פישר: "לא יהיה קל לייצא את הגז מ'לוויתן'; התמלוגים יגיעו רק ל-1% מהתמ"ג"

פישר בכנס INSS: "לקחנו בחשבון את הסיכון הגאו-פוליטי מאז ומתמיד - ולכן הגדלנו את יתרות מטבע החוץ"

ואדים סבידרסקי

"מצב המשק הישראלי יותר טוב ממה שציפינו לפני שנה ואפילו שנתיים" - כך אמר סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל, במסגרת כנס בנושא האתגרים הביטחוניים של המאה ה-21 שנערך במכון למחקר ביטחוני לאומי (INSS).

לדברי פישר, "למרות העובדה שבטווח הקצר מצבנו טוב, קיימות בעיות מסוימות לטווח הארוך". למרות זאת, פישר שחזר אמש מהפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, אמר כי "הרוחות היו מאוד אופטימיות".

קידוחים ותמלוגים

בנוגע לגז ולנפט, אמר פישר כי "העובדה היא שנמצא גז בחופי ישראל - אך עלינו לקחת דברים בפרופורציה. בעוד מספר שנים יתחילו לייצא גז משדה 'תמר', אשר על פי הערכות של פעילים בתחום מדובר בשדה השני בגודלו בעולם שנמצא בעשור האחרון".

"יש לנו כמויות גז מכובדות שנמצאות בשטח ישראלי", הוסיף פישר. אמריקאים שהיו מעורבים בקידוח הסבירו לנגיד שיש להם את כל הממצאים הנדרשים, אך קיים ויכוח ענק על התמלוגים. "מסקנות ועדת ששינסקי אומצו - ואני שמח שעשינו את זה. אני מאוד מקווה שנתגבר גם בכנסת על לחץ היזמים ונקבל את המלצות ששינסקי בסופו של דבר".

לטענת פישר, "התשלומים הצפוים לממשלה מתמלוגי גז מ'תמר' הם 0.5-0.7 מיליארד שקל. אם נניח כי מאגר 'לויתן' כפול, ובסופו של דבר נגיע ל-2-2.5 מיליארד שקל, כלומר 1% מהתמ"ג ישראלי - זה לא כמו בנורבגיה שם התמלוגים מגיעים ל-15% מתמ"ג".

בהתייחס למאגר "לויתן", הוסיף פישר כי "זה לא קל לייצא - יש צורך לבנות צינור ליוון או איטליה - מהלך שיעלה הרבה כסף. האם שווה? לא ברור, מפני שיש מהפכה בעולם הגז, והאמריקאים מצאו דרכים אלטרנטיביות להפיק גז כך שהמחירים צפוים לרדת. לכן הנושא לא חד משמעי ולא בעל השפעה אסטרטגית על המשק".

האירועים במצרים

פישר התייחס בדבריו להשפעה הכלכלית של האירועים במצרים, וציין כי "תמיד אמרנו שיש לנו מצב גאו-פוליטי מסובך, למרות המצב המצויין שהיה לאחרונה. אנו לקחנו בחשבון את הסיכון מאז ומתמיד ולכן הגדלנו את יתרות מטבע החוץ. מחיר הביטוח על אי עמידה ישראלית בפני התחייבות עלה בשיעור מזערי. כמו שאומרים בעולם, בעיית מצרים זה לא רק סיפור ישראלי. אבל המשק שלנו הצליח להתמודד עם כל מיני זעזועים, החל ממחלת אריאל שרון, אי יציבות ממשלות ישראל והתמודדות טובה מול משבר עולמי ביחס למדינות אחרות - זאת ללא קבלת סיוע מיוחד".

"יש לנו משק חזק - יש רזרבות מט"ח שנוכל להשתמש בהם, יש מדיניות פיסקאלית יציבה וגם סקטור פרטי חזק מאוד. היצוא שלנו למדינות אסיה עולה בקצב מהיר וטוב. יש לנו את המשק ואת המדיניות אשר יאפשרו להתמודד עם האתגרים של העתיד - כמו האיום איראני שעוד לפנינו", אמר פישר.

תקציב משרד הביטחון

פישר התייחס לנושא הכנס - האתגרים הביטחוניים במאה ה-21 - ואמר כי "תקציב משרד הביטחון מסתכם בכ-7% מהתמ"ג. זה הרבה פחות מלפני מלחמת ששת הימים. כיום אנו נמצאים במצב בו הוצאות הממשלה, כולל נטל הביטחון, הוא 42% מתמ"ג, מספר הדומה לממוצע במדינות ה-OECD".

"בהשוואה בינלאומית, אם מסתכלים על אירופה אז רואים שהם מוציאים פחות מ-1.5% מהתמ"ג על ביטחון. אבל אם לוקחים הוצאות על מילואים, אז מגיעים לכ-9.5% מהתמ"ג - שזה כבר נטל גדול. למרות זאת, המשק מצליח להציג צמיחה נאה בכל זאת", הוסיף פישר.

ריבית, אינפלציה ונדל"ן

בנוגע למשק ישראלי, אמר פישר כי "ציפינו לצמוח בקצב של קצת פחות מ-4% אך לפי האומדן הראשוני של הלמ"ס צמחנו ב-4.5%. האיתנות של המשק והחוסן שלו הפתיעו אותי פעם אחרי פעם, ואני מקווה שיפתיעו גם בעתיד. ב-2011 אנו נחזור לקצב צמיחה איטי יותר של 3.8% שנתי, אבל עדיין מדובר בקצב מכובד מאוד".

בהתייחסו לשער החליפין, אמר פישר כי "אנו רואים כי השקל התייצב מול הדולר. אבל לומר שאנו רוצים לראות משק חזק עם מטבע חלש זה לא נכון". בנושא האינפלציה טען כי "העלנו ריבית כי היו ציפיות לאינפלציה וגם מפני שהתחזיות שלנו עולות. אנו נעשה כל מה שנדרש כדי למנוע מצב של אינפלציה גבוהה".

פישר מביא כדוגמה את אירלנד כאשר שם הגיעו מחירי הדירות לשיא ב-2007 ואז החלו להידרדר. לעומת זאת, "על פני העשור הקודם המחירים בארץ לא עלו כמו באירלנד, אבל המצב הפך למדאיג ואנו נטפל בכל האמצעים הנדרשים כדי לא לאפשר בועת הדיור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker