השבתת הרכבת נמנעה: נאסרו עיצומים עד מארס

הרכבת תמשיך במשא ומתן על הפרטת מערך התחזוקה העתידי עם חברת בומבורדייה, ולאחר מכן תדון עם ועד העובדים בתוצאותיו. המנכ"ל: "צר לי שיו"ר הוועד בחר לפגוע בציבור"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> בתום דיון ממושך בבית הדין האזורי לעבודה בחיפה, הגיעו אתמול הנהלת הרכבת, העובדים וההסתדרות לסיכום לפיו הנהלת הרכבת תוכל להמשיך במשא ומתן להפרטת מערך התחזוקה של הקרונות העתידיים ברכבת - בעוד שעל העובדים ייאסר לנקוט בעיצומים עד סוף מארס.

לפי המתווה שסוכם, עד סוף פברואר תסיים הרכבת את המשא ומתן מול היצרנית הקנדית בומברדייה להעברת תחזוקת 150 הקרונות שתספק בשנתיים הקרובות לרכבת לידיה. במארס תנהל הרכבת משא ומתן עם ועד העובדים באשר לסיכום שהושג עם בומברדייה. אם משא ומתן זה לא יצלח - יהיה כל צד חופשי לפעול כרצונו (בהתראה של 24 שעות). ואולם, הנהלת הרכבת תוכל לחתום על הסכם התחזוקה עם בומברדייה באופן חד-צדדי רק לאחר ה-1 במאי, אם לא יושג סיכום עם העובדים.

הנהלת רכבת ישראל פנתה שלשום לבית הדין בבקשה למנוע את העיצומים שהיו אמורים לצאת לפועל אתמול ב-10:00 בבוקר. העיצומים המתוכננים באו למחות על כוונת הנהלת הרכבת להוציא למיקור חוץ את תחזוקת הקרונות העתידיים של הרכבת. במסגרת העיצומים איים הוועד להגביל את מהירות רכבות הנוסעים ל-70 קמ"ש, ואת נסיעת רכבות המשא ל-30 קמ"ש בלבד. זאת, כאשר במקביל סגורים הקווים הפרבריים של הרכבת משום השבתת שליש מצי הרכבות של החברה מחשש לתקלה מכנית רוחבית.

הסתדרות העובדים הכריזה לפני חודשיים על סכסוך עבודה ברכבת ישראל בעקבות כוונת הנהלת חברת הרכבת להוציא את עבודות תחזוקת צי הרכבות למיקור חוץ. מדובר בהחלטת משרדי האוצר והתחבורה לפיה רכישת קרונות עתידיים בידי הרכבת תאושר רק אם העברת תחזוקתם העתידית לידי היצרן. לאחר שבועות בהן סירבו העובדים וההסתדרות להתדיין עם הנהלת הרכבת על הסדרה בהסכמה של המהלך, הודיעה לפני שבוע רכבת ישראל כי עליה לקיים את החלטת הממשלה, ולפיכך תנהל משא ומתן מול חברת בומברדייה הקנדית לתחזוקת 150 הקרונות שתרכוש ממנה החל בעוד כשנה.

יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, אמר בתום הדיון כי "בית הדין יצר איזונים בין הצדדים: לא איפשר להנהלה לבצע מיקור חוץ באופן חד-צדדי, והתווה במועדים סבירים את פתרון המשבר". הרכבת יוצגה בידי עו"ד גדעון רובין ממשרד רובין-שמואלביץ'. את ההסתדרות ייצג בדיון עו"ד אוהד גלעדי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker