איגוד הבנקים: "חוק קבוצות הריכוז יפגע בציבור כולו"

ועדת הכלכלה תדון בבוקר בהצעות חוק שאמורות להגביל את כוחן של קבוצות ריכוז במשק

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4

>> הכללת ענף הבנקאות בחוק להגבלת קבוצות הריכוז במשק עלולה "לגבות מחיר ניכר מהציבור כולו" - כך נטען בחוות דעת של היועץ הכלכלי מנחם פרלמן, שאותה העביר אתמול איגוד הבנקים לוועדת הכלכלה בכנסת. הוועדה תדון היום בבוקר בהצעות חוק שאמורות להגביל את כוחן של קבוצות ריכוז במשק ולאפשר לממונה על ההגבלים במשק להכריז על גופים במשק כעל קבוצות ריכוז.

הוועדה תדון היום בשתי הצעות חוק. הראשונה, הצעת חוק ממשלתית שכבר עברה בקריאה הראשונה, קובעת כי רשות ההגבלים העסקיים תוכל לפעול במתואם עם רגולטורים אחרים, ובמקרים אחרים בהסכמה מלאה שלהם, כדי לצמצם את כוחן של קבוצות הריכוז. עוד קובעת ההצעה כי במקרים שבהם יש סכנה ממשית לפגיעה בענפי הבנקאות או הביטוח כתוצאה מצעד מתוכנן של הרשות, תהיה למפקח על הבנקים או למפקח על הביטוח זכות וטו על המהלך.

הצעת החוק השנייה בנושא, שהוגשה על ידי ח"כ אמנון כהן (ש"ס), אינה כוללת סעיף המחריג את הבנקים וחברות הביטוח. הממשלה מאיימת להתנגד להצעת החוק שהגיש כהן אם יתעקש לכלול בה את הבנקים וחברות הביטוח.

"למערכת הבנקאות מאפיינים ייחודים השונים מענפי משק אחרים, ובראשם חשיבותה המרכזית למשק הלאומי", כותב פרלמן בחוות הדעת. "מערכת הבנקאות היא מערכת רגישה ביותר, ולתקלות ולחוסר היעילות שבה יש השלכות דרמטיות על תפקוד המשק.

עוד קבע פרלמן כי "קבלתה של הצעת החוק בנוסחה הנוכחי טומנת בחובה סיכונים ממשיים לפגיעה בלקוחות הבנקים ובציבור כולו. בכל הקשור לאכיפת דיני ההגבלים העסקיים, קיימת חשיבות רבה לקבלת החלטות זהירות, הנסמכות על תשתית עובדתית מוצקה ועל ניתוח כלכלי מקצועי ומעמיק".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker