בנק הפועלים יעזור לדרהי לבצר את השליטה ב-HOT

אחרי שגיוס האג"ח לא צלח, מגייס דרהי 450 מיליון שקל מהפועלים לרכישת מניות נוספות מפישמן ומהחברה

מיכאל רוכוורגר

>> כמה שבועות לאחר שאיש העסקים הצרפתי פטריק דרהי לא הצליח להשלים הנפקה פרטית של אג"ח בכ-350 מיליון שקל עבור חברת קול הולדינגס הפרטית, שדרכה הוא שולט ב-HOT, מצא דרהי חלופה מימונית לצורך ביצור השליטה בחברת הכבלים.

זוהי הפעם הראשונה שבנק ישראלי מעניק אשראי לקול הולדינגס. ההלוואה מהפועלים נלקחה לתקופה של שנתיים-שלוש, ואולם סביר להניח כי דרהי יפרע אותה הרבה לפני כן, בעוד שישה-שמונה חודשים. זאת משום ש-HOT צפויה להשלים בפרק זמן את סידור חובותיה מול הבנקים בהיקף של כ-3.4 מיליארד שקל (חוב שיחולק לבנקים שונים בהליך אינדיקציה שיוביל כנראה הפועלים) וכן תשלים מהלך של הפחתת הון - מה שיאפשר לה סוף-סוף להתחיל לחלק דיווידנדים לבעלי מניותיה, לראשונה לאחר יותר מעשור.

חלוקה זו צפויה להקל על דרהי בנטל הפיננסי הכבד שנטל עם רכישת מניות HOT ומירס ביותר מ-2 מיליארד שקל מאז המחצית הראשונה של 2009. לחילופין, ייתכן שדרהי ישלים את הכנת התשקיף של קול הולדינגס ויבצע הנפקה ציבורית של האג"ח, שבאמצעותה ייפרע האשראי להפועלים.

במקביל לרכישת המניות של פישמן, באוקטובר 2010 סיכמו דרהי וארנון מוזס, הבעלים של ידיעות תקשורת, כי יעניקו זה לזה אופציה הדדית לרכישת 13.2% ממניות HOT, לפי מחיר של 65 שקל למניה. השניים סיכמו כי מתחילת יוני 2011 ועד סופו יוכל כל צד להחליט אם לממש את האופציה, כלומר דרהי יוכל לרכוש ממוזס 13.2% ממניות HOT, ומוזס יוכל לחייב את דרהי לרכוש ממנו את המניות לפי המחיר המוסכם.

אם אכן יושלמו שתי העסקות, יגדיל דרהי את אחזקותיו ב-HOT ל-66%, פישמן יירד ל-6.6% ומוזס יישאר עם אחזקה של 3.6%. העלות הכוללת של כל העסקות האלה נאמדת עבור דרהי ב-1-1.1 מיליארד שקל.

מניית HOT עלתה בכ-32% ב-12 החודשים האחרונים, מחיר המשקף לחברה שווי של כ-4.6 מיליארד שקל. על 45% הראשונים שרכש הרוויח דרהי על הנייר כ-750 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker