אנליסטים: הפיצוץ הוא הזדמנות לגז הישראלי

במצב העניינים הנוכחי, המרוויחות הגדולות מהפסקת האספקה של הגז הן ספקיות הגז הישראליות

ליאור זנו

בשבוע האחרון ניסו גורמים רבים מתוך ספקית חברת הגז המצרית EMG להרגיע את הרוחות ולהבטיח שבכל מצב מדיני שישרור לבסוף במצרים, יעמוד מול עיני השלטון האינטרס הכלכלי באספקת הגז המצרי לישראל. ההתרחשויות היום (ש') מציגים תמונה שונה.

במצב העניינים הנוכחי, המרוויחות הגדולות מהפסקת האספקה של הגז הן ספקיות הגז הישראליות ים תטיס, שבה שותפות קבוצת דלק ונובל אנרג'י, שמספקת כיום גז למשק הישראלי יחד עם EMG; וכן החברות המחזיקות במאגר תמר, שבו שותפות נובל, דלק וישראמקו. מאגר תמר אמור להחליף את ים תטיס, שהגז בו הולך ואוזל.

בימים אלו חותמות השותפויות על חוזים לאספקת גז ללקוחות ישראליים והמאורעות במצרים מציבות אותן בעמדת מיקוח טובה יותר.

גיל בשן: התרחיש הקיצוני של הפסקת הגז ממצרים עלול לבלום את התפתחות משק הגז

גיל בשן, אנליסט האנרגיה של אי.בי.אי, הסביר כי "בדומה למה שראינו בימים האחרונים, כוח המיקוח של תמר הופך להיות משמעותי הרבה יותר כשהיא באה לחתום על חוזים מההיבט של כמויות ומחירים. בינתיים נעצרה אספקת הגז ממצרים לישראל. משמעות הדבר היא שים תטיס מספקת את הצרכים של חברת החשמל. לכן, כבר בטווח הקרוב מאוד זה יגרום לשיפור בתוצאות של השותפות בים תטיס והקדמה של תזרים המזומנים".

בשן הוסיף כי "ים תטיס תצטרך להשלים את אספקת הגז הטבעי של המשק הישראלי. אם הבעיה עם הצינור המצרי תימשך זמן רב, זה מעמיד את משרד התשתיות ומדינת ישראל בבעיה מאוד קשה, שיש לה פתרונות. מאוד הגיוני שמניות הגז הישראליות יעלו כי יש גורמים אמיתיים שמשחקים לטובתן. זה משק שיש בו תחרות בין ספקים מקומיים. אם המתחרה שלך נעלם, כוחך עולה באופן משמעותי".

לגבי המניות הישראליות, אמר בשן, כי "בטווח הארוך, אם התרחיש הקיצוני יתממש ואספקת הגז ממצרים תיפסק, זה עלול לבלום את התפתחות משק הגז כי המשק יישען פה רק על שחקן אחד. הנהנות העיקריות מכך הן השותפויות של דלק, שייהנו מהגידול של ים תטיס, יחד עם דלק אנרגיה וקבוצת דלק, שהן ההשקעה המומלצת ביותר להערכתנו. לישראמקו, אלון גז וכל השאר זה חיובי, וכמובן קטסטרופה לאמפל".

ערן יונגר: חוסר לגיטימציה ברחוב המצרי לספק גז לישראל

מה שלפני שבוע היה חשש הסתברותי בלבד, מתברר כיום כמציאות שחורה. פיצוץ הצינור במצרים כנראה שהיה מיועד לפגוע באספקת הגז לישראל ולא למדינות ערב השכנות", אמר ערן יונגר, אנליסט האנרגיה של מגדל שוקי הון.

יונגר הוסיף כי "הדבר מדגיש את חוסר הלגיטימציה ברחוב המצרי החדש לספק גז לישראל, ועל כן מוסיף לחוסר היציבות שיאפיין את אספקת הגז ממצרים בעתיד הקרוב. לו הייתי בעל חברה העומד לחתום על חוזה הספקת גז, הברירה הבטוחה יותר היתה הספקים הישראליים. המקרה נותן דחיפה נוספת לפיתוח מאגר תמר ולחשיבות האסטרטגית לעצמאות אנרגטית במזרח התיכון.

