ניצחון לממונה על ההגבלים: הרגולטורים לא יוכל להטיל וטו על הכרזתה אודות גופים כקבוצת ריכוז

ועדת הכלכלה אישרה את הצעת החוק לקבוצת ריכוז להצבעה בקריאה השנייה והשלישית

צבי זרחיה
שתפו בפייסבוק

ועדת הכלכלה אישרה הבוקר את העלאתה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית של הצעת חוק קבוצות ריכוז - המגבירה את כוחה של הממונה על ההגבלים במשק להכריז על גופים וענפים במשק הפועלים כקבוצת ריכוז.

הוועדה הכניסה שינויים בהצעת החוק המונעים מרגולטורים כמו המפקח על הבנקים בבנק ישראל והממונה על הביטוח במשרד האוצר להטיל וטו על החלטתה להכריז על גופים שונים (כמו הבנקים וחברות ביטוח) כקבוצות ריכוז. לפי הצעתו של יו"ר הוועדה, ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד), קבעה ועדת הכלכלה כי במקרה שהממונה על ההגבלים במשק תבקש להטיל הוראות לקידום התחרות והרגולטור היעודי (כמו המפקח על הבנקים והממונה על הביטוח) יתנגד לכך, תוכל הממונה לפנות אל הממשלה שתתבקש להכריע בעניין. מדובר בשינוי לעומת הצעת החוק המקורית שהוגשה על ידי הממשלה שהעניקה למפקח על הבנקים ולממונה על שוק ההון יכולת להטיל וטו על עצם ההכרזה כקבוצת ריכוז משיקולי יציבות.

נציגי בנק ישראל והבנקים הביעו במהלך הדיון התנגדות לשינויים בהצעת החוק.

שאמה-הכהן אמר כי "הוועדה הכניסה שינויים משמעותיים והוכיחה שהבנקים הם לא פרח מוגן. הוועדה קבעה תג מחיר לפעילות ריכוזיות ולהגברת התחרות. הצעת החוק יחד עם פעילותה ועדת הריכוזיות במשק הם מהלך ענק להגברת התחרות במשק".

ח"כ אמנון כהן (ליכוד) שהגיש הצעת חוק פרטית בעניין אמר כי "המנגנון שנקבע הוא מנגנון מידתי ושקול שיאפשר לממונה לפעול להגברת התחרות. אם הממשלה לא תננגד לשינוייים שהתקבלו, אבקש לאחד את הצעת החוק הפרטית עם הצעת החוק הממשלתית. אך אם בנק ישראל ינסה לבצע תרגילים למנוע את חקיקת החוק או להכניס בו שינוים מעבר למה שקבעה הוועדה, אעביר את החוק כפי שהתקבל בועדה".

הממונה על ההגבלים במשק רונית קן אמרה כי "לחקיקה יש ערך עצום מבחינה תחרותית ומשקית. הרשות שוקדת על הצעת החוק זה מספר שנים. עשינו מאמצים שונים להביא אותה בממשלה ולשכנע בתוצאות החיוביות שהיא יכולה לתת למשק. ניתנו כאן כלים של ממש לממונה על ההגבלים לפעול בשווקים שבהם אנו רואים בעיות תחרותיות. מדובר מתנת פרידה מאוד משמחת ומורישה למחליפי אתגר אכיפתי גדול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker