רשות ני"ע מציגה: כמה יממן המשקיע הקטן מכל קידוח - ולאיזה שיעור מההכנסות יזכה? - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רשות ני"ע מציגה: כמה יממן המשקיע הקטן מכל קידוח - ולאיזה שיעור מההכנסות יזכה?

הפערים הגבוהים ביותר: במשקיעי גבעות עולם יממנו 107.5% מהוצאות הקידוח ויזכו ל-66% מההכנסות ■ אולי בגלל זה אמר אמש טוביה לוסקין, גיאולוג השותפות, כי "המלצות דו"ח ששינסקי מתייחסות אך ורק לתעשיית הגז ואינן מתייחסות כלל לתעשיית הנפט. אם הן ייושמו על סקטור הנפט, הן יביאו לחיסולו

26תגובות

בערב בו פירסמה ועדת ששינסקי את המלצותיה הסופיות לגבי חלקה של המדינה בהכנסות מגז ונפט, פירסמו גם השותפויות השונות בבורסה, לפי דרישת רשות ני"ע, מסמך מפורט המסביר למשקיעים בדיוק בכמה הם אמורים לממן את פעולות החיפושים וההפקה - ומנגד, כמה הם אמורים לקבל. ממעבר על הנתונים, מסתבר כי לעתים קרובות מדי המשקיעים הקטנים מממנים אחוז גבוה מההוצאות, ומקבלים אחוז קטן הרבה יותר מההכנסות.

מבנה שותפויות חיפושי הגז והנפט בבורסה הישראלית הינו שונה מזה של חברה רגילה בע"מ. השותפות מורכבת מ"שותף כללי" - חברה המנהלת את החברה וזכאית לאחוז מההכנסות בתור "תמלוגי על", ללא קשר לאחזקותיה בשותפות. כל שאר המשקיעים בשותפות מכונים "שותפים מוגבלים" והם נושאים בעלויות החיפושים וההפקה לפי חלקם היחסי בשותפות.

בנוסף לשותף הכללי, הזכאי לתגמול על, לעתים קרובות זוכים גורמים נוספים בנתחים מההכנסות, ללא קשר לכמה הם השקיעו. כך, גיאולוגים, שותפים עסקיים או חברות מתווכות בעסקות, זוכות לתמלוגי על המופרשים מההכנסות עוד לפני הורדת ההוצאות שחלות על השותף הכללי. בנוסף, לכל קידוח מוגדר "מפעיל", שהינו במקרים רבים השותף הכללי. נוסף לדמי מפעיל, הוא מקבל לעתים קרובות שכר הנגזר מההוצאות.

השותפות שבה הפער הגדול ביותר היא גבעות עולם, האמורה להפיק נפט מקידוח "מגד 5" שליד ראש העין.

המשקיעים הקטנים בגבעות מממנים 107.5% מהוצאות השותפות - אך מנגד זכאים רק ל-66.17% מהכנסות השותפות - כאשר יהיו. הפער העצום נבע מכך שהשותף הכללי בגבעות עולם משמש גם כמפעיל הקידוח ולכן גובה 7.5% מסך ההוצאות כדמי מפעיל בעבור שירותיו. מנגד, הוא זכאי בחוזה ל-20% מההכנסות - שיעור תמלוגי על גבוה מאוד יחסית, שהמתווספים ל-12.5% שמשלמת השותפות למדינה כתמלוגי-על, טרם המלצות ועדת ששינסקי נכנסות לתוקפן.

אולי בגלל זה אמר אמש טוביה לוסקין, גיאולוג השותפות, כי "המלצות דו"ח ששינסקי מתייחסות אך ורק לתעשיית הגז ואינן מתייחסות כלל לתעשיית הנפט. אם הן ייושמו על סקטור הנפט, הן יביאו לחיסולו".

גבעות-עולם הינה אולי הדוגמה הקיצונית ביותר, אך מנתוני השותפויות עולים נתונים מעניינים נוספים. שותפות החיפושים הזדמנות ישראלית עשויה כיום להחזיק ב-10% מההיתר הימי גל ומששת רישיונות פלאג'יק (מותנה באישור הממונה על הנפט). בינתיים, חושפת השותפות את הנתונים שלה.

משקיעי הזדמנות ישראלית יממנו 11.56% מהיתר גל, בו מחזיקה השותפות כולה 10%. זאת, הודות לדמי מפעיל של 7.5% מההוצאות שגובה גם השותף הכללי בהזדמנות ישראלית, למרות שאינו מפעיל הקידוח, שמתווספים ל-7.5% המשולמים למפעילת ההיתר שהינה רציו. בסעיף ההכנסות, מנוכים 3% לגיאולוג השותפות, 3% לרציו, 12.5% למדינה, ו-10% לשותף הכללי של הזדמנות ישראלית. כך שהמשקיעים נותרים עם 7.15% בלבד מההכנסות בהם הם מחזיקים 10%.

במקרה של רישיונות פלאג'יק, שהזדמנות דורשת כעת ממשקיעיה לאשר להם העברת 2.5 מיליון דולר למימון הקידוח טרם אישור הממונה, ישלמו המשקיעים 10.92% מהוצאות הרישיונות, ומקבלים 7.25% מההכנסות - במקרה ויימצא גז במקום.

לשם השוואה, המשקיעים הקטנים בקידוח תמר דרך שותפות ישראמקו המחזיקה ב-28.75% מהקידוח ישלמו את אותו החלק בהוצאות הפיתוח של מאגר הגז הטבעי שמול חופי חיפה. עד החזר ההשקעה על ידי השותפות יהיו המשקיעים זכאים ל-23.6% מהכנסות תמר (בניכוי התמלוגים למדינה ותמלוגים של 5% לשותף הכללי ו-1% לישראמקו), ולאחר החזר ההשקעה הם ייהנו מ-22.4% מההכנסות.

משקיע שיבחר את ההשקעה בתמר דרך דלק קידוחים (15.6% מהקידוח), ישלם 15.6% מההוצאות, ויהיה זכאי ל-13.40% מההכנסות טרם החזר ההשקעה ו-12% לאחר ההחזר. זאת, לאחר תשלום של 11.2% למדינה, תמלוג של 3% לשותף כללי טרם החזר ההשקעה ו-13% לאחר ההחזר, ותמלוג נוסף בשיעור של 1.25% לדור כימיקלים.

במקרה של קידוח לוויתן, הנמצא ברישיונות "רציו-ים", ההוצאות שישלמו המשקיעים נעות בין 101% ל-104% בהתאם לחלקה של כל אחת מהשותפויות הישראליות. זאת מכיון שדלק קידוחים(22.5%), אבנר (22.5%) ורציו (15%), משלמות למפעילת הקידוח האמריקאית נובל אנרג'י דמי מפעיל שנתיים הנעים בין 1%-4% מהוצאות הקידוח, כאשר מעל 12 מיליון דולר ישלמו 1% ומתחת ל-4 מיליון דולר ישלמו 4%.

מי שישקיע בלוויתן דרך רציו יקבל 12.2% מרווחי הקידוח עד החזר ההשקעה ו-11.9% אחרי ההחזר, כאשר 3% ישלמו המשקיעים לגיאולוג השותפות ו-3% נוספים לשותף הכללי. משקיעי אבנר ישלמו גם הם 6% לשותף הכללי, ולבסוף יהנו מ-18.9% מהכנסות הקידוח כולו.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#