להישאר מחוץ ללבנון

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

המשבר שפרץ השבוע בלבנון ביוזמת חיזבאללה משקף את המציאות הבלתי אפשרית השוררת אצל השכנה הצפונית. ישות פוליטית רב-עדתית, שעשרות שנים ניסתה לשמר איזון כוזב אך מייצב בין מרונים, סונים ושיעים (ולקינוח גם דרוזים); חוסה בצלה של סוריה, שלא הכירה בעצמאותה; נקרעה במלחמות אזרחים ובמאבקי מיליציות משפחתיות; נאלצה שוב ושוב להזמין התערבות מערבית וערבית; ונכנעה לשתלטנות אש"ף, שהקים בה מדינה בתוך מדינה בדרום.

עד השבוע, כששיקולי נסראללה גרמו לו לטרוף את הקלפים, לקראת פרסום דו"ח בית הדין הבינלאומי לחקירת רצח חרירי. מישהו - החיזבאללה או מי מאנשיו - אמור להיות מופלל בדו"ח. יומרת נסראללה להיות "מגן לבנון" תתפורר. בצר לו, העדיף לנקוט יוזמה, להוכיח את חיוניותו למניעת מלחמת אזרחים מחודשת ולהזמין סלחנות כלפיו. כאילו אמר, לא חשוב הרצח ההוא - חשוב למנוע טבח אלפי לבנונים עכשיו.

נסראללה עלול להסיט את האש, פשוטה כמשמעה, ממנו לעבר ישראל. אבל זו בדיוק העת שהמשכיל יידום בה, יעקוב מבחוץ, ישמור על כוננות וינצור את נשקו. זהו אתגר לממשלת ישראל וכמדומה גם מבחן אחרון להשפעתו הממתנת של הרמטכ"ל היוצא, גבי אשכנזי: להתאפק ולא להיגרר למעורבות נוספת בלבנון.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker