כלל תעשיות של בלווטניק תנסה למכור את האחזקה ביפאורה לפי שווי של 2 מיליארד שקל

החברה, שמחזיקה ב-30.5% מיפאורה, הקציבה לבעלי השליטה בה 30 יום להשיב אם בכוונתם לרכוש את אחזקתה - או שהיא תעביר אותה לחברה בת ותרשום את מניותיה למסחר בבורסה ■ יפאורה הרוויחה ב-2017 129 מיליון שקל במחזור של 948 מיליון שקל

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
לן בלווטניק
לן בלווטניקצילום: Bloomberg

כלל תעשיות, שבבעלות לן בלווטניק, עושה ניסיון נוסף למכור את אחזקתה ביפאורה. כלל תעשיות, שמחזיקה ב-30.5% מחברת המשקאות, הודיעה לחברת קרור אחזקות, שבשליטת שלמה רודב ורוני גת (63%), שבכוונתה למכור ולהעביר את כל אחזקותיה ביפאורה לחברה בת שבבעלותה המלאה, לרשום את מניותיה של החברה הבת למסחר בבורסה, ולאחר מכן לפרסם הצעת מכר לעד 46% ממניותיה של החברה הבת.

קרור אחזקות התבקשה על פי הסכם בעלי המניות ביפאורה להודיע לכלל תעשיות בתוך 30 ימים האם היא מעוניינת לרכוש את כל המניות של החברה הבת שיוצעו למכירה על ידי כלל תעשיות, כלומר 46% מהונה, או לחלופין האם היא מעוניינת לרכוש את כל אחזקתה של כלל תעשיות ביפאורה, ובמידה שכן - לנקוב במחיר.על פי הערכות כלל תעשיות תנסה למכור את אחזקתה ביפאורה לפי שווי של 2 מיליארד שקל שמבוסס על מכפיל שווי פעילות לרווח תפעולי תזרימי (Ev/Ebitda) של 8 על רווח תפעולי תזרימי של 198 מיליון שקל ב-2017 ועודף נכסים על התחייבויות פיננסיות של 380 מיליון שקל.

בינואר 2017 עשתה כלל תעשיות ניסיון דומה, כשהודיעה לקרור אחזקות על כוונתה למכור 14.3% ממניותיה של יפאורה לצד שלישי, ולתת לו אופציה לתשעה חודשים לרכוש את יתרת אחזקותיה (16.2%) ביפאורה. ההודעה ניתנה לקרור אחזקות של רודב וגת על פי זכות סירוב ראשונה שקיבלה בהסכם ההשקעה שנחתם בין השתיים ב-1993.

קרור אחזקות ציינה אז שאם לא תודיע לכלל תעשיות בתוך 21 יום על קבלת ההצעה במלואה, עשויה כלל תעשיות למכור את המניות לצד השלישי במחיר שננקב בהצעה - כלומר לפי שווי חברה של 1.6 מיליארד שקל. קרור אחזקות הודיעה שלושה שבועות מאוחר יותר לכלל תעשיות שאין בכוונתה לרכוש ממנה 14.3% ממניותיה של יפאורה לפי שווי זה, כלומר בתמורה ל-223 מיליון שקל.

 קרור אחזקות מפרסמת כיום את נתוניה של יפאורה מדי רבעון משום שנתוניה של יפאורה הם היחידים המאוחדים לדו"ח רווח והפסד של קרור אחזקות. אולם פרסום תשקיף ודיווח תחת שמה של יפאורה יגביר את החשיפה של נתוניה. קרור אחזקות אותתה על העניין המועט שלה בחשיפה שכזו כאשר הפסיקה  ב-2017 לפרסם את הדו"חות הכספיים של יפאורה באתר האינטרנט שלה.

יפאורה מייצרת ומשווקת משקאות קלים תחת המותגים תפוזינה, ספרינג, ,Spring Tea RC קולה, Schweppes, קריסטל, fruit water, מי עדן ועין גדי. החברה מחזיקה גם ב-50% משותפות עם קיבוץ עין גדי להפקה ושיווק של מים מינרלים.

יפאורה פועלת בשוק שמאופיין בשתי מגמות שליליות: מעבר של הצרכנים למוצרים טבעיים כמו מיצים טבעיים ומשקאות מופחתי סוכר; וממים מינרלים למי ברז ושימוש במטהרי מים ביתיים דוגמת תמי 4. המגמה השנייה, שמשפיעה לרעה על יפאורה, היא הגידול במכירות של המותגים הפרטיים מכלל המכירות של רשתות המזון, והלחץ הנגזר מכך עליה להגדיל את ההנחות שהיא נותנת לרשתות המזון. החברה מחזיקה בנתח של 26% משוק המשקאות הקלים ב-2017, וניצלה 71% מכושר הייצור שלה.

יפאורה, שהונה העצמי הוא 770 מיליון שקל, הרוויחה 168 מיליון שקל לפני מס, ורווח נקי של 129 מיליון שקל ב-2017 במחזור של 950 מיליון שקל בהשוואה לרווח של 132 מיליון שקל במחזור של 947 מיליון שקל ב-2016. תוצאותיה של יפאורה כוללות את אחזקתה בעין גדי, שהרוויחה 10.6 מיליון שקל במחזור של 106 מיליון שקל ב-2017, בהשוואה לרווח של 9.9 מיליון שקל במחזור של 106 מיליון שקל ב-2016, וחילקה דיווידנד של 8 מיליון שקל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker