אנרג'י טריביון: הכנסות של 6 מיליארד דולר בשנה מיצוא גז ישראלי

רויטרס: ישראל ויוון במגעים להעברת גז טבעי מחופי ישראל לאירופה

ליאור זנו

"ההודעה האחרונה של נובל אנרג'י ושותפיה על כמות הגז הטבעי שנמצא במבנה "לוויתן" במים העמוקים לחופי ישראל, מכניסה במפתיע את המדינה לתוך קבוצת שחקניות האנרגיה הגדולות בעולם", כתבו בסוף השבוע ניקולס מיטסוס (Nicholas Mitsos) ומיכאל ג'י. אקונומידס (Michael J. Economides) ממגזין האנרגיה אנרג'י טריביון (Energy Tribune), בכתבה שהוקדשה לשוק הגז הטבעי המתפתח בישראל.

אימוץ מסקנות וועדת ששינסקי במלואן

במגזין טוענים כי עתודות הגז הטבעי הישראליות גבוהות ממה שהמדינה יכולה לצרוך, וכי גם אם ישראל תמיר בעתיד את כל ייצור החשמל שלה לגז טבעי, היא תשתמש בפחות מ-0.5 TCF בשנה. במידה וישראל תהפוך גם את כלי הרכב במדינה למשתמשים בגז טבעי דחוס, עדיין יישאר לה 1 TCF ( או 28 BCM)ליצוא, ככל הנראה לאירופה. מדובר בכמות כפולה מההערכות הקיימות היום בשוק, הגורסות כי "לוויתן" ייצא 14-16 BCM בשנה.

כיום מייבאת מערב אירופה 10 TCF בשנה, ובעשרים השנים הבאות תגדל כמות זו ב-50%. כ-85% מכמות זו מיובאת על ידי צינור ו-15% על ידי גז נוזלי (LNG). על כן, "1 TCF שתייצא ישראל ייקלטו בקלות במדינה, ותכניס לישראל ולשותפיה Net Income של לפחות 6 מיליארד שקל בשנה, במונחי מחירי השוק היום - שיכולים לכסות 7% מתקציב המדינה בשנה" נכתב במגזין.

מחישוב המגזין לא בדיוק ברור האם המונח Net Income במקרה זה מתייחס להכנסות, הכנסות נטו (מונח המקובל בענף שמשמעו הכנסות בניכוי תמלוגים) או רווח נקי, שהוא השימוש הנפוץ בביטוי. על פי חישוב של מחירי השוק של גז טבעי היום, העומדים על כ-5 דולר, סביר להניח כי כוונת המגזין היא להכנסות שנתיות. חישוב מחיר השוק של LNG (גז טבעי נוזלי), שעומד על כ-8 דולר ליחידה, יביא להכנסות גבוהות יותר.

מאגר תמר, שהתגלה בינואר 2009 ומכיל 8.4 TCF גז טבעי לפי הערכות אחרונות, אמור לספק את צרכי ישראל ל-25 השנים הבאות. על כן, מראש היה ידוע כי "לוויתן" שהוכח רק בחודש שעבר, ייועד בעיקר לייצוא. קיימות שתי דרכים לייצא גז טבעי - באמצעות צינורות ענק ימיים שיונחו על קרקעית האוקיינוס עד למדינת היעד, או באמצעות הקמת מתקן הנזלה מעל הקידוח, שיהפוך את הגז לנוזלי (LNG) בטמפרטורות נמוכות מאוד, ויאפשר את הובלתו לארצות אחרות בספינות מיוחדות שנחכרות לרוב על ידי החברות המפיקות. לייצוא LNG דרושה הקמה של נמלים מיוחדים - גם במדינה המייצאת וגם במדינה המייבאת.

באנרג'י טריביון מציינים כמובן כי בשל בעיות גיאו-פוליטיות אין לישראל אפשרות הנחת צינור למדינות שכנות, וכי באוגוסט האחרון ביקר רה"מ נתניהו ביוון ושוחח על אפשרות של הקמת צינור בין שתי המדינות. "זה יהיה הפרוייקט המאתגר מסוגו מעולם" כותבים במגזין ומעריכים כי העלויות יהיו גבוהות במיוחד ויסתכמו ב-30 מיליארד דולר, שיהפכו את הפרוייקט, קרוב לוודאי, ללא כדאי. במגזין חישבו עלות של 25 מיליון דולר לקילומטר צינורות אחד, כאשר יש לכסות 1,040 קילומטרים, והוצאות נוספות.

רויטרס: ישראל ויוון במגעים להעברת גז טבעי מחופי ישראל לאירופה

"יוון נמצאת במגעים ראשוניים עם ישראל בנוגע לשיתוף פעולה על הובלת גז טבעי מחופי ישראל לשווקים באירופה", אמר שר ההשקעות של יוון חאריס פמבוקיס. לדבריו, הוא דן בריעיון בביקורו לישראל בשבוע שעבר, לבניית קשרים בין שתי המדינות, לאחר ביקור שובר-קרח באתונה של רה"מ בנימין נתניהו בשנה שעברה.

"הישראלים מצאו כמויות גדולות של גז בים התיכון. אנחנו מנסים לראות כיצד יוון תוכל לשמש כמרכז להובלה ושירותים, מאחר שהיא נמצאת על הנתיב הטבעי לבלקנים ולאירופה", אמר בריאיון. פמבוקיס הדגיש כי המגעים היו לגישוש בלבד על העברת הגז משדה לוויתן, תגלית שהוכרזה בחודש שעבר.

היחסים בין ישראל ליוון נחשבו צוננים במשך תקופה ארוכה בשל תמיכתה של יוון בפלסטינאים וקשריה הקרובים עם מדינות ערב. אולם הם התחממו, בין היתר בשל התקררות היחסים בין ישראל ושותפתה האסטרטגית טורקיה, יריבתה ההיסטורית של יוון.

ישראל, לפי דיווחים, כבר במשא ומתן לשיתוף פעולה להפקת גז טבעי נוזלי עם קפריסין, בעלת ברית של יוון. קפריסין הכעיסה את הטורקים לאחר שפתחה בחיפושים אחר גז במים טריטוריאליים שנמצאים בינה לבין ישראל.

פמבוקיס אמר כי הוא מינה מתאם בין יוון לישראל והחל לחפש משקיעים אסטרטגיים מסין, קטאר וצרפת. יוון זקוקה למשקיעים זרים לעידוד כלכלה, שנפלה ביותר מ-4% ב-2010. היא מיישמת צעדי צנע דרקוניים בעקבות קבלת חילוץ מהאיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית, לאחר שכמעט נקלעה לפשיטת רגל. ההשקעות הזרות הישירות בה צנחו מ-6.9 מילאירד יורו ב-2006 ל-4.5 מיליארד יורו ב-2009. היא מדורגת 83 מתוך 133 מדינות בעולם בדירוג התחרותיות של הפורום הכלכלי העולמי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker