המדינה לא חידשה את החוזה, ואלפי נכים נפגעים

בפעם התשיעית בתוך שש שנים פג תוקף החוזה של משרד הבריאות עם מכון לואיס המספק אביזרי שיקום, והנכים נותרו בלי מענה. משרד הבריאות: העניין יוסדר בימים הקרובים

רוני לינדר
שתפו בפייסבוק

>> הנכים שוב הופכים לבני ערובה של הביורוקרטיה הישראלית: בינואר הסתיים החוזה של משרד הבריאות עם מכון לואיס, האחראי על אישור ותשלום עבור מכשירי שיקום לנכים, ובעקבות כך נעצרו האישורים לקבלת מכשירי שיקום לאלפי נכים. מדובר בחוזה בהיקף של כ-45 מיליון שקל בשנה לאספקת אביזרי שיקום חיוניים המסייעים בהליכה, כמו פרותזות, סדים ונעליים אורתופדיות.

זו אינה הפעם הראשונה שהמדינה "סוגרת את הברז" ומשאירה את הנכים חסרי אונים וללא מימון למכשירי שיקום חיוניים. הדבר קרה פעמים רבות בעבר, כאשר מסיבות שונות הפסיק משרד הבריאות להעביר כספים למכון לואיס - האחראי לאישור ולתשלום עבור האביזרים. בעבר אף עתרו הנכים לבג"ץ בנושא, בטענה כי מדובר בהפרה של חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הם זכו בעתירה ובג"ץ הורה למשרד הבריאות להשיג "רצף התקשרות עם מכון לואיס באופן שימנע עיכובים בהספקת השירות", ויבטיח אספקת האביזרים לנכים בתוך שבועיים.

עם זאת, גם לאחר פסיקת בג"ץ לא תמו הבעיות. לדברי רייזלר, "בשש השנים האחרונות היו שמונה פעמים בהן החוזה בין משרד הבריאות למכון לואיס הסתיים ועברו שבועות ארוכים עד שחידשו אותו - שבועות שבמהלכם הנכים מתבקשים לשלם מכספם או שאינם מקבלים את אביזר השיקום. הגיע הזמן שמשרד הבריאות יפתור את הסאגה העצובה הזו, ושנכים שזקוקים לאביזרי שיקום לא יידרשו לחזר אחר הפתחים של ספקים על מנת לקבל את האביזרים שהם זכאים להם לפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי ופסיקת בג"ץ".

ממשרד הבריאות נמסר: "החוזה תם ב-1 בינואר ואנו עומדים בפני חידושו המיידי, לאחר השלמת תהליך עם החשב הכללי. הפונים שנבדקו עד כה יענו בהתאם לזכאותם. אנו עומדים בפני מכרז חדש המסדיר את נושא אספקת מכשירי שיקום וניידות שבאחריות מכון לואיס. המכרז יפורסם בימים הקרובים ויסדיר את הנפקת אביזרי ניידות באופן רציף".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker