הבנקים בסוריה נאלצים לסבסד הלוואות לממשלה

אקונומיסט
שתפו בפייסבוק

>> הניסיון להוציא לפועל הנפקת אג"ח שלושה ימים לאחר נפילתו של נשיא מדינה סמוכה נראה נועז למדי. ואולם הנפקת האג"ח שביצעה ממשלת סוריה ב-14 בפברואר, שבה גייסה 3 מיליארד לירות סוריות (64 מיליון דולר) באג"ח לשישה חודשים ולשלוש שנים, ההנפקה הראשונה זה עשרות שנים - היא פחות מסוכנת ממה שנדמה. תשעה בנקים קנו את האג"ח, בהנפקה שזכתה לחיתום יתר (כלומר, שהביקוש היה גדול מההיצע).

מצב זה מאפשר לממשלה לגייס כסף באג"ח בריבית נמוכה, וליהנות מעלויות מימון נמוכות. הבנקים הפרטיים מתמרמרים על התשואות, הנמוכות מהאינפלציה. האג"ח לשישה חודשים הניבו תשואה של 1% והאג"ח לשלוש שנים רק 2.7%. "הממשלה בעצם מבקשת מהבנקים הפרטיים להלוות לה כסף בריבית מסובסדת", התלונן אחד הבנקאים, "אבל אין לנו שום ברירה אחרת".

הנפקות אג"ח נוספות מתוכננות השנה בהיקף מתוכנן של 30 מיליארד לירות סוריות (640 מיליון דולר). קרן המטבע הבינלאומית קראה זה מכבר לממשלת סוריה להנפיק אג"ח כדי לממן את הגירעון התקציבי שלה, שעד כה מומן בלקיחת הלוואות פנימיות. הגירעון מתון, וצפוי להגיע השנה ל-5.8% מהתמ"ג, הודות לעלייה במחיר הנפט. ואולם המאגרים של סוריה מידלדלים והולכים, ותוכניות לחסל סובסידיות עשויות להיגנז בעקבות חששות הממשלה מהתפשטות המהומות באזור. סוריה רוצה גם להשקיע מיליארדי דולרים בפרויקטי תשתית.

עם זאת, הממשלה לא מעוניינת להסתמך על נושים זרים, ולכן סוריה אינה מתכננת להנפיק אג"ח בינלאומיות. עד כמה שיתלוננו הבנקים המקומיים, אפשר לסמוך עליהם שהם יחטפו את האג"ח בשקיקה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker