פישר מודאג מהתחדשות התייקרות הדיור: העלה את הריבית ל-2.25%

בנק ישראל: הכלכלה העולמית ושוק הנדל"ן המקומי מהווים סיכוני אינפלציה; הריבית תעלה ל-3.3% בתוך שנה ■ הערכת בנק ישראל היא שהאינפלציה ב-12 החודשים הקרובים תעמוד על 2.6% ■ הוראות הבנק בעניין חובת הנזילות בתחילת השבוע סייעה להיחלשות השקל וצפויה למתן השפעה פער הריביות על תיסוף השקל

ואדים סבידרסקי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנק ישראל העלה את הריבית במשק לחודש פברואר ב-0.25% לרמה של 2.25% וזאת לאחר 3 החלטות קודמות רציפות להותיר את הריבית ללא שינוי. קונסנזוס הכלכלנים והחזאים סבר כי הריבית תעלה בשיעור זה.

מדד המחירים לצרכן, בין הגורמים המשפיעים ביותר על החלטת הריבית של בנק ישראל, עלה בחודש דצמבר ב-0.4% - מעל לתחזית הכלכלנים אשר ציפו לעליה 0.3% בממוצע, והשלים עליה שנתית של 2.7% ב-2010, סמוך לגבול העליון של יעד האינפלציה הממשלתי אשר עומד על 3% בשנה. "הגורמים העיקריים לסיכונים לפעילות הריאלית ולאינפלציה בישראל הם ההתרחשויות בכלכלה העולמית וההתפתחויות בשוק הדיור", מוסרו היום בבנק ישראל.

בהחלטה הקודמת הביע בנק ישראל דאגה מהיחלשות הנמשכת של דולר ופגיעה אפשרית ביצוא הישראלי, כעת, צעדי התערבות בשוק המט"ח מאפשרים לנגיד וחברי הנהלת בנק ישראל המשתתפים בדיון בפורום מצומצם, להתמקד בצינון עליית המחירים במשק.

הערכת חטיבת המחקר בבנק ישראל היא שהאינפלציה ב-12 החודשים הקרובים תעמוד על 2.6%, תוך העלאה הדרגתית של הריבית לכ-3.3% בתוך שנה. בבנק חוזרים על ההודעה מהחודשים האחרונים לפיה ההחלטה לעלות את הריבית לחודש פברואר לרמה של 2.25% עקבית עם התהליך ההדרגתי של החזרת הריבית לרמה "נורמאלית" שנועד לבסס את האינפלציה בתוך תחום היעד ולתמוך בהמשך ההתאוששות בפעילות המשק, תוך שמירה על היציבות הפיננסית.

קצב עליית הריבית אינו קבוע, אלא תלוי בסביבת האינפלציה, הצמיחה במשק הישראלי והעולמי, המדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים העיקריים ובהתחשב בהתפתחות שערי החליפין של השקל. ברמת הריבית הנוכחית, ממשיכה המדיניות המוניטרית להיות מרחיבה.

בבנק מציינים כי העלאת הריבית נובעת בעיקר מההאצה במחירי הדירות, כאשר ב-12 החודשים האחרונים נרשמה התייקרות של 17.3%. בהיקף ההלוואות החדשות לדיור נרשמה בדצמבר עלייה בשיעור גבוה. יתרת ההלוואות לדיור בסוף 2010 עלתה ב-14.7% מרמתה בסוף 2009.

בנוסף, מציינים בבנק כי האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים נמצאת בתוך היעד, אולם, ציפיות האינפלציה לשנה קדימה של החזאים ואלו הנגזרות משוק ההון עלו החודש והן עומדות כעת על הגבול העליון של יעד האינפלציה ומעליו, בהתאמה.

תחזיות אלה מבוססות על ציפייה להעלאת ריבית. האינפלציה בהסתכלות ל-12 חודשים אחורנית צפויה להיות מעל הגבול העליון של יעד האינפלציה במרבית שנת 2011 ולחזור לתוך היעד לקראת סוף השנה.

ההחלטה להעלות את הריבית התקבלה למרות שריביות הבנקים המרכזיים בשווקים המפותחים בעולם נמצאות ברמות נמוכות ולא צפויות לעלות בקרוב. עם זאת, מספר בנקים מרכזיים במדינות אחרות, שמפגינות קצב צמיחה גבוה יותר, המשיכו בתהליך העלאת הריבית גם בחודש האחרון.

על רקע זה, מסבירים בבנק ישראל כי הוראותיו מהשבוע האחרון בעניין חובת הנזילות סייעה להיחלשות השקל, והיא צפויה למתן את ההשפעה של העלייה בפער הריביות על תיסוף השקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker