נהגי המשאיות ישבשו את פעילות הנמלים במחאה על מיסוי הסולר

מוחים על ביטול ייקור הבלו על הבנזין - אך לא על הסולר; ארגון חברות ההסעה מאיים להצטרף למאבק

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו בפייסבוק

>> נהגי המשאיות ישבשו היום את הפעילות של נמלי הים במחאה על מיסוי הסולר לתחבורה - כך הודיעה מועצת המובילים והמסיעים. חברות ההובלה קיבלו הנחיה שלא לפקוד את נמלי חיפה, אשדוד ואילת בשעות אחר הצהריים והערב (משמרת ב'). לטענת המועצה, זהו צעד ראשון בדרך למאבק שבו תפתח בכל רחבי ישראל.

גם ארגון חברות ההסעה מאיים להצטרף למאבק ולהשבית את מערך ההסעות לבתי הספר. יו"ר הארגון, שמריהו ארביסמן, אמר: "ייקור הסולר מהווה נטל כבד כל חברות ההסעה. משרד החינוך, שהוא המעסיק הגדול ביותר, אינו רוצה לשמוע על הדרישה לעדכן את מחירי הנסיעה ולהתאימם למצב החדש".

רכיב הבלו במחיר הסולר נמוך מזה המוטל על הבנזין, גם לאחר ביטול ייקור הבלו על הבנזין שעליו הוחלט בשבוע שעבר. הבלו על הסולר מסתכם היום ב-2.76 שקל לליטר - לעומת 2.89 שקל לליטר בבנזין (לאחר הוזלת הבלו, לא כולל מע"מ). למרות זאת, טוענים באיגוד כי מרכיב ההוצאה על הסולר בסל התשומות של הענף זינק לכ-40% מכלל הוצאות התפעול של רכב עבודה.

בשנה שעברה הושלמה תוכנית החומש שבמסגרתה הושווה הבלו על הסולר לזה המוטל על בנזין. תוכנית זו החלה בהדרגה ב-2005. במקביל איפשר משרד האוצר החזר מס על 50% מהוצאות הדלק של המובילים והמסיעים (עד תקרה מסוימת). עם זאת, הסולר זכה לפטור מהחלטת הממשלה ממאי 2009 לייקר את הבלו בכ-35 אגורות במסגרת תוכנית החילוץ של המשק בימי המשבר הכלכלי העולמי. כמו כן, נהגי רכבי עבודה (נהגי משאיות, אוטובוסים ומוניות) זוכים להנחה של 50% בנטל הייקור האחרון של הבלו, שבוצע ב-1 בינואר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker