עידן המגה-גיוסים

סייר אינטרנט

נתן ליפסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נתן ליפסון

<<על הסטארט-אפ Turn שמעתם? לא? אולי שמעתם על Centro ,33Across ,AdKeeper או Dachis? אם לא, אל תרגישו לא בנוח - אם אתם לא עמוק בענייני פרסום דיגיטלי, אין סיבה ממשית שתכירו אותם כי כולם פועלים בענף הזה.

הנה עוד כמה נתונים כדי שהתמונה תהיה עוד יותר ברורה: ביולי דווח שזינגה גייסה 410 מיליון דולר; לפני חודש גייסה טוויטר 200 מיליון דולר; ולפני כמה ימים דווח שאחד ממייסדי טוויטר, ג'ק דורסי, עורך גיוס גדול לסטארט-אפ אחר שהקים, Square. על מה שנחוץ כדי להשלים את התמונה ייתכן שבהחלט שמעתם: הגיוס הפרטי של חצי מיליארד דולר שגולדמן סאקס מארגן עבור פייסבוק, והניסיון של גרופון לגייס סכום גבוה עוד יותר - 950 מיליון דולר.

ממה ניזון הגל הזה? אפשר לדבר על התחדשות הצמיחה בשוק הפרסום המקוון - השוק המרכזי של סטארט-אפים אינטרנטיים. אפשר גם לדבר על התחזיות הוורודות לענף הזה לשנים שעוד יבואו. לכך אפשר להוסיף את העובדה שלא רק שהענף כולו צומח, אלא גם שנפתחות ומתבססות בו נישות שצומחות במהירות ומשנות אותו מהיסוד, כמו פרסום במדיה חברתית ופרסום מכוון.

אפשר גם להזכיר את הבעיות של תעשיית ההון סיכון. המודל העסקי והתפעולי של קרנות ההון סיכון נמצא במשבר גדול - אולי אפילו משבר מהעוצמה ומהסוג שעובר על תעשיית המדיה בעשור האחרון, כלומר משבר שעשוי לגרום למודל להתפרק. וכמובן, גם ענקיות האינטרנט משקיעות בחברות האלה - כמו גוגל, שהשקיעה בזינגה - וגם כאן הסיבה היא תחרות עזה ואולי גם שלוחת רסן.

יתפרק או לא, המשבר לא רק מחזק את המשקיעים הפרטיים (אנג'לים) ויוצר מודלים חדשים, חלופיים, כמו Y Combinator, כי אם גם מוליד לחץ ותחרות בין הקרנות לזהות השקעות טובות בהקדם - ולהרחיק מהן את המתחרות.

אי אפשר כמובן להתעלם מכך שלפחות חלק מהחברות המגייסות כבר רווחיות - לא רק פייסבוק, שההערכות הן שרווחיה ב-2010 הסתכמו בכחצי מיליארד דולר, כי אם זינגה ואחרות. אבל נדמה שהסיבה העיקרית לכך ששוק הגיוסים הפרטיים פורח ובמיוחד לכך שהיקפי הגיוסים האלה גדלים, היא ששוקי המניות עדיין סגורים בפני החברות האלה. יש אמנם לא מעט דיבורים על הנפקות ראשונות של חברות אינטרנט בוול סטריט, בהן פייסבוק, זינגה, גרופון ולינקדאין, אבל בינתיים אין הנפקות כאלה - וזה כך כבר כמה שנים.

לפני 11 שנה סטארט-אפים אינטרנטיים רבים גייסו סכומי עתק בקלות רבה יחסית, או לפחות בקצב גבוה. אבל אז זה היה בוול סטריט - ואז זה גם נגמר בהתפוצצות של בועה גדולה. העניין הוא שמי שמזין את ההשקעות בוול סטריט ובהון סיכון הם אותם גופים - משקיעים מוסדיים המנהלים את כספם של אחרים. אולי הם מרגישים שאין להם מנדט להשקיע בסטארט-אפים אינטרנטיים בוול סטריט. אבל הם כנראה מרגישים שזה בסדר לעשות זה דרך משפך אחר.

-

הבלוג של נתן ליפסון:

http://media.cafe.themarker.com

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker