יו"ר הכנסת החליט כי ועדת הכספים תדון בהמלצות דו"ח ששינסקי

בכך אימץ ריבלין את חוות דעתו של היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון ■ ינון, שבחן את הסוגיה קבע: "כי לאור העובדה שהדו"ח אינו עוסק בהסדרת תחום חיפושי הנפט והגז בכללותו, אלא במערכת הפיסקאלית שתחול על הענף, מקומה הטבעי ועדת הכספים" ■ תיבחן האפשרות כי יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ שאמה-הכהן, יצורף לוועדה כממלא מקום קבוע

צבי זרחיה
שתפו בפייסבוק

יושב ראש הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד)ף החליט היום כי ועדת הכספים תדון במסקנות ועדת ששינסקי. בכך אימץ יו"ר הכנסת את חוות דעתו של היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, שבחן את הסוגיה וקבע: "כי לאור העובדה שדו"ח ועדת ששינסקי אינו עוסק בהסדרת תחום חיפושי הנפט והגז בכללותו, אלא במערכת הפיסקאלית שתחול על הענף, האכסניה הטבעית על פי התקנון ואף המתחייבת בחוק היא ועדת הכספים".

ריבלין שוחח אתמול עם רה"מ בנימין נתניהו, יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין, ועם יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יריב לוין ותיאם עימם את החלטתו, וכמו כן הודיע ליושבי הראש של ועדות הכלכלה והכספים, שדנו בנושא עימו בימים האחרונים. עוד סוכם, כי תיבחן האפשרות כי יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ שאמה-הכהן, יצורף לוועדה כממלא מקום קבוע.

יצויין שריבלין שקל להקים ועדה משותפת לוועדות כספים וכלכלה, אך כאמור החליט להימנע מכך, נוכח הקשיים שפורטו בחוות הדעת של היועמ"ש לכנסת אייל יינון בה נקבע: "במקרה שלפנינו מתעוררת בעיה משפטית להעביר את תיקוני החקיקה כולם לוועדה משותפת או מיוחדת". יינון מסביר בחוות דעתו כי דו"ח ששינסקי מורכב למעשה מארבע המלצות מרכזיות: שיעור התמלוגים, ביטול ניכוי האזילה, קביעת היטל בשל רווחי נפט וגז וניכוי בשל פחת מואץ; כאשר ההמלצה היחידה המצוייה בתחום סמכותה של ועדת הכלכלה הינה ביחס לגובה שיעור התמלוגים, לגביו מותיר דו"ח ששינסקי את המצב החוקי כפי שהוא.

בסיומה של חוות הדעת ממליץ היועמ"ש לכנסת להביא את המלצות ששינסקי לדיון בכנסת כמקשה אחת, ולא להקדים את הדיון בהמלצה הנוגעת לביטול ניכוי האזילה, כפי שמבקש שר האוצר. לדברי ינון: "דו"ח ועדת ששינסקי מדגיש לכל אורכו את היות המערכת המוצעת 'מערכת פיסקאלית משולבת' אשר מורכבת ממכלול של צעדים אשר יחד יבטיחו את המשך פיתוח משק האנרגיה בישראל וכי שילובם של רכיבים אלו, יביא, לדעת הוועדה, למיצוי מרבי של יעדי המערכת".

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה (ליכוד), הביע ביקורת על ההחלטה ואמר כי "ריבלין, גפני ואנוכי הגענו לסיכום ברור רק לפני כמה ימים על הקמתה של ועדה משותפת. אני לא אפר את ההבנות ולמיטב ידיעתי גם יו"ר הקואליציה ויו"ר ועדת הכנסת יתנו יד לשינויים רק בהסכמה. חוות דעת משפטית מדויקת ומבוססת לגבי הצעת חוק שעוד לא נוסחה ולא הונחה על שלחן הכנסת דורשת יכולת נבואית במידה כזו או אחרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker