מחירי המזון הקפיצו את המדד מעל לתחזית: מדד המחירים לצרכן עלה בינואר ב-0.2%

ב-12 החודשים האחרונים הסתכמה האינפלציה ב-3.6%; עליות נרשמו במיוחד במחירי הפירות ■ בלמ"ס מציינים כי מחירי הדירות עלו ב-1.3% בחודשים נומבר-דצמבר בהשוואה לשני החודשים לפני כן ■ דלק ושמנים לכלי רכב עלו ב-6.6%

ואדים סבידרסקי

מדד המחירים לצרכן עלה בחודש ינואר ב-0.2%, כך הודיעה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הערכת הכלכלנים הממוצעת לקראת פרסום המדד הסתכמה באי שינוי של ערכו - כך העריכו 4 מתוך 12 כלכלנים שהשתתפו בסקר בלומברג, כאשר התחזית האגרסיבית ביותר היתה לעלייה של 0.1% על פי תחזיתם של שני כלכלנים והנמוכה ביותר היתה לירידה של 0.2%. בהתאם למגמה בעולם, מדד מחירי המזון עלה ב-0.8%.

עליות נרשמו במיוחד בסעיפים הבאים: הפירות הטריים (ב-4.3%), הדיור (ב-0.4%), הריהוט והציוד לבית (ב-1.5%), המזון (ב-0.8%) והתחבורה (ב-2.1%). ירידות נרשמו במיוחד בסעיפי ההלבשה וההנעלה (ב-6.4%) והירקות הטריים (ב-5.2%). העלייה החדה ביותר היתה במגזר משקפיים ומוצרי אופטיקה ב-8.5%, דלק ושמנים לכלי רכב עלו ב-6.6% וכלי מיטה וקישוט הבית הוסיפו 4.6%.

בלמ"ס מציינים כי מחירי הדירות עלו ב-1.3% בחודשים נומבר-דצמבר בהשוואה לשני החודשים לפני כן. במונחים שנתיים, עלו מחירי הדירות בחודשים אלו ב-17.5% לעומת התקופה אשתקד.

ב-12 החודשים האחרונים מסתכמת האינפלציה ב-3.6%, מעל ליעד האינפלציה הממשלתי העומד על 1%-3% בשנה. על פי נתוני המגמה לתקופה זו, קצב הגידול השנתי של מדד המחירים לצרכן, כמו גם של המדד ללא דיור וגם קצב הגידול של המדד ללא דיור וללא ירקות ופירות הגיעו ל-6.1% כל אחד.

כל זאת לאחר עליית מחירים של 0.4% שנרשמה בישראל בחודש שעבר, כאשר בסיכום שנת 2010 הוסיף מדד המחירים 2.7%. בנוסף, החל מהחודש, עודכנו משקלם של סעיפים שונים במדד המחירים.

מדד המחירים לצרכן הוא אחד הפרמטרים החשובים שבוחן בנק ישראל בבואו לקבוע את גובה הריבית במשק. הבנק כבר הודיע כי הוא חותר להעלאת ריבית על מנת להשיב את רמתה לתחום "הנורמלי". כעת מנסים הכלכלנים להעריך באילו חודשים בדיוק יעלה הבנק את הריבית.

בהתייחס לעדכון משקולות הסעיפים במדד על ידי הלמ"ס החל ממדד ינואר, הסביר אמיר כהנוביץ', כלכלן מקרו ראשי בכלל פיננסים, כי המהלך יגרום גם הוא להשפעה מדידת המחירים. משקל סעיף הדיור יעלה, מנגד, משקל הלבשה והנעלה, ריהוט וציוד לבית, תחבורה ותקשורת, מזון ואחזקת דירה ירדו במשקלן במדד. בכלל מעריכים כי לשינוי המשקולות השפעה של תוספת 0.1% למדד ב-12 החודשים הבאים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker