לא רוצים עוד נוקיה

תעשיית ההיי-טק הפינית מחממת מנועים

אור הירשאוגה
ענבל אורפז
שתפו בפייסבוק

<< לא אחת נטען כי השוק הישראלי לא הצליח לייצר עד עתה "נוקיה" משלו - ענקית טכנולוגית בקנה מידה עולמי המרכזת פיתוח, ייצור ושיווק. לעומת זאת, בפינלנד לא רוצים עוד נוקיה, והיו מעדיפים את מבנה השוק המבוזר של ישראל.

"נקודת המבט הרווחת בפינלנד היא שהפתרון הוא לא ליצור עוד נוקיה", מציין ספו רוטסליינן, שותף מייסד בקרן PROFict הפינית. "המטרה היא ליצור חברות עם הכנסות של 100 מיליון יורו. זה לא יהיה קל, אבל זה בטח יהיה טוב יותר מאשר ליצור עוד נוקיה".

את עלייתה של נוקיה לגדולה בשנות ה-90 מכנה רוטסליינן בחיוך "אירוע גלקטי". הצמיחה המהירה של שוק הסלולר, יחד עם תמהיל נכון של הנדסה ועיצוב, הפכו את נוקיה לשחקנית גלובלית החולשת על כשליש משוק הסלולר העולמי ומעסיקה יותר מ-130 אלף עובדים ב-150 מדינות. הכנסות החברה ב-2010 היו יותר מ-42 מיליארד יורו.

כיום, מציין יהונתן מיודובסקי, הנספח הכלכלי בשגרירות פינלנד, "שווי השוק של טבע הישראלית גדול יותר מזה של נוקיה". האתגר של הממשלה הפינית, אומר פטרי פלטונן, המנהל הכללי של חטיבת החדשנות במשרד התעסוקה והכלכלה הפיני, הוא לשמר את ליבת הפיתוח של החברה. "גם אם נוקיה תיעלם, יישארו בפינלנד מהנדסים מוכשרים. נוקיה משקיעה 4.5 מיליארד יורו בשנה בפיתוח, כחצי מזה עדיין בפינלנד. האתגר הוא לשמור על הערך המוסף שהסביבה הפינית מספקת לחברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker