נובל אנרג'י תנסה לשכנע ח"כים לרכך את המלצות ששינסקי

מנכ"ל נובל, צ'רלס דיווידסון, הגיע אתמול לישראל ונפגש עם שר האוצר ? היום הוא ייפגש עם ראש הממשלה, שלפי הערכות יתמוך בהמלצות ועדת ששינסקי ? בכנסת סבורים: נתניהו יוריד את שיעור המס שהציעה הוועדה כדי לזכות ברוב בכנסת

>> חברת נובל אנרג'י, השותפה בבעלות על מאגרי הגז תמר ולווייתן, פועלת להפגיש את מנכ"לה, צ'רלס (צ'אק) דיווידסון, עם שורה של חברי כנסת מוועדות הכספים והכלכלה. דיווידסון ינסה לשכנע אותם להתנגד להמלצות הסופיות של ועדת ששינסקי לבחינת המדיניות הפיסקלית במשק הגז והנפט, שלפיהן יגדל נתח המדינה בהכנסות ממכירת הגז הטבעי שבמאגרים.

ביומיים הקרובים צפוי להיפגש נתניהו עם ראשי חברות הדלק הקשורים בקידוח הגז תמר, בהם יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, וגדעון תדמור, מנכ"ל דלק אנרגיה; ועם שרי התשתיות, איכות הסביבה והאוצר לפני שיקבע את עמדתו בנושא ועדת ששינסקי.

לפי הערכות, נתניהו יביא את המלצות ועדת ששינסקי להכרעת הממשלה עד סוף ינואר, ובאוצר מעריכים כי הוא יתמוך בהמלצות הוועדה.

אתמול נפגש שר האוצר, יובל שטייניץ, בלשכתו בירושלים עם דיווידסון, בהתאם להבטחתו של שטייניץ לשמוע את עמדות נציגי חברות האנרגיה גם לאחר פרסום המסקנות הסופיות של ועדת ששינסקי. במהלך הפגישה הודה שטייניץ לדיווידסון על השקעותיה ופעילותה של חברת נובל אנרג'י בפיתוח משק האנרגיה בישראל, ועל שיתוף הפעולה של החברה ואנשיה עם ועדת ששינסקי.

נובל אנרג'י שוכרת את משרד הלובינג גלעד יחסי ממשל. מנכ"ל המשרד, אריאל סנדר, נפגש באחרונה עם ח"כים בניסיון לגייס את תמיכתם נגד המלצות ששינסקי. על ח"כים בוועדה הופעלו בתקופה האחרונה לחצים מצד חמישה משרדי לובינג העובדים עם חברות הגז.

גפני תומך בהמלצות ועדת ששינסקי, ואתמול הודיע כי ועדת הכספים תקיים ביום שני דיון בדו"ח ששינסקי, שבו ישתתפו שטינייץ ויו"ר ועדת ששינסקי, פרופ' איתן ששינסקי. גפני הודיע על זימון הדיון בהמלצות ששינסקי עוד לפני שנערך בהן דיון בממשלה, שכן לפי הערכות, הממשלה תקיים דיון בהמלצות רק בעוד כשבוע. "החלטות הממשלה מעניינות אותי כשלג דאשתקד", אמר גפני. "ועדת הכספים היא שתחליט מה יקרה עם הדו"ח".

לפי הערכות בכנסת, ההמלצות יזכו ברוב בוועדת הכספים לאחר שנתניהו יגמיש חלק מהן, וככל הנראה יתמוך בהטלת מס נמוך על רווחיהן של חברות הגז מזה שהוצע על ידי ועדת ששינסקי, שהורידה את שיעורי המס שייגבו ל-62%-52%.

חברי כנסת מהקואליציה שחברים בוועדה אמרו אתמול שיש להגיע לאיזון בין הדרישות של חברות הגז לבין המלצות ועדת ששינסקי. לדבריהם, יש להפחית את שיעור המס המוטל על חברות המוצע על ידי ששינסקי.

בתוך כך, פעילי פורום פעולה אזרחית יערכו מחר בצהריים הפגנת מחאה מול לשכת ראש הממשלה, במקביל לפגישתו עם חברות הגז. "חשבנו שחלפו הימים שבהם ראשי ממשלות ושרים נפגשים רק עם ראשי תאגידים ואילי הון כדי לדון עמם בנושאים שחשיבותם גדולה מאוד לרווחת כל אזרחי ישראל", אמר הרב מיכאל מלכיאור. "לכן, החלטנו שאם הציבור לא מוזמן להשתתף, אנו נעמוד בחוץ ונחזק את ידי שר האוצר ואת ידי ראש הממשלה, נגד מסע ההסתה והסחטנות של תאגידי הגז", הוסיף.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker