ראש ועדת האשראי שאישרה לדני דנקנר את ההלוואה בסך 14.3 מיליון שקל: עידו דיסנצ'יק

דיסנצ'יק משמש כיום כראש ועדת ההשקעות של כלל ביטוח הנשלטת בידי נוחי דנקנר ■ בעברו היה דירקטור חיצוני בפועלים ושימש יו"ר ועדת האשראי כשלוש שנים עד סוף 2008 ■ על שאלות "הארץ" לגבי כהונתו סירב לענות - ורק אישר את דבר היותו בתפקיד

שרון שפורר

מבט על רשימת הטייקונים שבאו בחודש אוגוסט האחרון לחתונת הזוג הצעיר, איתי וקרן, הבהירה מיד כי לא מדובר בחתונה רגילה. הרשימה כללה בין היתר את נוחי דנקנר בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי, יצחק תשובה בעל השליטה בקבוצת דלק, אליעזר פישמן הבעלים של קבוצת הנדל"ן "חברה כלכלית לירושלים" ושל העיתון "גלובס", לב לבייב בעל השליטה באפריקה ישראל, דודי ויסמן הבעלים של קבוצת אלון, אילן בן דב בעל השליטה בפרטנר, מוזי ורטהיים הבעלים של קוקה קולה ישראל ובנק מזרחי טפחות, ועוד רבים אחרים.

לידיעה המלאה ב"הארץ" לחצו כאן

המכנה המשותף של כל הטייקונים שנהרו לחתונה, לא היה החתן או הכלה הצעירים אלא דווקא אביו של החתן - מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן - מי שמאז 2007 הוא גם אחד האנשים החזקים במערכת הבנקאית, החורץ את גורלותיהם של כל אותם אנשי עסקים שהם גם לווים גדולים של בנק הפועלים.

דנקנר וקינן, שעבדו זה לצד זה שנים רבות בהנהלה ובדירקטוריון הבנק, הם גם חברים טובים. מלבד בילויים משותפים, דנקנר היה מגדולי התומכים בהתקדמותו של קינן בבנק. ב-2007 השתלטו השניים על שתיים מעמדות המפתח החשובות ביותר בבנק - אותן עמדות שאמונות על מתן אשראי ללווים הגדולים במשק. מי שהיו עד אז בכירים בבנק, נדחקו הצידה.

זמן קצר לאחר מינויו, אישר קינן הלוואה של 14.3 מיליון שקל לדנקנר. המשטרה חושדת כי קינן הציג לוועדת עסקות בעלי עניין בבנק, מצג שווא בנוגע למצבו הפיננסי של דנקנר. מי ששימש אז יו"ר הוועדה הוא עידו דיסנצ'יק, המכהן היום כיו"ר ועדת השקעות בפוליסות המשתתפות ברווחים של "כלל ביטוח" - חברת הביטוח הנשלטת בידי נוחי דנקנר, בן דודו של דני דנקנר, אשר שימש בעבר גם עורך "מעריב".

דיסנצ'יק, שהיה דירקטור חיצוני בפועלים, שימש יו"ר ועדת האשראי כשלוש שנים, עד סוף 2008. אמש סירב לענות על שאלות "הארץ", ורק אישר את דבר היותו יו"ר הוועדה בתקופה המדוברת.

החשדות החמורים שעולים מממצאי המשטרה, מצטרפים לחששות שהביעו זמן רב קודם לכן בבנק ישראל. בכירי הבנק המרכזי, האחראי על יציבות הבנקים, חששו מהתנהלות הבנק בתקופתו של דנקנר כיו"ר - אותה תקופה בה שימש קינן מנהל החטיבה העסקית בבנק.

לידיעה המלאה ב"הארץ" לחצו כאן

דנקנר: התייעצתי עם גורמים מקצועיים - הם אמרו לי שאין בעיה

14 חברי דירקטוריון הפועלים נחקרו בשנה

דירקטוריון בנק הפועלים: מביעים אמון במנכ"ל ציון קינן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker