זעקת מחירי הדלק החזירה את האזרח הקטן למרכז

כך מתמודד האזרח הקטן עם מלחמת העולם הקמעונית

חגי עמית
חגי עמית
שתפו בפייסבוק

האזרח הקטן מככב בכנסת בימים האחרונים. הזעקה שקמה בשבוע האחרון סביב עליית מחירי הדלק החזירה אותו ואת רשימת הוצאותיו למרכז תשומת הלב של חברי הכנסת.

מחירי הדלק זכו ליותר רייטינג בכנסת, על אף שעליות מחירי המזון הן מהותיות הרבה יותר בעבור העשירונים התחתונים - שממעטים להשתמש בכלי רכבים פרטיים - מאשר מחירי הדלק. עליות מחירי המזון רלוונטיות גם לבורסה הישראלית. חמש רשתות מזון נסחרות בבורסה של תל אביב. שופרסל, אלון רבוע כחול (המאחדת בתוכה גם את תחנות הדלק של דור אלון), רמי לוי, צים שיווק (המחזיקה בפעילות רשת כמעט חינם) וטיב טעם.

ענף הרשתות הקמעוניות רותח בימים אלו. כך, למשל, הודיעה הרשת החרדית "אושר עד" שלשום על שהיא מתעתדת להכפיל את מספר סניפיה בתוך שנה; שופרסל כבר הודיעה בדצמבר 2010 על תוכנית להגדלת שטחי המסחר שלה ב-20% תוך התמקדות בדיסקאונט; רמי לוי וצים שיווק צפויים לפתוח 5-6 סניפים כל אחד השנה; כשחגי שלום, בעל הבית החדש של טיב טעם, טרם חשף את תוכניותיו.

מניית צים שיווק הוסיפה אתמול ב-4% והשלימה עלייה של 70% מאז הנפקתה, ומניית רמי לוי טיפסה אתמול ב-1% ומציגה עלייה של כ-60% בשנה האחרונה. לעומת שתי רשתות הדיסקאונט האלו, מניות שתי הקמעוניות הגדולות בענף - אלון רבוע כחול ושופרסל - דישדשו גם אתמול, כמו לאורך השנה האחרונה כולה (אלון רבוע כחול עלתה ב-20% אבל בתנודתיות חריפה).

למרות הצמיחה במשק, העלייה ביוקר המחייה והיעדר הטיפול בה בידי הממשלה - במרכז תשומת הלב של הלקוח נותר עניין המחירים. כל זמן שזה כך, יתקשו הרשתות הגדולות להתמודד במונחי צמיחה עם המיתוג המוזל של רשתות דוגמת רמי לוי, חצי חינם ואושר עד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker