לא הבנתם מה זה NOI ו-FFO? הרשות נחלצת לעזרתכם

רשות ני"ע פירסמה הנחיות דיווח חשבונאיות לחברות נדל"ן מניב. המטרה: לשפר את הרלוונטיות של הדו"חות ולהקל את קריאתם

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

>> רשות ניירות ערך, בראשות זוהר גושן, פירסמה אתמול הנחיה חדשה שנועדה לשפר את רמת הדיווחים של חברות הפועלות בתחום הנדל"ן המניב. במסגרת החידושים יווצר מדרג דיווח חדש, שלפיו יהיו שלוש רמות דיווח.

ברמה המצרפית (כל תחום הפעילות) תדווח כל חברה על ההכנסות, השווי ונתונים נוספים בפילוח לפי אזורים ושימושים. ברמת הנכסים המהותיים (נכסים המהווים 5%-10% מהמאזן או מההכנסות, וכן נכסים ששיערוכם תרם 5%-10% מהרווח) ידווח התאגיד בתמציתיות את הנתונים המרכזיים המתייחסים לנכסים מהותיים. ברמת הנכסים המהותיים מאוד (נכסים המהווים 10% מהמאזן או מההכנסות, ונכסים ששיערוכם תרם יותר מ-10% מהרווח) יפרסם התאגיד דיווח סטנדרטי ומקיף, לרבות לנכסים מהותיים מאוד בהקמה ולקרקעות מהותיות מאוד שנרכשו למטרות השקעה. חידוש נוסף הוא השימוש בטבלאות רבות, שיקלו על קריאת הדו"ח ועל שליפת הנתונים מתוכו. כמו כן, ההנחיה מעגנת ומחייבת שימוש במדדים פיננסיים שאינם מבוססים על כללי התקינה החשבונאית הבינלאומית, IFRS. זאת במטרה להגביר את ההשוואה של הביצועים בין התקופות לגבי אותה חברה ובין חברות שונות בענף.

למשל, Same Property NOI (הכנסות תפעוליות נטו של הנכסים שהיו בבעלות החברה בתקופות ההשוואה), ו-Funds From Operations (FFO), שהוא מדד מקובל בענף הנדל"ן המייצג את הרווח הנקי בתוספת דיווידנדים מהשקעות בניירות ערך, בתוספת פחת והפחתות ובניכוי הוצאות והכנסות חד פעמיות ועוד.

ההנחיה תיושם כבר בדו"חות הכספיים ל-2010, שיפורסמו בפברואר ומארס 2011. המהלך נולד בעקבות ההתפתחויות בתחום הוראות הגילוי בשנים האחרונות, לרבות החלת ה-IFRS על הדיווח הפיננסי בישראל, ובמקביל למהלכים דומים המתבצעים על ידי רשויות ניירות ערך בחו"ל.

-

FFO

מדד נדל"ני המייצג רווח נקי בתוספת דיווידנדים מהשקעות, פחת והפחתות

-

NOI

הכנסות תפעוליות נטו: רווח לאחר ניכוי הוצאות התפעול ולפני ניכוי מסים וריביות

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker