בעלי החוב בכביש 6 התנגשו חזיתית

זכיינית הכביש מעוניינת לממן מחדש את החוב שלה, ולהנפיק 400 מיליון שקל באג"ח חדשות. לא כל בעלי האג"ח מרוצים

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק

>> נמשכת הסאגה סביב השלמתו של הליך המימון מחדש לחוב שהנפיקה חברת דרך ארץ, זכיינית כביש חוצה ישראל (כביש 6). נכון להיום לדרך ארץ יש שני סוגי חוב: חוב בכיר של כ-5.6 מיליארד שקל, וחוב נחות שהונפק במסגרת של סדרת אג"ח א' פרטית ששוויה הנוכחי הוא 560 מיליון שקל.

החוב הנחות ב' מתוכנן להיות בעל דרגת נשייה דומה לסדרת אג"ח א', בעלת דירוג של A3 עם אופק שלילי ממידרוג, אך בעל מח"מ (משך חיים ממוצע) ארוך יותר של כ-10.3 שנים לעומת מח"מ של כ-6.4 שנים בסדרת אג"ח א' הנוכחית.

בנוסף, כחלק מהליך המימון מחדש, שנועד בין השאר לכסות את קרנות הרזרבה שבהן מחויבת דרך ארץ להחזיק בעבור הפעלת הפרויקט ותחזוקתו, תיכננו בעלי המניות של דרך ארץ, כמו שיכון ובינוי וקרן תשתיות, למשוך הלוואות בעלים בהיקף מוערך של מאות מיליוני שקלים במסגרת תיקון שטר נאמנות.

לפני כשבוע וחצי הסתיימה ההצבעה במסגרת האסיפה של בעלי אג"ח א' של דרך ארץ, שבה הצביעו כ-85% בעד ביצוע המהלכים. כדי לאשר את המהלכים די היה בהסכמתם של 75% מבעלי האג"ח. ואולם למרות ההסכמה הרחבה המהלכים האלו בינתיים לא יוצאים לפועל בשל ההתנגדות של חלק מהגופים המוסדיים, כמו ילין לפידות, הכשרה ביטוח ותמיר פישמן.

גופים אלו סבורים כי במהלך ההצבעה נספרו במניין הקולות גם קולות של אלו המחזיקים הן בחוב הבכיר הן בחוב הנחות. לטענתם, נוצר כאן מצב של ניגודי עניינים, שכן בעלי החוב הבכיר מעדיפים להנפיק חוב נחות נוסף מתחתיהן שישמש ככרית ביטחון נוספת, בעוד המהלך מגדיל את הסיכון של בעלי החוב הנחות הקיים.

המתנגדים דורשים מהנאמן לנטרל את קולות המחזיקים בחוב הבכיר, וכן הם דורשים שיאפשרו להם לרכוש את אג"ח ב' בתנאים הדומים לאלה של מגדל ועמיתים, או לחלופין שהגיוס החדש יתבצע במסגרת אג"ח חדשה ב' שתהיה נחותה לסדרת אג"ח א' הקיימת. בין הצדדים המעורבים מתקיימים מגעים במטרה למצוא נוסחה להשלמת המהלך.

בנוסף, בימים אלה מסיימת דרך ארץ את העבודות להרחבת הכביש בקטע שבין מחלף אייל לניצני עוז (13 ק"מ), שארכו שמונה חודשים והסתכמו בהשקעה של 115 מיליון שקל. כתוצאה מביצוע עבודות הרחבה בכביש שדרשה המדינה מוקדם מהצפוי, נקלעה דרך ארץ למצוקה תזרימית ואף ספגה הורדת דירוג מ-S&P מעלות בדרגה אחת - מ-AA ל-AA מינוס.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker