חודש שלילי נוסף לקופות הגמל וקרנות ההשתלמות

בבית ההשקעות מיטב-דש צופים שבמארס הסבו קופות הגמל וקרנות ההשתלמות לחוסכים הפסדים של 0.6% בקופות הכלליות והפסדים של 2.5% בקופות המנייתיות

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: Bloomberg
נועם בר

בהמשך לחודש השלילי בענף הגמל בפברואר, צופים בבית ההשקעות מיטב-דש כי גם במארס הסבו קופות הגמל וקרנות ההשתלמות הפסדים לחוסכים בהן. נתוני התשואות המדויקים בכל קופה וקופה מתפרסמים כאן ב-Themarker באמצע החודש אך כבר כעת ההערכה היא שהקופות הכלליות הניבו במארס תשואות שליליות של 1.1%-0.1%.

בקופות המנייתיות ההפסדים ללקוחות צפויים להיות צורבים יותר, עם ההערכה שבמארס נעו התשואות בהן בטווח שבין תשואה שלילית של 1.5% לתשואה שלילית של 3.5%. בכך מעביר מארס את התשואה המצטברת בקופות הגמל מתחילת השנה לטריטוריה שלילית - תשואה שלילית של 0.3% בקופות הכלליות ותשואה שלילית של 1.8% בקופות המנייתיות.

אילן רביב, מנכ"ל מיטב-דשצילום: רמי זרנגר

הרקע לתשואות השליליות בענף הגמל הוא ירידות משמעותיות שהתרחשו במהלך מארס בשוקי המניות בארץ ובעולם. עם זאת, מגמה חיובית במארס באפיקי איגרות החוב - בפרט בזירת איגרות החוב הממשלתיות - קיזזה חלק מההפסדים משוק המניות ואף היטיבה עם הקופות שבהן רכיבי האג"ח היו גדולים יותר. כך, למרות החודש השלילי בענף נהנו קופות הגמל המדדיות מתשואה חיובית במארס של 0.2%. בנוסף, נהנו הקופות השקליות מתשואה חיובית של 0.3%.

במהלך מארס ירדו המדדים המובילים בארה"ב בשיעורים בולטים, מדד S&P ירד ב- 2.7%, מדד הדאו ג'ונס ירד ב-3.7% ומדד הנאסד"ק ירד ב-2.9%. גם בשוקי המניות באירופה היו ירידות שערים חדות כאשר מדד DAX הגרמני ירד ב-2.7% ומדד CAC הצרפתי ירד ב-2.9% . ביפן ירד מדד הניקי בשיעור חד של 4.1%. בישראל המשיכו מדדי המניות את המגמה מפברואר - ובמארס השיל מדד ת"א 35 ירידה של 4.3% מערכו, מדד ת"א 90 ירד ב-2.9% ומדד יתר 50 צנח בשיעור של 5.4%.

באפיקי איגרות החוב עלה מדד תל בונד 20 ב-0.2% ומדד תל בונד 40 נותר ללא שינוי. באיגרות החוב הממשלתיות נרשמה תשואה חיובית בשיעור של 0.6%, כאשר איגרות החוב הצמודות למדד, המכונות "גלילים", עלו ב-0.6% ואיגרות החוב השקליות, המכונות "שחרים", עלו ב-0.5%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker