המפקח על הבנקים: גברה התחרות בין הבנקים על משקי הבית; יהב - הזול ביותר; הבינלאומי - היקר ביותר - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המפקח על הבנקים: גברה התחרות בין הבנקים על משקי הבית; יהב - הזול ביותר; הבינלאומי - היקר ביותר

דודו זקן בסקירה בוועדת הכלכלה: ישראכרט - חברת כרטיסי האשראי הזולה ביותר, כאל - היקרה ביותר ■ בעקבות הרפורמה: הבנקים מציעים ללקוחות חדשים וקיימים פטור מלא או חלקי מעמלות במבצעי שיווק שונים

25תגובות

בנק יהב הוא הבנק הזול ביותר בשירותים נפוצים בחשבון עו"ש בפער משמעותי מיתר הבנקים. מבין חמשת הבנקים הגדולים בנק הפועלים, ובנק לאומי הם הזולים ביותר, ולעומתם, הבנק הבינלאומי הוא היקר ביותר בשירותים נפוצים בעו"ש - כך עולה מדיווח של המפקח על הבנקים בבנק ישראל דודו זקן שהוצג בוועדת הכלכלה של הכנסת.

העלות החודשית הממוצעת לחשבון עו"ש הגיעה ברבע השלישי של שנת 2010 ל-16 שקל בבנק דיסקונט, 17.8 שקל בבנק לאומי, 19 שקל לבנק מזרחי-טפחות, 21.2 שקל לבנק הפועלים ו-21.8 שקל לבנק הבינלאומי. נתונים אלה לא כוללים אוכלוסיות שזוכים להנחות, כמו קשישים ולקוחות.

בבחינת עלות הממוצעת בכרטיסי אשראי מקומיים, בינלאומים וזהב, נמצא שחברת ישראכרט היא הזולה ביותר ואילו כאל היא היקרה ביותר.

העלות החודשית הממוצעת לחשבון עו"ש (כולל קבוצות המקבלות הנחות כמו קשישים וחיילים) הגיעה בחודשים יולי-ספטמבר 2010 בבנק יהב ל-3.12 שקלים. מבין חמשת הבנקים הגדולים, הבנק הזול ביותר בשירותים אלה הוא בנק הפועלים - 14.52 שקל, אחריו בנק לאומי עם עלות של של 14.65 שקל, בנק דיסקונט 14.98 שקל, בנק המזרחי 16.65 שקל, ולעומתם, היקר ביותר הוא הבנק הבינלאומי - 20.11 שקלים. נתונים אלה מתייחסים גם לקבוצות שמקבלות הנחה כמו חיילים וקשישים.

בבנק ישראל מציינים כי התחרות בין הבנקים גברה בקרב על משקי הבית: הבנקים מציעים ללקוחות חדשים וקיימים פטור מלא או חלקי מעמלות במבצעי שיווק שונים. לקוחות המשתייכים לקבוצות אוכלוסיה כמו חיילים וסטודנטים מקבלים פטורים או הנחות גבוהות בשירותים בנקאיים נפוצים. גם לקוחות שאינם בקבוצות אוכלוסיה הזכאיות לפטור או להנחות מקבלים הנחות משמעותיות.


ישראל 2021 - היכנסו לאתר הכנס

ההוצאה החודשית הממוצעת של משקי בית על שירותי עו"ש בחמשת הבנקים הגדולים פחתה: ההוצאה על סל השירותים הנפוצים בחשבון עו"ש (כולל מסגרת אשראי) פחתה ריאלית ב-13% - מ-16.34 שקל מאז תחילת הרפורמה בבנקאות ל-15.22 שקל ברבעון השלישי של שנת 2010. מבין חמשת הבנקים הגדולים, הבנק הזול ביותר בשירותים אלה הוא בנק הפועלים - 14.52 שקל. אחריו בנק לאומי עם עלות של 14.65 שקל, בנק דיסקונט - 14.98 שקל, בנק מזרחי-טפחות - 16.65 שקל. לעומתם, היקר ביותר הוא הבנק הבינלאומי - 20.11 שקל.

ישראכרט הזולה ביותר

עוד עולה כי ההוצאה החודשית הממוצעת בפועל בגין החזקת כרטיסי אשראי נפוצים פחתה מינואר 2009 ועד לחודשים יולי-ספטמבר 2010 בשיעור ריאלי של 21.4%. ההוצאה החודשית הממוצעת בין אחזקת כרטיסים של ישראכרט המהווים כ-39% מכלל הכרטיסים מסוגים אלה המוחזקים על ידי לקוחות היא כ-3.95 שקלים, לאומי קארד (כ-32%) - 7.11 שקלים וכאל (כ-29%) - כ-10.36 שקל.

בבחינת עלות ממוצעת בכרטיסי אשראי מקומיים, בינלאומיים וזהב נמצא שחברת ישראכרט היא הזולה ביותר ואילו כאל היא היקרה ביותר.

בכרטיס אשראי מקומי - ישראכרט הוא הזול ביותר עם הוצאה ממוצעת של 0.64 שקלים בחודש בחודשים יולי-ספטמבר 2010. ההוצאה הממוצעת לחודש לכרטיס ישראכרט המונפק על ידי הבנק הבינלאומי - 2.71 שקלים, עלות כרטיס ישראכרט המונפק על ידי בנק המזרחי - 4.48 שקלים ואילו עלות כרטיס ישראכרט המונפק על ידי בנק הפועלים - 6.35 שקלים בחודש. ההוצאה החודשית הממוצעת בכרטיס כאל המונפק על ידי הבנק הבינלאומי היא 8.32 שקלים בחודש. ההוצאה החודשית הממוצעת לכרטיס לאומי קארד המונפק על ידי בנק לאומי - 8.79 שקלים. ההוצאה הממוצעת לכרטיס כאל היא 9.28 שקלים, ואילו כרטיס כאל המונפק על ידי בנק דיסקונט הוא היקר ביותר - 13.3 שקלים בחודש.

כרטיס אשראי בינלאומי - ישראכרט הזולה ביותר

ניתוח ההוצאה הממוצעת לחודש לכרטיס אשראי בינלאומי מגלה שההוצאה בכרטיס אשראי ישראכרט היא הזולה ביותר - 0.18 שקלים, ההוצאה הממוצעת לחודש לכרטיס ישראכרט המונפק על ידי הבנק הבינלאומי - 3.31 שקלים, ההוצאה הממוצעת לכרטיס ישראכרט המונפק על ידי בנק מזרחי - 5.65 שקלים, לאומי קארד - 4.19 שקלים, ישראכרט המונפק על ידי בנק הפועלים - 6.87 שקלים, לאומי קארד המונפק על ידי לאומי - 7.67 שקלים, כאל - 7.69 שקלים, כרטיס כאל המונפק על ידי בנק דיסקונט - 11.39 שקל והבנק הבינלאומי - 11.25 שקל.

בבחינת עלות ההוצאה הממוצעת לחודש בכרטיסי זהב עולה כי ישראכרט הוא הוזל ביותר - 1.03 שקל, ישראכרט המונפק על ידי הבינלאומי - 3.71 שקלים, לאומי קארד - 4.72 שקלים, ישראכרט המונפק על ידי בנק מזרחי-טפחות - 5.03 שקלים, ישראכרט המונפק על ידי בנק הפועלים - 5.31 שקלים, לאומי קארד המונפק על ידי בנק לאומי - 6.88 שקלים, כ.א.ל - 7.09 שקלים, כ.א.ל המונפק על ידי דיסקונט - 9.14 שקלים, ואילו ההוצאה הממוצעת החודשית בכרטיס הזהב היקר ביותר הוא כרטיס כ.א.ל המונפק על ידי הבנק הבינלאומי - 13.7 שקל.

תגובות

מן הבנק הבינלאומי נמסר בתגובה: "ההשוואה מוכיחה כי הבנק ירד בשיעור החד ביותר (17%) במחירי העמלות למשקי בית מאז כניסת חוק העמלות לתוקף, בעוד המחירים בבנקים הגדולים דווקא עלו.

"נתון חשוב נוסף הוא העובדה שהבנק הבינלאומי הוא הזול ביותר לקבוצות אוכלוסייה כגון צעירים, חיילים, סטודנטים, גמלאים ועוד; הבנק הבינלאומי הוא גם הזול ביותר בעמלת פקיד, ובפער ניכר מהבנקים האחרים.

"עם זאת, ההשוואה נותנת תמונה חלקית. מדובר במספר מצומצם של עמלות, שמהוות רק חלק קטן מעלות ניהול חשבון. נושא מרווחי הריבית בהלוואות, במשיכת יתר, ובפיקדונות מהווה הוצאה משמעותית יותר והוא לא בא לידי ביטוי בהשוואה, כאשר לבינלאומי יתרון תחרותי. כך גם עמלות רבות אחרות.

"חשוב גם לומר כי לבנק בגודל בינוני המתחרה מול הבנקים הגדולים יש חיסרון בזירת התחרות, ולא במקרה הבנקים הבינוניים נמצאים בראש הרשימה. מבנה התחרות הוא שמביא להיווצרות מצב זה".

מבנק יהב נמסר בתגובה: "הבנק הוא הזול ביותר בשירותים נפוצים בחשבון עו"ש, בפער משמעותי מיתר הבנקים. בנק יהב מתכוון לתפוס מקום משמעותי במערכת הבנקאות בישראל בניהול הפיננסי של משקי הבית והוא מתעתד לעלות לנתח שוק של 10% עד סוף 2015".

מנכ"ל איגוד הבנקים, משה פרל, אמר כי "לפי כל האינדיקציות התחרות בין הבנקים הולכת וגוברת והדבר בא לידי ביטוי גם במחירים, בגובה ההנחות של העמלות ללקוחות והתוצאה היא שהסל הממוצע של עמלות העו"ש בישראל זול מהממוצע העולמי כיום".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#