"דבר נוסף שאינו נראה כחלום רחוק הוא יצוא גז מישראל לירדן. ההערכות שלי למאגר תמר בדבר הכמויות והמחירים מלפני חודש, שנראו אז אופטימיות, נראות כעת מציאותיות למדי. אנחנו ממשיכים להמליץ על שותפויות הגז הישראליות וסבורים כי תהיה עלייה במחיר הגז באזורנו ועלייה בכמויות אשר תסופקנה שיסופקו ממאגר תמר".

לגבי מניות הגז בשבוע הקרוב, יונגר צופה כי "נראה עליות חדות בשותפויות הישראליות, יותר מבשבוע שעבר, מכיוון שאז היו רק חששות לפגיעה באספקת הגז, ואילו כעת יש פגיעה ממשית".

אמיר איל: כיפת הברזל של פישר

אמיר איל, יו"ר אינפיניטי, אמר כי "התפוצצות צינור במצרים הגז מחדדת את התזה שלי לגבי כך שבשנים האחרונות נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, בונה כיפת ברזל פיננסית, במקביל למה שעושה מערכת הביטחון. אני רואה את רכישות המט"ח שלו. הוא עובד בשקט כבר שלוש שנים ומנצל את מכלול הנסיבות המקרו כלכליות שעובדות לטובת ישראל כדי לבנות מערכת הגנה פיננסית לעתיד לבוא. כאשר עכשיו אנחנו רואים סימנים מקדימים למה שיכול לקרות".

איל טוען כי למלחמתו של פישר נגד הספקולנטים הזרים, שבמסגרתה הוא רוכש דולרים בכמויות גדולות כדי לשמור על שער המטבע ולעצור את התחזקות השקל, היתה סיבה נוספת: "האיומים המדיניים הם הסיבה לכך שפישר ניצל את ההזדמנות, קנה דולרים, הנפיק חוב והפך את המאזן ללא צמוד. בגלל המעמד המיוחד של השקל וישראל, הוא הצליח לספוג אותם חזרה. הוא עשה דבר מבריק - לא כל כך בגללו - הפך את המאזן למאזן שקלי נומינלי ולא צמוד. כעת, אם תהיה עליית מחירים החוב יישחק. הונפק חוב שקלי בהנפקות מק"מ ולכן כיוון המשק הישראלי מאוד חזק ויכול לעבור זעזוע".

לטענתו של איל, "מה שקורה עכשיו עם הגז זאת סנונית ראשונה של מה שיכול לקרות. לכך אנחנו ערוכים מבחינה פיננסית. המשק אינו יכול להיכנס למשבר בגלל ההגנה האסטרטגית שמאפשרת למדינה לקנות מה שצריך במצב משבר. בראייה כוללת המשמעות היא שנגיד בנק ישראל בנה מערך פיננסי כזה שגם אם יהיה משבר באספקת אנרגיה, יהיה אפשר לקנות אנרגיה אחרת - פחם או נפט - כמוצא אחרון עד 2013. כאשר אז מאגר תמר יתחיל לספק את הגז הטבעי".

לדברי איל, "גם מתקני הגז הישראליים צריכים להיות מגובים בתוכנית אסטרטגית של הגנה. הוסיף איל, והסביר כי צריך הקצאת משאבים אסטרטגית ולא טקטית, מערכת שלמה, וזה יעלה כסף. יש כסף, ויש אפשרות לקנות את הזמן כדי לעבור את זה. המדינה לא תיכנס לבעיה כי היא הכינה תעודות מספיקות לטיפול במשברים. אין ספק שצריך להזדרז ולהקים את המאגרים הישראליים, אבל כל מי שחושב שמחר בבוקר ניתקע פה עם הפסקות חשמל יכול להירגע, כי לישראל יש את היכולת לממן את הזמן עד להפקה".

ירון זר: קשה להעריך את השפעות המשבר

ירון זר, אנליסט האנרגיה של כלל פיננסים, אופטימי פחות לגבי ספקיות הגז הישראליות: "המשבר במצרים עדיין מתגלגל ומוקדם להעריך את השפעותיו. האירוע היום (של פיצוץ הצינור) מחזק את טענתי כי אי הוודאות לגבי אספקת הגז המצרי גדולה ומשפיעה לפחות על קושי לסגור עסקות חדשות. ברור כי תמר מושפעת לחיוב מהמשבר, אך תיתכנה ייתכנו השפעות משנה שליליות, כגון העלאת הסיכון הביטחוני והקטנת הרצון להתבסס על גז טבעי בהיקף של יותר מ-50% בייצור חשמל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker