מריל לינץ': "השוק הישראלי זול - ת"א 25 ייסחר ב-2011 במכפיל של 9.5"

פוטנציאל גידול נוסף של 10%-15% בשוק המניות; שוק הדיור הישראלי אינו בועה

ליאור זנו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"שוק המניות הישראלי אינו יקר - מדד ת"א 25 ייסחר בשנה הקרובה במכפיל של 9.5, לעומת מכפיל ממוצע של 11 בחמש השנים האחרונות" - כך חזה הבוקר ביל או'ניל, מנהל ההשקעות הראשי לאירופה, המזרח התיכון ואפריקה בקבוצת הבנקאות הפרטית של מריל לינץ' ומי שכתב את תחזיות הקבוצה ל-2011.

מלבד זאת, מונה או'ניל מספר סיבות נוספות שלדעתו הופכות את ישראל להשקעה כדאית: כלכלת ישראל וביצועי המשק חזקים ויציבים, הסיכון נמוך, העובדה כי ישראל נמצאת במשקל חסר מאז המעבר למדד השווקים המתפתחים של MSCI, גידול בנזילות וסיכון נמוך, שנובע ממשקלה של ישראל במדדי MSCI ומכך שהשקל יציב מאוד ומתומחר בחסר.

"המנוע העיקרי לגידול הנזילות בטווח הבינוני הוא ירידת הסיכון לעומת השווקים המתעוררים" אמר או'ניל ומנה את הגורמים לגידול בנזילות: ירידה חדה בהנפקות אג"ח הממשלתיות לעומת הזרמת כספים לקופות הפנסיה, הרפורמות במשק הישראלי (דוגמת וועדת בכר, פנסיה חובה ואג"ח מיועדות), ריבית חסרת סיכון הנמצאת כמעט בנקודת שפל היסטורית ונתוני מקרו טובים, הכוללים גידול בהכנסה הפנויה ובאמון הצרכנים. או'ניל אומר כי ישראל נמצאת ב"שיא כל הזמנים בנזילות עם פוטנציאל גידול נוסך של 10%-15% על בסיס משתנים מקומיים בלבד".

"אנחנו לא מאמינים שישראל היא בועה" הוסיף או'ניל לשאלה בנושא עליית מחירי הדיור בישראל. "בדרך כלל מה שקורה זה שהאינפלציה נלחצת למטה ויוצרת הסוואה של העלייה במחירים. למרות העלייה בריבית בנק ישראל, אני מאמין שנמשיך לראות את מחירי הדיור מאמירים". לגבי גילויי הגז הטבעי האחרונים בישראל, אמר או'ניל כי "גילויי הגז הטבעי יחזקו את השקל לאורך זמן. למרות שמחירי הגז העולמיים הם נמוכים באופן משמעותי לעומת מחיר הנפט, אנחנו מאמינים שמחירי הנפט יעלו, ומחירי הגז צפויים לשקף עלייה זו ולעלות גם כן".

לגבי הכלכלה הגלובלית, אמר או'ניל כי "בשנת 2011 צפויה האטה בגידול הכלכלי הגלובלי, שירד ל-4% לעומת 4.8% בשנת 2010, וכי התאוששות השווקים בארה"ב ובאירופה עשוייה לאכזב את המשקיעים אבל צריכה ביתית חזקה תבטיח 'נחיתה רכה' בסין". או'ניל הוסיף כי "הכלכלה הגלובלית, בהובלת השווקים המתעוררים, נכנסת לתבנית פעילות נורמלית חדשה ולכן המשקיעים חייבים למצוא אפיקי השקעה שיבטיחו להם גידול בהכנסה".

"השווקים המתעוררים הפכו למקור של החסכון הגלובלי ושיעורי החסכון בהם בשנים 2014-2009 צפויים להגיע ל-33% מההכנסה הפנוייה, בעוד ששיעורי החיסכון בכלכלות המפותחות ממשיכים לרדת. החיסכון הוא מנוע הצמיחה של הגידול בשווקים המתעוררים על רקע הגידול בביקוש לצריכה, בעוד שהצרכנים בארה"ב שואפים להקטין את חובותיהם וממשלות אירופיות נאלצות להתמודד עם גרעונות מסיביים" מסביר או'ניל.

או'ניל צופה כי ארה"ב תמנע מכניסה למיתון חוזר, למרות שההתאוששות ביצירת מקומות עבודה בארה"ב היא חלשה מאד בהשוואה לעבר.

"ההזדמנויות הטובות ביותר להשקעה במניות הן בשווקים צומחים קטנים יותר, במניות בבריטניה ובחברות אירופיות גדולות והסקטורים האטרקטיביים ביותר הם האנרגיה כולל נפט וגז טבעי, והטלקום. "בשנת 2011 על המשקיע להתמקד בחברות המחלקות דיבידנד, שהוא המנוע העיקרי לתשואה, לנהוג בזהירות באג"ח של שווקים מתעוררים ולהמנע מהפיתוי של נפחי מסחר הנגרמים מנזילות מופרזת" מסכם או'ניל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker