יחימוביץ' לגושן: לאכוף על בזק את ההנחייה בעניין הדיווידנד

יחימוביץ': "הנורמה הקלוקלת פוגעת בציבור המשקיעים שכספם נוצל בצורה צינית" ■ יחימוביץ' הדגישה כי "אבקשך לדרוש מבזק להמציא חוות דעת עצמאית ובלתי תלויה בדבר השפעת החלוקה המתוכננת על מצבה הכספי ויכולתה להמשיך לפעל במתכונת הקיימת

צבי זרחיה
צבי זרחיה

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) פנתה אל יו"ר הרשות לניירות ערך, פרופ' זוהר גושן, בדרישה לאכוף על בזק את הנחיית הרשות בדבר גילוי בעת החלטה על חלוקת דיווידנד, ואף לדרוש מהחברה חוות דעת עצמאית ובלתי תלויה בדבר השעפת החלוקה על מצבה הכספי.

יחימוביץ' הדגישה כי "אבקשך לדרוש מבזק להמציא חוות דעת עצמאית ובלתי תלויה בדבר השפעת החלוקה המתוכננת על מצבה הכספי ויכולתה להמשיך לפעל במתכונת הקיימת".

יחימוביץ' שיגרה את המכתב בעקבות החלטת החברה להפחית משמעותית מהונה העצמי ולחלק דיוידנד בסך 3 מיליארד שקל, וזאת חודשים ספורים בלבד אחרי שהחברה חילקה דיווידנד של 1.28 מיליארד שקל, ובהמשך להשתלטותו של שאול אלוביץ על החברה במידה רבה באמצעות מינוף. בעקבות הדיווידנד הכניסו כלכלני מדרוג את בזק, שעד לאחרונה היתה אחת החברות החזקות במשק, לרשימת מעקב עם אפשרות להשלכות שליליות על מצב החברה ודירוגה. לא הועילו אף הבטחותיה של החברה שהדיווידנד העצום לא יפגע בחברה, וכי היא תפרוס את חלוקתו על פני שנתיים וכן שיחס המינוף שלה נמוך בהשוואה לחברות תקשורת אחרות.

"חרף כל ההרגעות הללו עולה חשש כבד כי במקום להגן על כספי הפנסיה והחסכונות של הציבור המשקיע החברה, בעלי השליטה בבזק עסוקים בתעלולים פיננסים שנועדו בראש ובראשונה להעשיר את עצמם", כתבה יחימוביץ'.

יחימוביץ ציינה כי "מדאיג להיווכח שהדבר הפך כמעט לנורמה: בעלי הון מגייסים מימון חיצוני לרכישת השליטה בחברה ציבורית, משתלטים עליה באמצעות מינוף, וזמן קצר לאחר מכן מושכים דיווידנד גדול על מנת לממן לעצמם את העסקה. לא אחת פוגעת הנורמה הקלוקלת הזו בציבור המשקיעים שכספם נוצל בצורה צינית, בעובדי החברה שמפוטרים או נאלצים לספוג קיצוצי שכר, ובחברה עצמה הסופגת פגיעה קשה באמון הציבור וירידה בדירוג".

"כעת מסתמכת החברה על הערכות 'אנליסטים מטעם' הטוענים שחלוקת הדיווידנד לא תפגע ביציבותה ומדובר בניגוד עניינים מובנה", הדגישה יחימוביץ'.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker