הבנק הפדרלי: יותר אופטימי לגבי שוק העבודה; הותיר את הריבית ללא שינוי

שיעור האבטלה הגבוה מצדיק את המשך תוכנית ההרחבה הכמותית, מסר הבנק בתום ישיבתו הראשונה ב-2011

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק

הבנק הפדרלי לא החליט על שינויים כלשהם במדיניותו במסגרת ישיבתה הראשונה בשנת 2011 של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC), אולם נוסח הודעתו היה מעט יותר אופטימי ביחס לשיפור אפשרי בשוק העבודה האמריקאי. הבנק הפדרלי, שבראשו עומד היו"ר בן ברננקי, הותיר ללא שינוי את הריבית בארה"ב בשפל של 0%-0.25% ולא הכניס שינויים כלשהם בתוכנית ההרחבה הכמותית השנייה שעליה הודיע בחודש נובמבר.

התחזית הכלכלית של הבנק המרכזי היתה פושרת למרות סימנים שניכרו באחרונה בארה"ב אשר הצביעו על כך שהתאוששות הכלכלה צוברת תאוצה, והבנק ציין בהודעתו כי שיעור האבטלה הגבוה בארה"ב ממשיך להצדיק את המשך תוכנית ההרחבה הכמותית השנייה של הבנק.

נוסח הודעת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי כלל רק שינויים מעטים לעומת נוסח ההודעה של הישיבה הקודמת בחודש דצמבר, והבנק המרכזי דבק בנוסח הודעותיו הקודמות לפיו הריבית בארה"ב תישאר ברמה נמוכה ביותר לפרק זמן ממושך.

"התאוששות הכלכלה נמשכת, אם כי בשיעור שאינו מספיק כדי להביא לשיפור משמעותי בתנאי בשוק העבודה", נאמר בהודעת הבנק הפדרלי. ההודעה היתה מעט יותר אופטימית מהודעת הבנק מחודש דצמבר, בה ציין כי קצב ההתאוששות אינו מספיק כדי להביא לירידה כלשהי בשיעור האבטלה. מאז הישיבה הקודמת של הבנק המרכזי בדצמבר, ירד שיעור האבטלה בארה"ב ב-0.4% לרמה של 9.4%.

בהודעתו, ציין הבנק כי מדדי האינפלציה בארה"ב "נמוכים במידת מה" למרות העלייה שנרשמה באחרונה במחירי הסחורות, אשר הגבירה את החששות מפני התגברות האינפלציה בעולם.

הבנק הפדרלי הודיע בתחילת חודש נובמבר על תוכנית שנייה של הרחבה כמותית (quantitative easing) בארה"ב, כלומר רכישת אג"ח ממשלתיות על ידי הבנק המרכזי במימון הדפסת כסף, בניסיון לתמוך בצמיחת הכלכלה האמריקאית על ידי הורדת עלויות המימון לצרכנים ועסקים. הבנק המרכזי הודיע כי ירכוש אג"ח ממשלתיות אמריקאיות בסך 600 מיליארד דולר עד סוף חודש יוני 2011 - כלומר קצב רכישות של כ-75 מיליארד דולר בחודש.

הבנק הפדרלי הוריד את הריבית בארה"ב לרמה אפסית בדצמבר 2008 ומאז הפך את ההרחבה הכמותית לכלי המדיניות המוניטרית המרכזי שלו. במסגרת תוכנית ההרחבה הכמותית הראשונה שביצע הבנק הפדרלי בעקבות המשבר הפיננסי, רכש הבנק המרכזי אג"ח ממשלתיות אמריקאיות ואג"ח מגובות משכנתאות בהיקף של 1.7 טריליון דולר בין דצמבר 2008 לחודש מארס 2010.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker