הצמיחה קיזזה את הגידול בחוב הממשלתי ב-2010 - יחס חוב-תוצר ירד ב-3%

החוב הממשלתי גדל ב-2% לעומת 2009 ל-608 מיליארד שקל; האינפלציה מחקה את השפעת היחלשות הדולר

ואדים סבידרסקי
שתפו בפייסבוק

שיעור החוב הממשלתי מהתוצר קטן בסוף 2010 ב-3% לעומת התקופה אשתקד והסתכם ב-75% מהתוצר. החוב הציבורי, כולל חובות הרשויות המקומיות, הסתכם בכ-76.6% מהתוצר - כך מעלים נתוני היחידה לניהול החוב הממשלתי במשרד האוצר שפורסמו היום.

במהלך שנת 2010 גדל החוב הממשלתי ב-2% לעומת סוף 2009 ל-608 מיליארד שקל, זאת בעיקר עקב הגידול הנומינלי בחוב שמקורו בגיוס ממשלתי נטו של 11 מיליארד שקל. התחזקות השקל ביחס לדולר במהלך 2010 תרמה לקיטון של כ-5 מיליארד שקל, אך קוזזה בשל סביבת האינפלציה, שתרמה לגידול של כ-6 מיליארד שקל בחוב הממשלתי. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, התוצר גדל ב-4.5% במהלך שנת 2010 כאשר התוצר העסקי צמח בשיעור של 5.3%.

לדברי שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, "ההפחתה בגרעון היא הישג למדיניות הממשלה במיוחד בעת משבר כלכלי עולמי. צמצום הגרעון יסייע במאמץ להעלאת דירוג האשראי של ישראל וגם בהשפעה על המצב הכלכלי אל מול חוסר היציבות במזרח התיכון".

החשב הכללי, שוקי אורן: "יחס החוב תוצר הינו אינדיקטור מרכזי בקביעת דירוג האשראי, היכולת להקטין את נטל החוב בתקופה בה יחס החוב תוצר במדינות רבות עולה בצורה חדה, מעידה על חוסנה של הכלכלה הישראלית. על המדינה להמשיך במגמה זו, על מנת לייצר יחס חוב תוצר ראוי ליציבות המשק בטווח הארוך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker