הממשלה תאשר היום את הקיצוץ הרוחבי בשיעור 1%; תקציבי משרד החינוך והרווחה לא יקוצצו

הממשלה תאשר היום את הקיצוץ הרוחבי בשיעור 1% בתקציבי המשרדים ■ שטייניץ: זה מהלך חינוכי ■ האוצר: מטרת הקיצוץ - הגדלת הסובסידיה לתחבורה הציבורית ■ שר התחבורה צפוי להתנגד

מוטי בסוק
שתפו בפייסבוק

>> משרד האוצר יביא היום לאישור הממשלה הצעת החלטה לקיצוץ של 300 מיליון שקל בתקציבי כל משרדי הממשלה ב-2011 וב-2012. הקיצוץ נועד למימון סבסוד התחבורה הציבורית השנה ובשנה הבאה. ראש הממשלה בנימין נתניהו תומך בהצעה, והיא צפויה לעבור בתמיכה של רוב שרי הממשלה.

עם זאת, שר האוצר יובל שטייניץ הודיע הבוקר כי הוא יחריג מהקיצוץ את תקציבי משרד החינוך (24 מיליון שקל) ומשרד הרווחה (3 מיליון שקל) בשנים 2011-2012.

מחצית מהקיצוץ יבוא מקיצוץ שווה (פלאט) של 1% בתקציבי כל משרדי הממשלה, להוציא משרד הביטחון. המחצית השנייה של הקיצוץ תבוא מקיצוץ של 150 מיליון שקל מתקציב הפיתוח של הכבישים הבינעירוניים במשרד התחבורה השנה ובשנה הבאה.

מסיבה זו צפוי שר התחבורה, ישראל כץ, להתנגד להצעה. הקיצוץ בתקציב משרד התחבורה לא יחול על פרויקט הדגל של הממשלה, ראש הממשלה ושר האוצר, מהשנה שעברה - פיתוחה של רשת הכבישים הכלל-ארצית בשנים הקרובות.

קיצוץ הפלאט יחול על תקציבי כל משרדי הממשלה, להוציא המשרד בעל התקציב הגבוה ביותר - הביטחון. ועדת ברודט, שקבעה תקציב רב-שנתי לביטחון לשנים 2008-2017, קבעה כי קיצוצים בתקציב המדינה לא יחולו על תקציב הביטחון. הממשלה אישרה את המלצות הוועדה. הקיצוץ בתקציב משרד החינוך יהיה של 0.5% בלבד. הקיצוץ בתקציב ההשכלה הגבוהה יהיה של 1%.

באוצר מבקרים את השרים כץ, כחלון וישי

באוצר הזכירו בסוף השבוע שעבר כי השרים כץ, משה כחלון ואלי ישי הציעו בשבועות האחרונים לבטל את העלאת הבלו על הדלק ולאתר את המקורות למימון ביטול המס בתקציב המדינה. באוצר גם הזכירו כי כץ תקף בחריפות, באסיפת הליכוד שהתקיימה באריאל, את החלטת שטייניץ להעלות את הבלו.

על מתן סובסידיה של 300 מיליון שקל לתחבורה הציבורית השנה ובשנה הבאה הודיעו נתניהו ושר האוצר, יובל שטייניץ, במסיבת העיתונאים שקיימו ביום חמישי לפני עשרה ימים.

שטייניץ החליט ליזום את הקיצוץ כבר היום, ולא להמתין להחלטות לשיפוי של תקציב המדינה על ביטול המס על דלק ב-23 אגורות והעלאת שכר המינימום ב-450 שקל, בעיקר בשל מה שהוא מגדיר סיבות חינוכיות - הרצון להסביר לשרים כי לא תהיה בשום מקרה, גם כשמדובר בסכומים לא גבוהים, פריצה בתקציב המדינה. כל מהלך יחייב איזון תקציבי.

לפי הצעת האוצר, הסובסידיה של 300 מיליון שקל לתחבורה הציבורית תינתן הן לאוטובוסים והן לרכבות. הכסף יינתן להרחבת ההנחה על כרטיסי חופשי-חודשי באוטובוסים בשיעור של 10%, למתן הנחה של 10% בתעריפי הנסיעה בפריפריה ולשם שיפור השירות בתחבורה הציבורית בערים הגדולות. במקביל, מחיר כרטיס החופשי-חודשי ברכבת ירד מ-26 נסיעות רגילות ל-23 נסיעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker