עד כמה מדויק המעקב של התעודות?

אני רק שאלה

נתן שבע
שתפו בפייסבוק

לפני כשבועיים הבחנתי שמחירה של תעודת סל על מדד הנדל"ן עלה בכ-1.1% בעוד מדד הנדל"ן עצמו עלה ב-1.5% באותו היום. ממה נובעים ההבדלים האלה?

ראשית, על בסיס יומי, כמעט תמיד יהיו פערים בין מחירי תעודות סל לשערי המדדים שאחריהם הן עוקבות. השוני נובע, למשל, משיטת הקביעה של שער הנעילה.

נניח שהתעודה פותחת את המסחר לפי המחיר ההוגן שלה, ושהמדד עלה באותו יום ב-1.5%. שער הנעילה של המדד נקבע על פי הביקוש וההיצע של המניות הנסחרות בו במסחר הנעילה התיאורטי, שמתבצע בין 16:15 ל-16:30. כך גם נקבע מחיר התעודה.

מכיוון שאף אחד לא יודע באיזו רמה יינעל המדד, גם התעודה יכולה להתרחק משוויה ההוגן בהתאם לביקושים ולהיצעים במסחר הנעילה. כך, ייתכן ששער הנעילה של המדד ייקבע בעלייה של 1.5%, ואילו התעודה תינעל במחיר נמוך או אף גבוה יותר.

יתרה מכך, יכול להיווצר מצב טכני שבו המדד עלה בכ-1% אף שבאותו יום לא היה מסחר בתעודה. טכנית, שער הנעילה של התעודה יהיה אם כן דומה לשער הפתיחה. למחרת, הפער שנוצר ייסגר על ידי השוק, כך שהמדד ישקף במידה מדויקת יותר את השווי ההוגן של התעודה.

את איכות המעקב של התעודות אחר המדדים יש לבחון במשך זמן רב יותר. הממצאים מראים שתעודות סל העוקבות אחר מדדים מקומיים, ודמי הניהול בהן נמוכים עד אפסיים (למשל תעודות על מדדי ת"א 100 ות"א 25), נותנות תשואה קרובה מאור לתשואת המדד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker