל פרמטר בנפרד אפשר לשים הסתברות שתראה סבירה, אך הסיכוי להצליח בכולם ובאותו הזמן נמוך. לכן, סטיית התקן של אומדן השווי (כוללת את הסטיות של כל הפרמטרים) גבוהה מאוד ומגלמת למניות טווח שווים רחב במיוחד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker