רבעון חלש לטבע: החמיצה את תחזית המכירות והרווח למניה

התחזקות השקל גרעה 5 סנט מהרווח למניה ■ שלמה ינאי: הקופקסון יהיה איתנו עוד הרבה שנים מוצר גדול ורווחי ■ סמנכ"ל הכספים אייל דשא: "עולם שערי החליפין אינו פשוט - הוא נעשה הרבה יותר תנודתי - הפעם היתה לכך השפעה שלילית אך זה יכול להשתנות"

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ענקית הפרמצבטיקה טבע פירסמה הבוקר את דו"חותיה הכספיים לרבעון האחרון של 2010 ולשנה כולה. זהו דיווח ראשון של טבע המאחד את התוצאות העסקיות של החברה הגרמנית, רציופארם, אותה רכשה במארס 2010 בתמורה ל-5 מיליארד דולר. החברה דיווחה על גידול של כ-16% בהכנסותיה לעומת הרבעון אחרון של 2009 שהסתכמו בכ-4.4 מיליארד דולר ברבעון הרביעי 2010. האנליסטים סברו, טרם פרסום הדו"ח, כי כמחצית מהצמיחה נובעת מהכללת רבעון מלא של רציופארם בדו"חות החברה ותרומה של כחצי מיליארד דולר לשורת ההכנסות. בעקבות הרכישה, הפכה טבע לחברה הגנרית הגדולה באירופה.

בשורה התחתונה, הרווח הנקי המתואם גדל ב-35% בהשוואה לרבעון מקביל והסתכם בכ-1.1 מיליארד דולר המתורגם לרווח של כ-1.25 דולר למניה. תזרים המזומנים מפעילות שוטפת לרבעון הסתכם ב-1.1 מיליארד דולר בהשוואה ל-957 מיליון דולר ברבעון אשתקד. על רקע פרסום תוצאות, החליט דירקטוריון טבע לחלק דיבידנד במזומן לבעלי מניות בסך 80 אגורות לכל מניה אחת - גבוה ב-14% לעומת דיבידנד של 70 אגורות שחולק ברבעון אשתקד.

טבע פיספסה מעט את התחזיות האנליסטים המקומיים אשר תואמו הפעם עם צפי קונסנזוס בחו"ל על פי ספקית המידע בלומברג. האנליסטים חזו הכנסות רבעוניות של 4.65 מיליארד דולר ורווח מתואם למניה של 1.28 דולר ברבעון האחרון של 2010. בשנה שעברה כולה, העריכו האנליסטים כי החברה תדווח על מכירות של כ-16.36 מיליארד דולר ורווח נקי מתואם למניה בסך 4.57 דולר.

בסיכום שנתי, דיווחה ענקית הפארמה הישראלית על מכירות בסך 16.1 מיליארד דולר, גידול של 16% בהשוואה לשנה מקבילה ועל רווח נקי מתואם של כ-4.54 דולרים למניה אשר נבע מרווח נקי שנתי של 4.1 מיליארד דולר. אנליסטים זרים צפו מכירות של כ-16 מיליארד דולר, נמוך ממה שדווח בפועל, ורווח למניה גדול במעט יותר - 4.57 דולרים. מכירות הקופקסון ב-2010 הגיעו לשיא של בכ-3.3 מיליארד דולר - עלייה של 17% בהשוואה לשנת 2009.

בינתיים, המכירות הגלובליות של הקופקסון בשיא של 938 מיליון דולר - נתון הגבוה ב-26% בהשוואה לרבעון המקביל. קופקסון המשיכה להיות התרופה המובילה לטיפול בטרשת נפוצה בארה"ב ובעולם כולו, עם נתח שוק גלובלי של 30%. בארה"ב, המכירות עלו ב-29% בהשוואה לרבעון אשתקד והסתכמו ב-655 מיליון דולר. המכירות מחוץ לארה"ב הסתכמו ב-283 מיליון דולר, עליה של 19% בהשוואה לרבעון המקביל.

"שנת שיא"

"זאת השנה הראשונה בתוכנית האסטרטגית. התמונה הכוללת מראה שהיתה לנו שנה יוצאת מהכלל של פעילות טובה. כאשר התוצאות טובות אפשר להמעיט במלים" - כך אמר מנכ"ל טבע, שלמה ינאי, במסיבת העיתונאים שכינסה החברה לרגל פרסום התוצאות. "היקף ייצור המזומנים מעל 4 מיליארד דולר בשנה, נותן בסיס טוב ויכולת לממש התוכנית שלנו בעתיד".

לדברי ינאי, "השיפור אינו רק בתוצאות אלא גם ברווחים ובתחומים השונים. זו היתה גם שנה של תוצאות שיא בכל האזורים שבהם אנחנו פועלים. העסק הגנרי הוא העסק העיקרי שממשיך לצמוח. היתרון שלנו הוא בסביבה הכלכלית שנותנת עידוד ותמיכה לשוק הגנרי - העובדה שאנחנו נמצאים במדינות החשובות בעולם נותנת לנו יתרון והזדמנות בתעשיית הגנריקה בעולם. בארה"ב היקף התרופות הגנריות צמח ב-16%. אין הרבה חברות גנריות שהיקף הפעילות שלהם בכל העולם מתקרב לפעילות של טבע בארה"ב".

"זו היתה שנה חשובה ואסטרטגית באירופה. ביצענו את רכישת ראציופארם ואנו החברה המובילה באירופה. אנו במקום הראשון בנתח השוק באיטליה ובספרד וקרובים מאוד לכך גם בגרמניה. האוכלוסייה המזדקנת באירופה תאפשר לנו להפוך את אירופה למנוע צמיחה מוצלח. טבע שמרה על נתח השוק ואף הגדילה אותו בכל ארצות היבשת, וב-2011 תהיה צמיחה והרחבה של העסקים".

ינאי ציין כי נרשמה צמיחה גם בשווקים המתעוררים: לדבריו, "ברוסיה המכירות עברו את רף ה-400 מיליון דולר". יאני ציין כי בדרום אמריקה חלה התקדמות בעקבות רכישת החברה הפרואנית. "בשורה התחתונה, 2010 היא לא רק שנת צמיחה במכירות מבחינת גנריקה, אלא היא קרש קפיצה ליעילות בשנים הבאות".

לדברי ינאי, התחום הממותג (הקופקסון והאזילקט) צמח ב-35% ומתקרב כבר ל-5 מיליארד דולר. "היעד שלנו הוא הגדלת את תחומי הפעילות ובניית מנועי צמיחה על מנת להפחית את התלות בקופקסון", סיפר ינאי והוסיף: "אחד ממנועי הצמיחה הוא תחום המשאפים ומוצרי הנשימה. המכירות שם אמנם לא צמחו אך ישם שם פוטנציאל ענק. בנוסף, אנו שוקדים על תרופה לנזלת האלרגית".

ינאי ציין גם את תחום בריאות האישה, והתייחס לאמצעי מניעה המבוססים על אסטרוגן טבעי: "אנו מקווים שהרשויות באירופה יתנו לנו את האישור. אנו נמצאים בתהליך של בקשה לרישום של תרופת 'היום שאחרי', שלא תחייב מרשם רופא". לדברי ינאי, "תחום בריאות האישה הוא גם תחום אמריקאי בלבד ובתוכנית האסטרטגית אנחנו רוצים להפוך אותו לגלובלי. הרכישה באירופה תסייע לנו להרחיב הפעילות גם לשם".

"הפעילות הענפה שלנו לפיתוח מוצרים חדשים עם שלל המוצרים הגנריים נותנת לנו אופק טוב וחשוב להמשך הצמיחה של החברה - בעסק הגנרי ובעסק הממותג. בהיקף פעילות של 16 מיליארד דולר לא יכול להיות שהכול יהיה טוב כל הזמן, אך לטבע יש מודל עסקי מאוזן - הרבה גאוגרפיות ומספר תחומים - זה יוצר איזונים שיכולים להביא אותנו לתחום שאנו רוצים להציג".

מנכ"ל טבע התייחס גם לרכישות שביצעה החברה: "השלמנו את רכישת ראציופארם באוגוסט האחרון. מבחינת האינטגרציה, השלמנו אותה בתוך ארבעה חודשים. הפעילויות של טבע אוחדו בתוך פרק זמן קצר - זו יכולת שפיתחנו במהלך השנים".

בעניין החוסן הפיננסי, אמר ינאי: "העובדה שבתוך שנה חזרנו למינוף פיננסי של 24% אומרת שסיימנו את העיכול של רכישת ראציופארם, וזאת הודות לחוזק ייצור המזומנים בחברה".

באשר לקופקסון, תרופת הדגל של טבע, אמר ינאי כי המכירות ממשיכות לצמוח. "הוא עבר את רף ה-3 מיליארד. הוא מוצר יותר בטוח מאשר אי פעם בעבר. לא רק שהוא בטוח לחולים אלא גם בעתידו. כל מי שעוקב מקרוב בזירה הרגולטורית, המוצר הזה איתנו לאורך הרבה שנים כמוצר רווחי וגדול. הוא לא יהיה לנצח, אבל הוא יהיה איתנו לעוד הרבה שנים. נתח השוק של הקופקסון באופן גלובלי 30% ובארה"ב 44% - הוא מחזק את עצמו בשוק הטרשת הנפוצה וממשיך לצמוח.

בעניין התוכנית האסטרטגית מינואר 2010, אמר ינאי: "בשנת 2010 אנחנו על המתווה הנכון בשנה הראשונה בדרך להגדלת המכירות ל-31 מיליארד דולר ב-2015. גם במונחי שורה תחתונה, אנחנו בדרך להשגת היעד. אחרי השנה הראשונה, אנחנו מרגישים שאנו על המתווה הנכון. יש לנו ביטחון רב בחברה שנשיג את היעדים ונשים את טבע במקום שהיא ראויה בישראל ובעולם".

ינאי התייחס לתקלה במפעל בירושלים: "איכות המוצרים היא בעלת עדיפות מספר אחת בטבע. כל מה שצריך לעשות אנחנו עושים ונמשיך לעשות. היתה לנו תקלה בירושלים - אנחנו עובדים עם ה-FDA לתיקונה. יש לזה תהליך, אין לנו כרגע נזק ממשי או מוחשי. יש לנו חובה לתקן כל תקלה. לטבע יש מעל 60 מפעלים. הייצור לשנה עבר את ה-57 מיליארד טבליות - אין מערכת כל כך גדולה. כל תקלה היא חמורה ונעשה הכל כדי שלא תהיה".

סמנכ"ל הכספים של טבע, אייל דשא, אמר במסיבת העיתונאים כי "עולם שערי החליפין אינו פשוט - הוא נעשה הרבה יותר תנודתי. היתה לכך השפעה ועוד תהיה לכך. הפעם היתה לכך השפעה שלילית אך זה יכול להשתנות. שערי החליפין גזלו לנו - 140 מיליון דולר במכירות ברבעון האחרון ו-50 מיליון דולר ברווח התפעולי שמתרגם ל-5 סנט למניה. זו סיטואציה חזקה. בטבע לא מתלוננים על עוצמת השקל - אנחנו מסתדרים לבד. שקל חזק פוגע ברווחיות הייצור.

"ישראל נעשית יקרה וזה חבל. אני רוצה לנצל את הבמה - הנושא הזה חשוב שיקבל טיפול - זה בנפשנו. העלויות של איש פיתוח בישראל דומות לאיש פיתוח אמריקאי, צריך לבדוק אם אנחנו הולכים במקום הנכון. יש לזה משמעויות. השקל מתחזק מול הדולר שלא כמו המטבעות האחרים בעולם. אנחנו מייצרים מזומן - זה הדבר האמיתי, כל השאר זה כללים חשבונאיים. דרך זה אפשר לראות את החוסן של החברה - חלק ממנו שילמנו דיבידנד. הדירקטוריון אתמול הגדיל הדיבידנד ב-14%.

"המאזן של טבע מאוד חזק, ההון העצמי שלנו גבוה. ההון החוזר גדל משמעותית, רואים שיש כאן יד מכוונת. טבע שיפרה את הדירוג שלה בשנת 2010. מייד אחרי ראציופארם, מימנו את הרכישה באמצעות אג"ח ובנקים. המינוף הפיננסי היה 29% וירד ל-24% בתוך מספר חודשים. שיפרנו את דירוג האשראי שלנו בעולם. הקטנו את מספר המניות, וזו דרך לשיפור הרווח למניה. רכשנו ב-100 מיליון דולר. במחיר ממוצע של 51 דולר בממוצע. זו תוכנית של מיליארד דולר".

התחזיות המוקדמות: תוצאות טובות

יונתן קרייזמן, אנליסט כלל פיננסים ברוקראז', ציפה לפני פרסום הד"וחות לתוצאות חיוביות של טבע והעריך כי הקופקסון והגנריקה בארה"ב ימשיכו לפצות על האתגרים בפעילות האירופית. כמו כן, חזה קרייזמן לצד עלייה בהכנסות, את הירידה בשיעור הרווח הגולמי אשר צפויה להותיר את הרווח למניה ללא שינוי ביחס לרבעון הקודם.

כמו כן, העריך קרייזמן כי מכירות קופקסון יסתכמו בכ-822 מיליון דולר בסיכום רבעוני, כלומר שיפור של 10% לעומת תקופה מקבילה. "העלאת מחיר הקופקסון עליה הודיעה טבע לא תגרור ירידה משמעותית בהיקף היחידות הנמכרות, כאשר ברקע התייקרות התרופות המתחרות - טיסברי ואבונקס. אנו צופים השפעה החיובית מהעלאת המחיר רק ברבעון הראשון 2011, ועל כן מעדכנים את תחזית המכירות ל-3.536 מיליארד דולר עבור 2011 לעומת צפי קודם של 3.443 מיליארד דולר.

"ישנו צפי לשיפור חד ברווחיות וצמיחה חזקה, כתוצאה מאיחוד הפעילות של חברת רציופארם, מהשקה בבלעדיות של האפקסור, תרופה לדיכאון, בארה"ב ומעליה חדה ברווחיות של הקופקסון", אמר סטיבן טפר, אנליסט הפארמה והביומד בהראל פיננסים. טפר סיפק תחזית האופטימית יותר מהקונסנזוס וצפה לרווח של 1.35 דולר למניה ברבעון האחרון. בנוסף, צפה טפר לצמיחה משמעותית בתחום בריאות האישה כתוצאה מהאצת החדירה של גלולת Plan B.

נתלי גוטליב, האנליסטית מבית השקעות IBI, סברה כי הרמה הנוכחית של מניית טבע מספקת הזדמנות קנייה טובה וחזרה על המלצת "קנייה". לדבריה, "הסביבה העסקית בתחום הטרשת הנפוצה רעשה וגעשה ברבעון הרביעי, אך בפועל אנו מניחים כי הקופקסון ימשיך להראות גידול במכירות גם בתקופה הקרובה. כמו כן, האישור הצפוי לגרסה הגנרית ל-Lovenox והנתונים מניסוי שלב III הראשון בלאקווינימוד אשר יפורסמו באפריל, צפויים להביא לשיפור הסנטימנט בנייר במהלך התקופה הקרובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker