תחילת המהפכה בקמעונות המקומית

דיגיטל מקומי

איילה צורף
איילה צורף

>> הכניסה של גרופון לישראל היא תחילתה של מהפכת הקמעונות הדיגיטלית המקומית. הפעם, בניגוד לעסקות קודמות, לא מדובר בחברה גלובלית שקונה טכנולוגיה מקומית במטרה לייצא אותה לעולם. מדובר בחברת אינטרנט - החברה שצומחת בקצבים הגבוהים ביותר שהיו ברשת מעולם, ושרק השבוע גייסה כמיליארד דולר - שמחליטה להשקיע כספים בישראל, לקנות חברה מקומית שעוסקת בשיווק וקמעונות דיגיטלית, במטרה לפתח אותה כאן, בישראל, מול קהל צרכנים ישראלי ובתי עסק מקומיים.

עד כה הגיעו הסיפורים של יזמי היי-טק שמכרו את החברה שלהם לחברה רב-לאומית מזירות של פיתוח טכנולוגי. מדובר בפעם הראשונה זה שנים ארוכות שחברה בינלאומית רוכשת חברה מקומית שפועלת בתחום השיווק הדיגיטלי.

הכניסה של גרופון לישראל צפויה להפוך על פיו את שוק הקמעונות הדיגיטלית המקומי. במידה רבה היא אף תבנה אותו מהיסוד - עם תקציבי ענק, יזמות רב-לאומית, טכנולוגיה וקשרים, תכניס גרופון רוח חיים בזירה שמתחילה כמעט מאפס.

בישראל אין קמעונות דיגיטלית אמיתית. רשתות הקמעונות הענקיות, שופרסל, רבוע כחול, ואחרות, אינן משקיעות תשומת לב, זמן ומשאבים במכירות ברשת. עולם רשתות המזון, שוק שנשלט על ידי שני שחקנים, לא מחפש חדשנות, אלא מתעסק בעיקר בשימור נתחי שוק קיימים וחלוקתם בין השחקנים הגדולים.

ההתעוררות שהחלה בחצי השנה האחרונה הפיחה רוח חיים בקמעונות הדיגיטלית המקומית. מדובר בחדשנות שנולדה בעולם, ומיושמת בישראל בעיקר על ידי השחקנים הקטנים: פיצריות, מכוני ספא, מסעדות ומכוני כושר היו הראשונים לשתף פעולה עם יותר מעשרה אתרים שקמו כאן, כולם מחקים את גרופון. אחריהם מתחילים כעת להגיע הגדולים: שופרסל, רבוע כחול, סופר-פארם - כולן מגששות את דרכן פנימה בימים אלה, בוחנות את האופן שבו יוכלו להשתלב בקמעונות הדיגיטלית שנולדה כאן, בזמן שהן היו עסוקות בלהתעלם ממנה.

"בחודשים הראשונים, כשהצענו לבתי עסק למכור אצלנו קופונים ב-50% הנחה, צחקו עלינו. חשבו שאנחנו משוגעים. כיום כבר ברור: כולם מצטרפים למגמה הזו, גם הגדולים וגם הקטנים", אומר כעת קרז'בסקי. הכניסה של גרופון לישראל עשויה להיזכר כנקודת המפנה של הקמעונות הדיגיטלית בישראל, מהפכה שהתרחשה כבר במרבית מדינות העולם המערבי. עכשיו תורה של ישראל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker