פרוקוגניה זינקה ב-377% מתחילת השנה, סולטן רשם רווח של 4 מיליון ש' ב-3 שבועות

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> מניית פרוקוגניה הפכה בשבועות האחרונים לאחת התעלומות הקטנות בשוק ההון. המניה עלתה אתמול ב-22% במחזור עצום בעבורה של 22.7 מיליון שקל, כך שכל הון המניות של החברה החליף ידיים. המניה השלימה אתמול נסיקה של 377% מתחילת השנה.

פרוקוגניה היתה עד לאחרונה אחת המניות הזנוחות והמדוכאות בבורסה. פרוקוגניה פיתחה טכנולוגיה לניתוח המבנה הסוכרי על גבי חלבונים לצורך ייעול וניטור תהליכי פיתוח של תרופות ביוגנריות ואבחון של מחלות סרטניות. החברה סבלה מהפסד מצטבר של 77 מיליון שקל מאז הקמתה, שגרם למשרד רואי החשבון של החברה - קוסט פורר גבאי את קסירר - לפרסם הערה שלפיה יש ספק משמעותי בדבר המשך קיומה של החברה כעסק חי. הספקות נבעו לא רק מהשחיקה בהונה העצמי, כפי שקורה למרבית חברות הביומד בשלב הפיתוח, אלא מחוסר המחויבות של בעלי השליטה בחברה: כמה קרנות הון סיכון שסיימו את חייהן. קרנות אלו מחויבות להחזיר את נכסיהן לבעלי יחידות ההשתתפות, ולכן לא היתה להן כל כוונה להמשיך להזרים הון לחברה ולממן את פעילותה.

כל זה השתנה כשצחי סולטן, בעל השליטה בכלל חיתום ובעל מניות בשותפות הגז מודיעין, רכש את השליטה (30.3%) בחברה לפני שלושה שבועות יחד עם ניר פלג, לשעבר מנכ"ל חברת אבגול, תמורת 3.3 מיליון שקל בעסקה ששיקפה מחיר של 31 אגורות למניה. ההשקעה של סולטן ופלג, שכבר הניבה להם רווח בלתי ממומש של 4 מיליון שקל, שיכנעה את השוק להסיר את הספקות בדבר המשך קיומה של החברה.

סולטן, שהוביל את הנפקתה הראשונית של פרוקוגניה, אירגן הנפקת זכויות, שבה היא צפויה לגייס 19 מיליון שקל בהנפקה של מניות ואופציות במחיר מניה שנמוך ב-65% ממחירה של המניה אתמול בפתיחת המסחר.

בהיעדר כל מידע חדש בנוגע לפעילותה של החברה, כולל הסכם לרישוי או צירוף שותף אסטרטגי, נראה שהגורם לעליות במניית החברה הוא שהשוק התחיל לתמחר את פרוקוגניה על פי נכסיה, למשל פלטפורמה טכנולוגית שכבר קיבלה אישוש מחברות כמו רב-לאומיות; או הזכות לקבל מטבע 0.3% ממכירות הגרסה הגנרית של התרופה ריטוקסן לדלקת פרקים שגרונית ולסרטן הדם מסוג Non Hodgkin Limphoma, שמכירותיה השנתיות הן 3.2 מיליארד דולר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker