חודשו הצעדים להפרטת אגרקסקו; שווי החברה - 600 מיליון שקל

המדינה הזרימה לחברה הון בעלים בסך 55 מיליון שקל להעלאת ההון העצמי וליישום תוכנת הבראה ואיחוד מניות

עמירם כהן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בעלי המניות בחברת אגרקסקו החלו בפעולות להפרטת החברה עליה הוחלט ב-2009 בממשלה. הפעולות החלו לאחר שליו"ר החברה נבחר יובל אורן ולמנכ"ל דוד בונדי.

אגרקסקו היא חברה ממשלתית בהגדרתה המשפטית אף שהממשלה מחזיקה ב-50% בלבד ממניות השליטה, כשביתרה מתחלקות תנובה (25%) ומועצות היצור החקלאיות וארגוני החקלאים (25%). לאגרקסקו 25 סוגים של מניות הון שרובן ככולן הוקמו בהון שהושקע בה על ידי החקלאים.

כדי לבצע את ההפרטה נדרשה החברה על ידי רשות החברות לבצע תוכנית הבראה, למזג את מניות השליטה וההון. בנוסף, נדרשה אגרקסקו לבצע שינויים מהותיים בתקנון החברה, בהם שינויים ב"הסכם המייסדים" המקנה לתנובה ולארגוני החקלאים זכות סירוב ראשונה לרכישת החברה במחיר הנומינלי של מניות השליטה בעת ההקמה (אפס שקלים כיום) ולבטל את הסעיף המונע מהחברה לחלק דיבידנדים.

היענותה של אגרקסקו לדרישות איפשרה לממשלה להזרים לה הון בעלים בסך 55 מיליון שקל, שנועד להגדיל את שיעור ההון העצמי במאזן, כאשר בזמן תקופת המשבר הכלכלי העולמי חלה בו ירידה משמעותית. כמו כן הזרמת ההון תסייע לחברה במימון השינויים המבניים הנדרשים להפרטה. עוד נודע כי אגרקסקו תשכור חברת ייעוץ (מקומית) לגבש את תוכנית ההתייעלות וכי הארגונים ומועצות היצור החקלאיות, שחלקם במניות הממוזגות עשוי להיות 55%, התחייבו למכור למשקיע שירכוש את השליטה, שיעור משמעותי מאחזקותיהם כדי להבטיח לו שליטה (51%).

אגרקסקו הוקמה על ידי המדינה, החקלאים ותנובה לפני 54 שנים כדי לספק שירותי יצוא חקלאיים ושנים רבות היתה מונופול בתחום הזה. היום היא אינה מוגדרת כמונופול אף שהיא עדיין שולטת בכ- 50% מהיצוא החקלאי הטרי (בעיקר ירקות, פירות, פרי הדר, פרחים, תבלינים) ומייצאת תוצרת חקלאית ב-3 מיליארד שקל בשנה ל-2,500 לקוחות ב-80 מדינות. החברה מעסיקה 500 עובדים בארץ ובחו"ל וגורמים כלכליים מבין בעלי המניות העריכו כי כחלק מתוכנית ההבראה היא תיאלץ לצמצם את מצבת כוח האדם ב-100 עובדים או יותר.

שוויה של אגרקסקו להפרטה ייקבע לאחר ביצוע הערכת שווי, אך הוא נאמד על ידי בכירים בחברה ב-600 מיליון שקל. החברה תימכר ככל הנראה במכרז בינלאומי, בו צפויים לקחת חלק חברות מובילות בתחום העיבוד, השיווק והיצוא החקלאי בישראל ובעולם. ברכישת החברה התעניינו קרן אייפקס בעלת השליטה בתנובה, התאגידים הכלכליים האזוריים של הקיבוצים, חברות היצוא החקלאי מהדרין-פרי אור ו"אביב" וחברת שטראוס.

מנכ"ל אגרקסקו, דוד בונדי, אמר כי יש כוונה לצרף לחברה בהפרטה משקיע אסטרטגי בינלאומי שיזרים לה הון ויפתח בפניה מדפים גדולים נוספים ברשתות השיווק הבינלאומיות - "המפתח לעליית המדרגה בהיקף היצור והיצוא החקלאי מישראל", כדבריו.

לאחרונה נידון נושא ההפרטה בישיבת התאחדות מגדלי בקר, שהוקצו לה בשנות ה-70 2% ממניות ההון של החברה בעת שעסקה ביצוא עגלות לחו"ל, יצוא שהופסק כבר לפני 35 שנה. לאחר המיזוג, עשויה ההתאחדות להחזיק ב-0.1% ממניות החברה, שוויין עשוי להסתכם ב-600 אלף שקל. הנהלת ההתאחדות החליטה להיות שותפה בהפרטה, אם תתקיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker