ערן יונגר: "הספקת הגז תחודש לבסוף - אולם נכונו לנו אי סדרים רבים בעתיד"

יונגר צופה כי משרד האנרגיה יקדם את מתן הערבויות לחברת החשמל על מנת להתקשר עם שותפויות תמר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

הודעת אמפל הבוקר על דחייה נוספת באספקת הגז לישראל, התווספה לחששות באשר לגורלו של הגז ממצרים, הקיימים מאז תחילת המהומות במדינה. הזוכות מן המצב הן מתחרותיה של EMG, ספקית הגז המצרית, בה מחזיקה אמפל 12.5% - השותפות ב"תמר". מניות השותפות בקידוח הגז הטבעי הישראלי, שצפוי להתחיל להפיק ב-2013 - ישראמקו, דלק קידוחים, אבנר ודלק אנרגיה - רושמות עליות של 2%-3% במהלך המסחר.

ערן יונגר, אנליסט האנרגיה של מגדל שוקי הון, מעריך כי הספקת הגז תחודש לבסוף, אולם צופה כי עוד נכונו לנו אי סדרים רבים בהספקה בעתיד. על כן, סבור יונגר כי "הדבר יקדם חתימה על חוזים עם שותפויות הגז הישראליות, השותפות בתמר, חוזים אלו יסגרו בעליית מחיר הגז אשר ישקף את פרמיית הוודאות בהתקשרות עם ספק ישראלי".

"עתיד הספקת הגז ממצרים לוט בערפל הן בשל יחסי ישראל מצרים החדשים והן בשל השותף העיקרי ב EMG אשר עלול להיות סבוך בחקירות בקרוב" כותב יונגר וצופה כי משרד האנרגיה יקדם את מתן הערבויות לחברת החשמל על מנת להתקשר עם שותפויות תמר וכי הדבר יסייע לסגירת המימון לפיתוח המאגר וכן יסייע בקבלת מחיר הון נמוך יותר.

שותפות תמר כבר החלה במהלך לשינוי התנאים שעליהם סיכמו למכירת הגז מהמאגר לחברת החשמל. כבר בסוף השבוע האחרון שיגרו השותפות בתמר לחברת החשמל מכתב ובו בקשה לקיום דיון בתנאי עסקת הגז שעליה סיכמו הצדדים באופן עקרוני לפני שנה.

בנוסף, פועל שר התשתיות מזה כשבועיים לזירוז חתימת הסכם מימון הפרוייקט של דלק וישראמקו עם הבנקים הזרים, בהיקף של 2 מיליארד דולר. לאחרונה פנה שר התשתיות אל וועדת המנכ"לים בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי, בבקשה להעניק ערבות מדינה לחברת החשמל, אותה דורשים הבנקים הזרים לצורך חתימת ההסכם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker