בוטלו ישיבות ועדות הכנסת מחר בעניין המלצות ששינסקי; הדו"ח יעלה להצבעה חוזרת בוועדת הכלכלה

(עדכון) ריבלין מציע לגפני ולשאמה-הכהן להקים ועדה משותפת: "דיון כפול בשתי הוועדות מבזה את הכנסת" ■ יותר מ-120 אנשי אקדמיה ממגוון מוסדות ותחומי מחקר חתמו על קריאה לראש הממשלה לאמץ את מסקנות ועדת ששינסקי למיסוי רווחי תגליות הגז

צבי זרחיה
צבי זרחיה

ישיבותיהן של ועדת הכספים וועדת הכלכלה שנועדו לדון מחר בהמלצות ועדת ששינסקי בוטלו - כך סיכמו בצהריים יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד), יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ויו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד). השלושה יקיימו מחר דיון בסוגייה איזו ועדה תדון בהמלצות ששינסקי.

מחר בשעה 10:00 אמורה היתה ועדת הכספים לדון בהמלצות ששינסקי בהשתתפות שר האוצר יובל שטייניץ ופרופ' איתן ששינסקי. גפני הודיע אתמול שיאפשר את כניסתם של הלוביסטים של חברות הגז מאחר שלפי התקנון אם רצונו בדיון רחב, הוא אינו יכול למנוע את כניסתם.

מחר בשעה 13:00 היתה אמורה להתכנס ועדת הכלכלה באותו הנושא. שאמה הכהן הודיע בתחילה שמדובר בדיון סגור שבו ישתתפו הח"כים ונציגי הממשלה בלא הלוביסטים וחברות הגז. עם זאת, ועדת הכלכלה תקיים מחר בשעה 12:00 כינוס בהשתתפות 120 אנשי אקדמיה ופעילים התומכים בהמלצות ששינסקי.

בתוך כך, למרות ביטול הישיבות שנועדו למחר, תקיים מחר ועדת הכלכלה הצבעה חוזרת על החלטתה מלפני שבועיים לדחות את המלצות ששינסקי. יו"ר הוועדה, ח"כ שאמה-הכהן" פועל לגייס רוב בוועדה כדי להפוך את החלטתה מלפני שבועיים להתנגד להמלצות. שאמה התומך בהמלצות הסופיות של ששינסקי משוחח עם חברי כנסת ומנסה לגייסם לתמוך בהחלטה.

הכוונה לכנס את שתי הוועדות בהמלצות ששינסקי היתה אף שהממשלה טרם הגישה לכנסת את המלצות הוועדה, ואף טרם נקבע איזו ועדה תדון בהן.

בעקבות הפרסום ב-TheMarker על כינוסן של שתי הוועדות לדיון באותו הנושא, פנה יו"ר הכנסת ריבלין אל גפני ואל שאמה הכהן בדרישה שלא לקיים היום שני דיונים נפרדים של שתי הוועדות. במשך שעות היום נערכו מגעים בין ריבלין גפני ושאמה הכהן שבסיומן הוחלט לדחות את הדיונים.

ריבלין שיגר אתמול מכתב אל שני היו"רים ובו התריע כי "קיום הדיון בשתי הוועדות אינו מתקבל על הדעת. אין ראוי כי שתי ועדות הכנסת יקיימו דיונים בסוגיה זהה, תוך הטרחתם של הגורמים הרלוונטיים לדיון באותם עניינים ממש, ויוציאו מתחת ידה של הכנסת שתי החלטות שונות של הכנסת. הדבר אינו יוצר רק כפילות דיונים מיותרת, אלא מהווה סכנה חמורה לביזיון הכנסת".

לדברי ריבלין "אמנם נכון, כי סוגיית תמלוגי הגז והנפט היא נושא מורכב, שבו ישנם היבטים מיסויים המסורים לסמכותה של ועדת הכספים וכן היבטים של זיכיונות המסורים לוועדת כלכלה. ואולם, לצערי הדבר מתקבל בציבור כתחרות ומאבק בין וועדות הכנסת, ומסב נזק כבד לתדמיתה של הכנסת ולתוקף החלטותיה".

ריבלין סבור כי "יש להקים ועדה משותפת לוועדות הכלכלה והכספים לצורך דיון בסוגיית תמלוגי הגז. ואולם, עד להכרעה באשר לזהות הוועדה, אבקש כי תימנעו לקיים את הדיונים האמורים, ונוכח העובדה כי מדובר בשלב מקדמי יחסית, ואף הממשלה טרם קיימה דיון בהמלצות אלו".

בתוך כך, נודע היום כי יותר מ-120 אנשי אקדמיה ממגוון מוסדות ותחומי מחקר חתמו על קריאה לבנימין נתניהו וממשלת ישראל לאמץ את מסקנות ועדת ששינסקי למיסוי רווחי תגליות הגז. בין החותמים: פרופ' אבי בן בסט - לשעבר מנכ"ל משרד האוצר, פרופ' אביה ספיבק - לשעבר המשנה לנגיד בנק ישראל, פרופ' אורן יפתחאל, ח"כ לשעבר ענת מאור, פרופ' דני גוטווין מאוניברסיטת חיפה, פרופ' יוסי זעירה מהאוניברסיטה העברית, פרופ' מאיר חת, ד"ר גדי טאוב, פרופ' גור עופר, פרופ' אבנר דה שליט וחוקרים בולטים מכלכלה ותכנון ועד מקרא ואמנות.

בעצומה נכתב כי "אנשי אקדמיה וחוקרים ממגוון תחומי המחקר: כלכלה, מדעי החברה והרוח, משפטים, מדעים ורפואה, קוראים לראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, לאמץ את מסקנות ועדת ששינסקי למיסוי תגליות הגז והנפט ובכך לאזן בין האינטרס הציבורי לבין התגמול הראוי לחברות הנפט והגז. זוהי הזדמנות היסטורית להציב את ישראל בצד המתקדמות באומות העולם ואל לממשלת ישראל להחמיצה".

שי כהן, מזכ"ל המרכז הישראלי לקידום צדק חברתי וממארגני העצומה, מסר כי "ההתגייסות המהירה של אנשי אקדמיה ממגוון תחומים, מכל האוניברסיטאות וממגוון מכללות מוכיחה שוב שאימוץ מסקנות הוועדה ומיסוי משמעותי של רווחי תגליות הגז הוא אינטרס ציבורי מהמדרגה הראשונה, מחר נתייצב בכנסת ונניח בפני חברי ועדות הכספים והכלכלה, ובידי שרי הממשלה, קריאה של 120 אנשי מחקר והוראה מכלכלה ומנהל ציבורי ועד למחשבים ורפואה מכל אוניברסיטאות בארץ, וממכללות מהמרכז הבינתחומי בהרצליה ועד מכללת אריאל המתלכדים סביב מה שנוגע לכולנו - ההחלטה שחייבת להתקבל בממשלה ובוועדת הכספים למען האינטרס של כלל הציבור".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker