לאחר חודשים של המתנה: מועצת הנפט תתכנס במחצית השנייה של מארס

המועצה תאשר או תדחה עסקות ברישיונות חיפושי גז ונפט שבוצעו בחודשים האחרונים

ליאור זנו
שתפו בפייסבוק

לאחר חודשים של המתנה, הודיע היום הממונה על הנפט במשרד התשתיות על כינוסה הבא של מועצת הנפט לאישור רישיונות חיפושי גז ונפט בישראל, במחצית השניה של חודש מרץ הקרוב. זה יהיה כינוסה הראשון של המועצה לאחר הגדרת החוקים החדשים על העברת רישיונות או חלקים מהם, בין גופים שונים.

בניגוד למועדי כינוסה הקודמים, הפעם תעסוק מועצת הנפט באישור או דחיה של עסקות שבוצעו בין גופים עסקיים שונים ברישיונות שהעניקה, ולא בהענקת היתרים מוקדמים או רישיונות חדשים שאינם נמצאים בחזקתו של אף גוף. זאת, בעקבות עסקות רבות שבוצעו בחלקים מהרישיונות במחצית השנייה של 2010, שגרמו לממונה על הנפט לעצור את הענקת האישורים הכמעט אוטומטית שהייתה נהוגה קודם לכן.

אישור או דחייה של עסקות על ידי מועצת הנפט צפויה להשפיע מאוד על כמה חברות, בעיקר החדשות בתחום החיפושים, ולחרוץ את גורלן - האם הן יוותרו ללא רישיון כלל, או האם יקבלו גושפנקא רישמית ואי הודאות תוסר. בין העסקאות שידונו בוועדה נמצאת עסקת פלאג'יק, במסגרתה רכש המשקיע האמריקאי פרנטיס טומלינסון את חברת פלאג'יק האמריקאית המחזיקה ב-6 רישיונות ימיים הסמוכים ללוויתן.

מאוחר יותר העביר טומלינסון 10% מהרישיונות להזדמנות ישראלית של הלמן אלדובי תמורת 2.5 מיליון דולר, ו-40% לבני שטיינמנץ. בשלוש העסקאות תצטרך הועדה לדון, אף על פי שלפני מספר שבועות אישר משרד התשתיות את תוכנית העבודה של טומלינסון, דבר שרמז על כך שאת העסקה הראשונה הוא עשוי לאשר.

עסקות נוספות הן העברת 10% ברישיונות דניאל ושמשון למודיעין שבשליטת צחי סולטן ואי.די.בי של נוחי דנקנר, והעברת 10% מהיתר גל מרציו להזדמנוות ישראלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker