הפנסיונרים שמשקיעים 100 מיליון שקל בקנאביס: "זה כמו תמרים ואבוקדו"

מדיוי וטוגדר מזנקות גם היום בשיעורים דו ספרתיים, ומגיעות לשווי שוק לא מבוטל של כ-192 מיליון שקל ו-120 מיליון שקל בהתאמה ■ חברת עמיר שיווק הודיעה כי תלווה כסף לחברת קנאביס – ושוויה מאמיר בבורסה; האם יש היגיון כלכלי בעליית שוויה?

גיא ארז
גיא ארז
שתפו בפייסבוק
פרחי קנאביס רפואי על משקל
פרחי קנאביס רפואיצילום: אוליבייה פיטוסי

מניות הקנאביס, מדיוי ו טוגדר , ממשיכות לעלות בחדות בבורסה ומניבות תשואה מטאורית למשקיעים בהן. השתיים, המייצגות את חברות מדיוי וגלובוס פארמה (בהתאמה) המתעתדות לגדל קנאביס רפואי ולמכור אותו בחו"ל, מזנקות כעת ב-14% ו-23% בהתאמה, לשווי שוק של כ-192 מיליון שקל (מדיוי) ו-120 מיליון שקל (טוגדר). בכך, משלימות השתיים זינוק חריג של כ-400% כל אחת, מתחילת מארס.

מאז סוף השנה שעברה החלו שתי המניות לרכז עניין גובר והולך בבורסה, שהגיע לשיא במהלך החודש. מחזור המסחר של טוגדר מסתכם, כבר באמצע יום המסחר, ביותר מ-15 מיליון שקל (המחזור הרביעי בגובהו בשוק), וזה של מדיוי מסתכם ב-10 מיליון שקל (השביעי בגובהו). מחזורי מסחר המסחר שבהן גבוהים מאלו של מניות טבע, בזק, שופרסל ועוד.

הבוקר הצטרפה חברה נוספת לטרנד, בהחלטת השקעה שנראה שכבר הוכיחה את עצמה – לפחות מבחינת שוק ההון. חברת עמיר שיווק, העוסקת באספקה ושיווק תשומות לחקלאות (בהם חומרי הדברה, דשנים, זרעים, אריזות וציוד טכני) והינה חברת בת של "עמיר הספקה" שבבעלות התאחדות האיכרים, דיווחה לבורסה כי החליטה להשקיע בחברת קנאביס ישראלית סכום של 27 מיליון דולר. שמה של החברה המיועדת לא נמסר. על פי הדיווח, מנכ"ל החברה יקיים את המשא ומתן, ובהתאם לתנאי העסקה המתגבשים, עמיר תעמיד הלוואה בתמורה הניתנת להמרה לאופציות בחברת הקנאביס.

מיכאל מנדלסון,  מנכ"ל עמיר שיווק, מאמין בפוטנציאל של ההשקעה בתחום הקנאביס הרפואי, תוך שהוא מבקר את מדיוי וטוגדר: "ההשקעה שלנו לא תהיה בחברות שרק מדווחות על מכירת קנאביס. אנחנו ניכנס לחברה ישראלית פעילה, בעלת מכירות קיימות בתחום (בישראל שמונה חברות הרשאיות למכור קנאביס רפואי - ג"א). מדובר בפוטנצאיל אדיר, כשכמות המטופלים בקנאביס רפואי בישראל ובעולם צפויה לגדול בחדות. צריך לעשות הרבה טעויות כדי לא להצליח בתחום".

מנדלסון מקווה, בדומה להתאחדות האיכרים כולה, כי הממשלה תאשר את יצוא הקנאביס מישראל, והוא יוכל לפעול בתחום מגבולות המדינה. "יש שני ענפים חקלאיים בישראל שמאוד משגשגים בעולם, תמרים ואבוקדו. כמו שהמדינה מנצלת את היתרון היחסי שלה בשני אלו, כך היא צריכה גם בתחום הקנאביס. בעולם תופסים אותנו כמובילים בתחום". לדבריו, במידה ויצוא הקנאביס לא יאושר בקרוב, תפנה החברה המיועדת לפעילות מחוץ לגבלות ישראל. "אם הממשלה לא תהיה נבונה מספיק לאשר מהלך קל כל כך בתוך כמה חודשים, החברה תעבור לאחת המדינות באירופה בהן מותר לייצא".

בשוק לא נותרו אדישים. מניית עמיר שיווק, שריכזה בחודש האחרון מחזור מסחר זעום של כ-25 אלף שקל ביום בלבד, טסה כעת בכ-30% במחזור של כ-9 מיליון שקל. מבחינה כלכלית, ניתן לתהות האם הזינוק במניה מצדיק את ההתפתחות העסקית בחברה, ששוויה בבורסה אינו נמוך. הזינוק במניה מקפיץ את שווי החברה בכ-100 מיליון שקל, מ-314 מיליון שקל ל-414 מיליון שקל. כך, מצביע השוק כי הוא צופה שההלוואה, העומדת על כ-95 מיליון שקל, יותר מתכפיל את עצמה. ייתכן והסוחרים בבורסה נאחזים בהלוואה המוצלחת שהעניקה יעד שיאן (שצפויה להתמזג בקרוב עם אינסוליין הציבורית) לחברת מדיוי, ונהנתה מתשואה של 100% על ההשקעה בתוך כחודשיים.

זינוקן של מניות הקנאביס נרשם כחלק מהעניין הגובר בתחום על ידי המשקיעים, ולמרות ששתי החברות, מדיוי וגלובוס פארמה, טרם שתלו את זרעי הקנאביס הראשונים שלהן. השתיים טרם קיבלו החלטה סופית אם יגדלו את הקנאביס בישראל  או בחו"ל, כאשר התעדוף הוא לגידול בארץ, אך הן תלויות בהחלטת ראש הממשלה בדבר אישור היצוא, החלטה שמתמהמהת תקופה. למרות חוסר הוודאות, נראה כי ההחלטה בדבר המיקום לגידול הקנאביס נתפסת כשולית על ידי המשקיעים – ואלו שהתעלמו מסייגים אלו בתחילת החודש, בהחלט יכולים להיות מרוצים.

בתוך כך, טוגדר (גלובוס פארמה)  דיווחה הבוקר על הגדלת הסכם מכירת הקנאביס לחברת הפצה גרמנית עליו דיווחה לראשונה כבר לפני חודשיים. לפי הדיווח, החברה הגרמנית, שזהותה לא נמסרה אך לפי הדיווח הינה תאגיד פיננסי בעל הון עצמי של 100 מיליון יורו, אישרה לגלובוס במכתב כוונות כי היא מגדילה פי 5 את הזמנת הקנאביס שתרכוש. בכוונת החברה הגרמנית לרכוש לא פחות מ-25 טונה של מוצרי קנאביס רפואי בשנה (לעומת 5 טון בהסכם הקודם), החל מהשנה הראשונה בה תתחיל החברה הישראלית בפעילות הייצוא. מחיר המכירה ייקבע יקבע בהתאם למחיר השוק בגרמניה בעת כל הזמנה, כאשר מחירו כיום עומד על כ-6.9 יורו.  כלומר, החברה מכוונת להכנסות אפשריות של יותר מ-170 מיליון יורו בשנה.

טוגדר ציינה, בדומה לדיווחי מקבילתה מדיוי, היא בוחנת אפשרות ליצוא הקנאביס  של מוצרי הקנאביס הרפואי ממדינה זרה זו לחברת ההפצה הגרמנית, או מישראל, בכפוף לאישור ייצוא. כאמור, הפרויקט במדינה הזרה כולל הקמת מתחם חממות בהיקף של עד 100 דונם, עשוי לייצר הכנסות של כ-75 מיליון דולר ואף לגדול לקצב שנתי של 300 מיליון דולר. גלובוס פארמה ציינה כי ביכולתה לממן את הקמת המתחם ממקורותיה העצמיים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker