מרקסטון וטנא: יש קונה לנטפים לפי שווי של מיליארד דולר

הקיבוצים יפתח ומגל חברו לקרנות מרקסטון וטנא וימכרו את מניותיהם; חצרים יקבל זכות לרכישה בתוך 20 יום

שתפו בפייסבוק

ארבעה מבעלי המניות של נטפים - קרן מרקסטון, קרן טנא, והקיבוצים יפתח ומגל - הגיעו להסכמה לגבי ההחלטה המשותפת למכור את מלוא אחזקותיהם בנטפים (62%) תמורת שווי פעילות חברה של כמיליארד דולר - כך נודע ל-TheMarker. המחיר כולל חוב של 130 מיליון דולר.

בימים האחרונים הגישו השותפים את ההצעה לקיבוץ חצרים, בעל המניות הגדול ביותר בנטפים (38%). על חצרים להחליט בתוך 20 יום אם לממש זכות סירוב ראשונה לאחזקות שותפיו בנטפים, כלומר לשלם תמורתן כ-620 מיליון דולר, כשלחצרים אסור יהיה להסב את הזכות לרכוש חלק או את מלוא המניות של השותפים. המהלך של השותפים בחברה מעיד כי יש רוכשים פוטניצאליים נוספים לפי שווי של מיליארד דולר. מקורב לעסקה אמר אתמול: "אם מחזיקות המניות הפעילו את זכות הסירוב, יש להן חלופות. אפילו במחיר גבוה יותר".

חצרים נערך לעסקת הרכישה של מניות השותפים זה כמה חודשים, ולשם כך הגיע להסכמות עם קרן ההשקעות הפרטיות (פרייבט אקוויטי) סילבר לייק (Silver Lake) האמריקאית, הצפויה לממן את העסקה. עם זאת, מקורבים לעסקה ציינו אתמול כי לא ברור אם חצרים יצליח להשיג את מלוא המימון לרכישת המניות של ארבעת השותפים. המקורבים העריכו כי אם חצרים ישיב בשלילה להצעה, יימשך הליך ההתמחרות מול ארבע קרנות שהגישו את ההצעות קודם לכן - איפקס, פרמירה, ג'נרל אטלנטיק ו-KKR.

מקורב נוסף לעסקה אמר כי לחצרים יש עניין לרכוש את אחזקות שותפיו, או לפחות להגיע לשליטה ולהכניס במקומם שותף חיצוני יחיד בעל יכולת פיננסית משמעותית. הגיוס של נטפים נועד, בין השאר, להתמודדות מול מתחרותיה העיקריות - ג'יין ההודית וג'ון דיר - וכן כדי להקל על הנטל הפיננסי שנוצר בעקבות רכישת חברת Revaho ההולנדית.

לפי הערכות, נטפים סיימה את 2010 במחזור של 600 מיליון דולר וברווח תפעולי תזרימי (EBITDA) של 85-100 מיליון דולר. נראה כי לקיבוצים מגל ויפתח יש עניין לממש את אחזקותיהם בחברה, שכן בניגוד לחצרים, הם מופרטים, והחברים בהם מעדיפים למכור את נטפים מאשר להמתין לדיוודנדים נוספים. נטפים ספגה מכה קשה במשבר העולמי ב-2008-2009, עם עיכוב בהקמתן של תשתיות השקיה גדולות בכמה מדינות בהן היתה נטפים מעורבת כספקית ציוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker