כל הטריקים והחורים מאחורי הבנק הדיגיטלי פפר של בנק לאומי

הקמפיין של פפר כבנק דיגיטלי אופנתי וקליל, מסווה חולשות רבות שמונעות מאוכלוסיות שלמות להצטרף אליו ■ פפר מציע ממשק תשלומים הפתוח גם לשימוש של לקוחות בנקים אחרים - אך יש בו "תרגיל" שמגייס לקוחות לפפר

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רקפת רוסק עמינח, מנכ"לית בנק לאומי
רקפת רוסק עמינח, מנכ"לית בנק לאומיצילום: מוטי מילרוד

כמעט שנה חלפה מאז ההשקה המתוקשרת של פפר, הבנק הדיגיטלי של לאומי . בפפר בונים ציפיות גדולות לגידול בקצב הצטרפות הלקוחות עם כניסתן לתוקף של ההוראות החדשות של בנק ישראל, המקלות על תהליך פתיחת חשבון בנק דיגיטלי.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

ההוראות החדשות, שנמצאות כעת בשלב הטיוטה, וייכנסו לתוקף בשבועות הקרובים, מאפשרות באמצעות שימוש בטכנולוגיות חדישות של זיהוי ואימות מרחוק, לוותר על הדרישה הקיימת כיום, שלפיה רק לקוחות שמחזיקים כבר בחשבון בנק יכולים לפתוח חשבון בנק דיגיטלי ללא הגעה פיזית לסניף.

הדרישה להחזיק בחשבון בנק קיים לפני פתיחתו של חשבון דיגיטלי נועדה לחזק את תהליך הזיהוי של הלקוח, שזהותו אומתה על ידי בנק אחר. פפר מחזיקה כבר בטכנולוגיה המתאימה ליישום ההוראות החדשות, הכוללת יכולת עיבוד תמונה של הלקוח וזיהוי פנים בווידיאו, כך שנוצר קישור בין תמונת פספורט לפנים של לקוח שמנהל שיחת וידיאו עם הבנק.

ההוראות החדשות של בנק ישראל גם יאפשרו לפתוח חשבון בנק דיגיטלי כבר בגיל 16 (ולא החל בגיל 18) — צעד שעשוי לצרף לבנק אלפי מתבגרים, שכיום אינם יכולים להצטרף אליו.

בשל רגולציה קשיחה הנדרשת בתהליכי האימות והזיהוי עם פתיחת חשבון, מנועים כיום בני פחות מ–18 מלפתוח חשבון בפפר, זאת בשונה מפתיחה של חשבון בנק רגיל בהגעה פיזית לסניף, שאפשרית כבר בגיל 16. שילוב של שני השינויים האלה יכול ליצור זרם גדול של מצטרפים צעירים לפפר, שבו ינהלו את חשבון הבנק הראשון והיחיד שלהם, ובו הם עשויים להחזיק גם בבגרותם.

בעיה נוספת שהרגולציה החדשה צפויה לפתור היא מתן אפשרות לפתיחת חשבון גם למי שלא מחזיק ברישיון רכב או בדרכון. בשונה מפתיחת חשבון בנק בסניף, נדרשת הצגה של שני מסמכים מזהים — תעודת זהות ודרכון או רישיון — בעת פתיחת חשבון בפפר.מאז הושק פפר לפני כתשעה חודשים הצטרפו אליו עשרות אלפי לקוחות. בפפר מסרבים לחשוף את מספר המצטרפים המדויק, אך מנתונים שהגיעו לידי TheMarker נראה כי הבנק מועדף באופן מובהק על ידי אוכלוסיות צעירות. כ–42% מהמצטרפים הם בגילי 18–25, כ–37% מהמצטרפים לפפר הם בגילי 26–37, ואילו רק 21% מהלקוחות הם בני יותר מ–37.

התפישה של הבנק היא לגייס לקוחות שהחוויה הדיגיטלית חשובה להם. ומי שמעוניין בפעילות בנקאית החורגת מגבולות העובר ושב והפיקדונות — יכול למצוא את מבוקשו בבנק האם, לאומי.

אף שבפפר צמאים ללקוחות, בבנק מוותרים על לקוחות פוטנציאליים רבים, ומעדיפים למקד את מאמצי הפיתוח בפעולות פשוטות ומורכבות פחות — ולא בפתרון של בעיות מורכבות יותר (כמו פעולות בניירות ערך), שהערך המוסף שלהן פונה לאוכלוסייה מבוגרת יותר. בין היתר כדי לשמור על שיקיות וחזות קלילה של המערכת, בפפר מקימים מערכות ליבה חדשות ונפרדות לחלוטין מאלה של בנק לאומי, תמורת ויתור על מתן שירותים מסוימים.

המסחר בני"ע - עדיין בפיתוח

נכון לעכשיו, פפר מאפשר רק פעילויות בנקאיות בסיסיות. פעולות חשובות ומרכזיות אצל לקוחות רבים שפפר עדיין לא מאפשר לבצע דרכו הן קנייה ומכירה של ניירות ערך. הכללת פעילות ני"ע במערכת החדשה של פפר דורשת פיתוח מיוחד ומאמץ שיפשט וינגיש את תחום שוק ההון וניירות הערך ללקוחות הצעירים. ההבנה שזוהי פעילות נפוצה אצל לקוחות רבים, בעלת פוטנציאל גדול להכנסות, הקושרת את הלקוחות לחשבון, מניעה בחודשים האחרונים את פפר לפעול באינטנסיביות כדי לפתור את הנושא בהקדם, ולאפשר גם ללקוחות שלהם פעילות בני"ע.

לקוחות נוספים שעליהם מוותרים בפפר הם ישראלים שמחזיקים באזרחות אמריקאית. הבנקים רגישים מאוד לדרישות הרשויות בארה"ב ומחייבים לקוחות שמחזיקים באזרחות אמריקאית — גם אם הם אזרחים ישראלים שגרים בישראל — לחתום בעת פתיחת חשבון על טפסי דיווח והצהרות שנועדו לרשויות בארה"ב. בעת פתיחת חשבון בנק רגיל, החתימה על ההצהרות האלה כרוכה בהגעה פיזית לסניף. עבור בנק דיגיטלי כמו פפר, נדרש מאמץ גדול כדי להעביר את כל תהליך מילוי הטפסים למדיה הדיגיטלית, ובשלב זה מעדיפים שלא לטפל בנושא.

הטריק שמאפשר לפפר לדעת את מצבכם הפיננסי

בפפר גם עדיין בלתי־אפשרי לפתוח חשבון משותף עבור בני זוג, היות ותהליך הזיהוי והגדרת המשתמשים בחשבון כזה מורכבת יותר מתהליך זיהוי מרחוק של משתמש יחיד.

גם פתיחת חשבון עסקי אינה אפשרית בפפר, ונראה שייקח עוד זמן רב עד שפתיחתו תתאפשר. כאמור, בפפר מעדיפים להשקיע את מרב מאמצי הפיתוח בפעולות פשוטות יותר, שפונות לקהל לקוחות רחב יותר, ובפרט צעירים בני דור המילניאלס, שחיים את העולם הדיגיטלי.

תהליך פתיחת חשבון בפפר כרוך במסירה של פרטי כרטיס אשראי, וזוהי דרישה עצמאית של פפר, שאינה מחויבת מהרגולציה. הכוונה מאחורי הדרישה היא לקבל נתונים על הלקוח המצטרף, כמו מסגרת האשראי שלו, ובכך להתאים ולשדרג את הצעות האשראי ללקוחות החדשים. הבעיה היא שהדרישה הזאת לא מאפשרת ללקוחות ללא כרטיס אשראי או ללקוחות שמחזיקים באמריקן אקספרס או בדיינרס לפתוח חשבון בנק.

פפר שייך לבנק לאומי, שבבעלותו גם חברת האשראי לאומי קארד. לאומי קארד לא סולקת עסקות שנעשות דרך כרטיסי אשראי מסוג אמריקן אקספרס ודיינרס, ולכן גם אין ביכולתה לקבל נתונים של לקוחות המחזיקים בכרטיסי האשראי האלה.

משרדי פפר בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

התרגיל של Pepper Pay

לפפר יש אפליקציית תשלומים הנקראת Pepper Pay, המאפשרת להעביר כספים דרך הסמארטפון, ופתוחה גם לשימוש של לקוחות בנקים אחרים. אפליקציה דומה, Bit, הושקה בידי הפועלים, שהצליח להקדים את לאומי. Bit שימושית בקרב כל לקוחות הבנקים, וההערכה היא שהיקף המצטרפים אליה הוא גדול יותר משמעותית מהיקף המצטרפים לפפר פיי.

נראה שאפליקציית Pepper Pay נועדה יותר כדי לחבר את לקוחות פפר לחשבון החדש שלהם, מאשר לתפקד כאפליקציית תשלומים נוחה ליתר לקוחות הבנקים. משתמשי Pepper Pay בעלי חשבון בפפר נדרשים להזרמה תמידית של כספים לחשבון הבנק בפפר כדי שיהיה להם כיצד לבצע את התשלומים השוטפים ב–Pepper Pay. גם התשלומים הנכנסים באפליקציית התשלומים מגיעים לחשבון פפר, ולא לחשבון הבנק המקורי. במקרים רבים אף נוצר מינוס לא מתוכנן בחשבון פפר החדש בשל הפעילות ב–Pepper Pay. כך קורה שלקוח שחושב לפתוח חשבון פפר כחשבון שני ללא מחויבות עמוקה לחשבון — כי זה לא מזיק להחזיק עוד חשבון בנק ללא עמלות ועם מתנת הצטרפות חביבה של 250 שקל — מוצא את עצמו פעיל יותר ויותר בחשבון החדש בגלל Pepper Pay.

בינתיים, בפפר מפצים על החולשות הקיימות בחוויית לקוח חדשנית ומתן הטבות שונות. הלקוחות יכולים לקבל סיכומים אישיים, כתבות ועצות שמסייעות בניהול החשבון, והודעות שמתקבלות בזמן אמת בעת משיכה מכספומט או ביצוע עסקות בכרטיס אשראי. ההודעות על ביצוע עסקות מציינות היכן בדיוק בוצעה העסקה, וכוללות פרטים של בית העסק.

בנוסף, מציעים בפפר הטבות ותנאים מפתים למצטרפים: מתנת הצטרפות של 250 שקל שמועברים ככסף מזומן ישירות לחשבון החדש, 75 שקל מתנה על הזמנת משתמשים חדשים ל–Pepper Pay, ריבית אטרקטיבית על החיסכון של פריים פלוס 1.4% (כיום זה יוצא ריבית של 3%) ופטור מלא מעמלות על פעילות עובר ושוב.

אפליקציית פפרצילום: Pepper

מפפר נמסר בתגובה: "פפר הוא בנק המובייל הראשון בישראל, ואחד הבודדים מסוגו בעולם. פחות משנה מהשקתו, פפר תפס מקום משמעותי בבנקאות הישראלית עם עשרות אלפי לקוחות וקצב צמיחה מעל הציפיות, כך שרואים שלקוחות מצביעים בלייק. פפר מעניק ללקוחותיו בנקאות חכמה, פרסונלית, שקופה ויעילה — ללא עמלות עו"ש, ללא אותיות קטנות ועם שירות לקוחות אנושי מסביב לשעון (רק לא בשבת).

"פפר הוקם מתוך הבנה כי העולם משתנה, הן מבחינת המהפכה הטכנולוגית, שמשנה ומשבשת תעשיות שלמות, ומבחינת התנהגות הצרכנים, שרוצים שירותים חכמים, זמינים יותר ופשוטים יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker