מי יהיה המרוויח העיקרי ממעבר בזן לשימוש בגז טבעי

ההשקעה במעבר לגז טבעי צפויה להגדיל את מרווח הזיקוק

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק

>> חברת בתי זיקוק (בזן), שבשליטת החברה לישראל ומפעלים פטרוכימיים, נמצאת בעיצומה של תוכנית השקעות שאפתנית.

ההשקעה במתקן הדלקים הנקיים ובמעבר לגז טבעי צפויה להגדיל את מרווח הזיקוק (הפער בין מחיר הרכישה של הנפט הגולמי לבין מחיר הדלקים, שהם תוצרי הזיקוק) ב-4.5 דולרים לחבית. ארבע ההשקעות יחד עשויות להגדיל את הרווח התפעולי התזרימי של בזן ב-360-400 מיליון דולר בשנה בטווח של 18 חודש, ולהעמיד את החברה על רמה גבוהה יותר של רווחיות ורווח, באופן בלתי תלוי בשאלה מה יהיה בכל רגע נתון מרווח הזיקוק, שהוא המשתנה בעל ההשפעה הגדולה ביותר על רווחיה ושוויה של בזן.

מימוש התחזית האופטימית של שיריזלי עשוי להיטיב יותר דווקא עם מניית פטרוכימיים, שמחזיקה ב-31% ממניותיה של בזן. עלייה במחירה של מניית בזן, מ-2.65 שקלים למניה כיום ל-3.2 שקלים למניה, ישקף עלייה של 20.7% בשוויה של החברה - מ-6.6 מיליארד שקל ל-8 מיליארד שקל. עלייה זו תגדיל את שווי אחזקתה של פטרוכימיים בבזן ב-410 מיליון שקל.

שווי השוק הנוכחי של פטרוכימיים הוא 544 מיליון שקל, כך שעלייה של 20.7% בשווי השוק של בזן שקולה לעלייה של 75% בערך נכסיה של פטרוכימיים בהשוואה לשווי השוק שלה. על כן ניתן לראות בפטרוכימיים אופציה על בזן, שמחירה יעלה או יירד בשיעור חד הרבה יותר בהשוואה לשינוי נתון במחירה של בזן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker