שחקני השורט אדישים לגבי כיוון השוק ומתמקדים במניות ספציפיות

בשבוע הקודם שורטיסטים הגדילו פוזיציות במניות אבנר ונייס וסגרו במניות טבע ואלביט מערכות ■ הערך הכספי הגבוה ביותר של פוזיציות שורט פתוחות אשר הסתכם בכ-356 מיליון שקל, נרשם לזכות מניית החברה לישראל, בו גם לא חל שינוי במהלך השבוע הקודם

ואדים סבידרסקי
שתפו בפייסבוק

בתחילת שנת 2011, ולאחר עליות של מדדי המניות בשנה הקודמת, שחקני שורט אינם מגבשים קונסנזוס לגבי כיוון השוק אלא בוחרים בפעילות ממוקדת במניות נבחרות, כך עולה מנתוני הסטטיסטיקה שמפרסמת הבורסה לניירות ערך בתל אביב. כל זאת על רקע אי שינוי שבועי במדדים ת"א 25 ות"א 100 בסיכום השבוע הקודם. כמו כן, המשקיעים ממתינים להתפתחויות בדיווח החברות האמריקאיות על תוצאותיהן העסקיות ברבעון האחרון של 2010, אשר החלו בשבוע שעבר.

היקפי השורטים בסיכום השבועי האחרון היו מאוזנים בקרב המניות הנכללות במדד תל אביב 25. כ-11 מתוך 25 החברות המרכיבות את המדד רשמו ירידה בהיקף השורט על מניותיהן, ביניהם בלטו טבע, אלביט מערכות וקבוצת דלק. כ-7 ממניות המדד המוביל רשמו שינויים קלים של עד 4% בלבד בהיקפים הכספיים של פוזיציות השורט, וב-7 המניות הנותרות נרשמו יותר פתיחות פוזיציות שורט מאשר סגירות, ביניהם בלטו אבנר ונייס.

שורט הוא פעולה המהמרת על ירידה בערכו של נייר ערך. גוף שמהמר על ירידה במחיר של נייר ערך מסוים שואל את הנייר מגוף אחר תמורת עמלה מסוימת, ימכור אותו בשוק וכעבור תקופה מסוימת יקנה את הנייר בשוק ויחזיר אותו לגוף המשאיל. אם אכן ירד מחירו של הנייר - הרי שאותו גוף הרוויח.

הערך הכספי הגבוה ביותר של פוזיציות שורט פתוחות אשר הסתכם בכ-356 מיליון שקל, נרשם לזכות מניית החברה לישראל, בו גם לא חל שינוי במהלך השבוע הקודם. מבין המניות הנכללות במדד ת"א 75, היקפי שורט הגבוהים ביותר נרשמו במניות טאואר ואפריקה, כ-46 מיליון שקל בכל אחת.

שחקני שורט הגדילו את הפוזיציות שלהם במניית אבנר פי 3 על אף המלצת האנליסטים מכלל פיננסים, בתחילת השנה, למניית אבנר בגלל ש"היא נותנת את האיזון הטוב ביותר בין סיכוי לסיכון. כמו כן, המליצו בכלל להחזיק במניות הסקטור מעל למשקלו בשוק, תוך התחשבות בסיכון ופיזור בין מספר מניות.

באותה דרך, שורטיסטים מתנהגים הפוך מהמלצת בית השקעות פסגות אשר העלו את המלצתם לנייס ל"תשואת יתר" ואת מחיר היעד ל-37.6 דולר. העלאת ההמלצה פורסמה בסוף חודש דצמבר 2010 והתבססה על מומנטום עסקי חזק ועדכון הערכת השווי. "נייס הציגה תוצאות חזקות ברבעונים החולפים תוך העלאת תחזיות", אמר טל שיריזלי, אנליסט פסגות. בתגובה, הגדילו שחקני שורט פי 3 את ההימור על ירידת המניה.

מניית טבע החלה להתאושש בשבוע הקודם, כאשר המהלך התבטא בירידה חדה של כ-40% בכמות השורטים על המניה. בשבוע הראשון של 2011, הודיעה חברת טבע כי מעלה את מחיר הקופקסון ב-15%, בתגובה עלתה המניה ב-1.6% באותו יום, ומאז התחילה מגמת עלייה שבועית בליווי הודעות כגון פירעון אג"ח מוקדם ובחינת אפשרות לרכישת יצרנית תרופות יפנית.

אלביט מערכות דיווחה על מספר חוזים חדשים מתחילת 2011 ובכך הבהילה את שחקני שורט אשר צמצמו פוזיציות בכ-37% במהלך השבוע הקודם. ההזמנה המהותית ביותר עליה דיווחה החברה לאחרונה היא כי חברת הבת הברזילאית, Aeroeletronica, זכתה בחוזה מסגרת ענק בהיקף של כ-260 מיליון דולר (כ-440 מיליון ריאל ברזילאי), לאספקת צריחים בלתי מאוישים בקוטר 30 מ"מ ((UT30 BR לכוחות היבשה הברזילאיים, במסגרת פרויקט גוואראני (Guarani).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker