בנק הפועלים: כיל עלולה לפרסם אזהרת רווח לרבעון הראשון של 2011

האזהרה נדרשת בשל שביתת עובדי הייצור במפעלי ים המלח, החברה הבת של כיל שאחראית על ייצור האשלג בקבוצה

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק

"להערכתי לא תהיה לכיל ברירה והיא תפרסם אזהרת רווח לרבעון הראשון", כתב ירון פרידמן אנליסט ביחידת המחקר של בנק הפועלים.

פרידמן מסביר שהאזהרה נדרשת עקב שביתת עובדי הייצור במפעלי ים המלח, החברה הבת של כימיקלים לישראל (כיל) שאחראית על ייצור האשלג והברום בקבוצה. שביתת עובדי מפעלי ים המלח החלה ב-4 בינואר, כלומר לפני חודש, והפכה בהדרגה מעיצומים לשביתה מלאה, כולל ייצור ומשלוח האשלג.

פרידמן מציין שעובדי חטיבת הברום עובדים במתכונת מלאה, וזאת בשל ההכרח בהפעלה רציפה של מפעל המגנזיום שכחלק מתהליך הייצור שלו פולט כלור כתוצר לוואי, והכלור משמש לייצור הברום. הפסקת פעולתו של מפעל המגנזיום תגרום לנזקים בלתי הפיכים למתקן ועל כן חייב בית הדין לעבודה את עובדיו להמשיך בייצור הברום והכלור בקבוצה.

תחום האשלג, שהוא תחום הפעילות הגדול והרווחי ביותר של כיל, סובל לעומת זאת מהשבתה מלאה, כשמלבד הפסקת הייצור מונעים העובדים את הוצאתם של משלוחי אשלג מהמלאי הקיים בים המלח. מלאי האשלג במחסניה של החברה בסדום הגיע ל 1.8 מיליון טון נכון לסוף הרבעון השלישי של 2011.

לדברי פרידמן, נקודת האור בשביתה היא שהשביתה מתקיימת בתקופה שקטה יחסית של השנה ועם זאת השביתה מעכבת את חתימת ההסכם החדש לשווק אשלג לסין ומעכבת את השלמת שיווק האשלג על פי ההסכם הקודם שיסתיים במארס 2011.

פרידמן מציין שייצור האשלג של כיל במכרות בספרד ובאנגליה נמשך כסדרו. כיל מייצרת באירופה מיליון טונות בשנה מייצור כולל של 4.5 מיליון טונות ועל כן מכירות האשלג שמקורם באירופה יגיעו ל-200 אלף טון להערכתו. היות שמרבית הייצור מקורו בישראל, צפויה פגיעה קשה במכירות וברווח ברבעון הראשון שכן כשליש מהרבעון כבר חלף.

פרידמן מתקשה לפעמח כיצד תצליח כיל להתגבר על הפיגור ולהציג תוצאות טובות לרבעון הראשון בפעילות האשלג שסיפקה 62% מהרווח התפעולי של כיל בינואר ספטמבר 2010 ו-54% מהרווח התפעולי של כיל ברבעון השלישי של 2010, ועל כן תיאלץ לפרסם אזהרת רווח.

פרידמן מציין עם זאת שהקרנליט, המשקע שנוצר בבריכות האידוי ושממנו מופק האשלג, ממשיך לשקוע בבריכות, ולהערכתו עם חידוש העבודה במפעל ניתן יהיה לקצור את הקרנליט שהצטבר ולעבד אותו כך שהאשלג שלא ייוצר במהלך הרבעון הראשון ייוצר בהמשך השנה.

פרידמן מדגיש כי בראיה לטווח הבינוני והארוך השפעת השביתה זניחה ומכיון שלהערכתו ייחתם בסופו של דבר הסכם חדש בין ההנהלה לעובדים ולכן השפעת השביתה קצרת טווח. פרידמן סבור שאם וכאשר כיל אכן תפרסם אזהרת רווח, צפויה השפעה שלילית על מניית החברה בטווח הקצר בלבד ועל כן הוא ממליץ לנצל את התגובה השלילית הצפויה כדי לרכוש את המניה ברמות מחירים נוחות יחסית. בראייה ארוכת טווח פרידמן ממשיך להמליץ על כיל בתשואת יתר ובמחיר יעד של 67.8 שקל למניה שגבוה ב 12% ממחירה של המניה בבורסה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker